سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۸ : ۰۱
خانه / نفت / مکملهای موسوم به اکتان افزای بنزین به خودرو آسیب می زنند
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
هشدار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی:

مکملهای موسوم به اکتان افزای بنزین به خودرو آسیب می زنند

مکملهای موسوم به اکتان افزای بنزین به خودرو آسیب می زنند

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هشدار داد که مکمل‌های موسوم به اکتان افزای بنزین که در برخی مجاری عرضه سوخت به رانندگان ارائه می شود به ساختار فنی خودرو آسیب می زند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، رئیس مهندسی فرآورده شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: بنزین تولیدی که در جایگاههای سوخت عرضه می شود، سوختی کامل است و همه موارد از جمله بالا بودن اکتان، فشار بخار مطلوب و جلوگیری از ایجاد صمغ در خودرو در آن پیش بینی شده است.

 

سیدعلی سیدمومنی تاکید کرد: مکملهای بنزین نه تنها کمکی به افزایش بهسوزی یا اکتان افزایی نمی کنند، بلکه به موتور خودرو خسارت می زنند؛ بنابراین استفاده از آنها مردود است و توصیه نمی شود.

 

وی با بیان این که به تازگی نیز نمونه هایی از معروفترین و پرفروش ترین مکملهای بنزین (سه برند) به منظور آزمایش به پژوهشگاه صنعت نفت ارسال شده است، اظهار کرد: نتایج حاصل از این آزمایشها نشان داد این مکملها فاقد هرگونه خاصیت اکتان افزایی بوده و آسیب رسان به موتور خودرو هستند.

 

مومنی همچنین گفت: سازمان ملی استاندارد نیز استفاده از مکملهای اکتان افزای بنزین را تایید نکرده است.

 

رئیس مهندسی فرآورده شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ضمن تاکید دوباره بر استفاده نکردن از اینگونه مواد به عنوان اکتان افزای، تصریح کرد: مراجعان به پمپ بنزینها در صورت مشاهده فروش این مواد در جایگاههای سوخت می توانند مراتب را با شماره تماس ٠٩۶٢٧ اطلاع دهند.

 

به گفته وی، تماسهای مردمی در خصوص تخلف فروش مکمل اکتان افزا در مجاری عرضه سوخت ثبت و ظرف مدت ٧٢ ساعت به آنها رسیدگی خواهد شد.

 

مومنی گفت: اثبات فروش اینگونه مواد در جایگاه سوخت در رتبه بندی آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود.