جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۱۱
خانه / نفت / میدانهای مشترک نفت و گاز سرمایه ملت ایران است
۱۳۹۴/۰۲/۱۶
معاون اول رئیس جمهور:

میدانهای مشترک نفت و گاز سرمایه ملت ایران است

میدانهای مشترک نفت و گاز سرمایه ملت ایران است

میدانهای مشترک نفت و گاز از موضوعهای پر اهمیت کشور است که دولت قصد دارد به طور جدی به این موضوع بپردازد، زیرا معتقد است این میدانها سرمایه ملت ایران است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، عصر دیروز در بخش پایانی سفر یک روزه خود به استان خراسان رضوی، در جلسه شورای اداری این استان گفت: بی تردید نفس تشکیل کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در استانها حتی با اختیارات محدود، می‌تواند اثرات سازنده‌ای در برداشته باشد و این که استاندار با مدیران رده اول استان هفته‌ای یک جلسه تشکیل دهد تا مشکلات واحدهای صنعتی را بررسی کند اتفاقی بسیار مثبت خواهد بود.
وی با یادآوری تلاش دولت در سال گذشته برای مهار تورم افزود: دولت توانست ظرف ١٨ ماه تورم ۴٠ درصدی را به ١۵ درصد کاهش دهد که اتفاقی کم نظیر بود، دولت تصمیم گرفت که منضبط باشد و به منابع بانک مرکزی دست اندازی نکند.
جهانگیری تصریح کرد: بالارفتن تورم به معنای این است که از جیب ضعیف ترین قشر جامعه برداشته می‌شود و به بی نیازترین افراد جامعه داده می‌شود و این که یک دولت شعار عدالت هم سر بدهد، باز فرقی نمی‌کند، زیرا در هر صورت معنای بالا رفتن تورم فشار بر اقشار ضعیف‌تر جامعه است.
معاون اول رئیس جمهوری عنوان کرد: دولت برای رسیدن به رونق اقتصادی چند اولویت در نظر گرفته که یکی از آنها راه اندازی بخش تولید است و معتقد هستیم که اگر واحدهای تولیدی موجود بتوانند با ظرفیت کامل فعال شوند، تعداد شاغلین موجود در کشور حفظ شده و درصورت بهبود فضای تولید، شاهد افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی بیشتر در کشور خواهیم بود.
وی گفت: برای دولت قابل قبول نیست که مدیری در یک استان بتواند مشکلی از مشکلات صادرکنندگان را حل کند، اما در این راه کوتاهی کند و برای ما یکی از راههای ارزیابی مدیران نیز همین است و انتظار داریم مواردی وجود نداشته باشد که مدیری بتواند مانعی از پیش روی صادرات بردارد، ولی در این زمینه اقدام نکند.

جهانگیری با تاکید بر این که باید قدر بخش خصوصی دلسوز کشور را بدانیم و گرفتاریهای آنها را رفع کنیم افزود: مقداری از مشکلات بخش خصوصی مثل نوسانات نرخ ارز و عدم دسترسی به تسهیلات و تامین سرمایه در گردش، ناشی از سیاست گذاریهای دولتی است که باید برای حل این مشکلات به بخش خصوصی کمک شود.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که منابع داخلی کشور و منابع در اختیار ایرانیهای مقیم خارج از کشور و نیز اعتبارات حاصل از فاینانس امکانات خوبی را در اختیار کشور قرار می‌دهد تصریح کرد: البته اگر توافق هسته‌ای شکل گیرد شرکتهای خارجی نیز به بازارهای ایران وارد خواهند شد و ما از هم اکنون باید برنامه ریزی لازم را انجام دهیم تا در این صورت بازار کشور را به شکل رایگان در اختیار آنها قرار نداده و ایران را انبار کالاهای آنها نکنیم.
وی با اشاره به گزارش وزیر نیرو در خصوص طرحهای نیمه تمام این وزارتخانه عنوان کرد: طرحهای نیمه تمام وزارت نیرو اگر قرار باشد با بودجه فعلی که در اختیار این وزارتخانه است اجرا شود بیش از سی سال زمان می‌برد و همین وضعیت به شکل بدتر در وزارت راه و شهرسازی نیز وجود دارد.
جهانگیری با بیان این که دولت از مجلس شورای اسلامی مجوز دریافت کرده که طرحهای نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کند، از مسئولین استانی خواست در این زمینه سخت گیری را کنار گذاشته و طرحهای نیمه تمام و امور قابل واگذاری را به بخش خصوصی واگذار کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به وجود محدودیت جدی در منابع مربوط به هدفمند سازی یارانه ها گفت: امسال ردیفهای هزینه‌ای که برای طرح هدفمندی دیده شده ۵۴ هزار میلیارد تومان است که دولت در بهترین شرایط با درنظر گرفتن ۶ هزار میلیارد تومان بودجه و ٣١ هزار میلیارد تومان درآمد حاملهای انرژی که جمعا به ٣٧ هزار میلیارد تومان می‌رسد، رقمی در حدود ١٧ هزار میلیارد تومان کسری دارد که این یعنی هم در بخش هزینه ها نیازمند کاهش هستیم و هم باید درآمدهای خود را افزایش دهیم.
وی برنامه ششم توسعه را برنامه‌ای مسئله محور توصیف کرد و با بیان این که دولت بنا دارد در این برنامه به چند موضوع پر اهمیت و کلیدی کشور تمرکز کرده و آنرا حل کند افزود: یکی از این مسائل محدودیت منابع آب است که دولت سال گذشته طرحی را در این زمینه تهیه کرد و با مجوز از سوی مقام معظم رهبری قرار شد ١٠ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی دریافت کند که ٨ میلیارد دلار آن صرف مهار آبهای مرزی با رعایت حقوق همسایگان و ٢ میلیارد تومان آن صرف طرحهای آب و خاک شود.
جهانگیری مشکلات زیست محیطی را از دیگر مسائل اصلی کشور برشمرد و با اشاره به مسائل مربوط به کلانشهرها گفت: ریزگردها امروز به یک مشکل جدی برای کشور تبدیل شده که باید برای حل این مسائل به صورت جدی برنامه ریزی کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین از سواحل مکران به عنوان یک ثروت بزرگ در اختیار ملت ایران یاد کرد و افزود: در این دولت بنا داریم به توسعه سواحل مکران به عنوان یک موضوع جدی بپردازیم.
به گزارش اژانس خبری انرژی، وی تصریح کرد: میادین مشترک نفت و گاز نیز از موضوعهای پراهمیت کشور است که دولت قصد دارد به طور جدی به این موضوع بپردازد زیرا معتقد است میادین مشترک در حقیقت سرمایه ملت ایران است و تا کنون نیز دهها میلیارد دلار از پول این ملت به دلیل کوتاهی ما در برداشت از منابع مشترک از دست رفته است.
جهانگیری در ادامه با یادآوری رویکرد دولت یازدهم برای تعامل سازنده با دنیا، به گفتگوی تیم مذاکره کننده کشورمان با شش قدرت بزرگ دنیا اشاره و عنوان کرد: این که تیم مذاکره کننده ایران در برابر شش قدرت بزرگ به گونه‌ای مذاکره کند که از حقوق هسته‌ای ملت ایران دفاع شود و آنها مجبور شوند تا حقوق ما را بپذیرند بسیار خرسند کننده است و امیدوارم به یک توافق عزتمندانه دست یابیم و تحریمهای ظالمانه از پیش روی توسعه کشور برداشته شود.

معاون اول رئیس جمهوری با انتقاد از برخی سخنان مبنی بر این که دولت برای حل مشکلات نگاه به خارج دارد گفت: اقتصاد مقاومتی یکی از سیاستهای کلی است که دولت جلسات متعددی برای آن برگزار کرد و در جلسات شورای اقتصاد برای هر بند آن برنامه، اقدام عملیاتی و نحوه تامین منابع برای اجرا در نظر گرفته است