دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۱ : ۰۲
خانه / بین‌الملل / میزبانی ترکیه از بیست و دومین کنگره جهانی نفت با موضوع انرژی
۱۳۹۶/۰۴/۲۸

میزبانی ترکیه از بیست و دومین کنگره جهانی نفت با موضوع انرژی

میزبانی ترکیه از بیست و دومین کنگره جهانی نفت با موضوع انرژی

به گزارش خبرانرژی, بیست و دومین کنگره جهانی نفت که با عنوان المپیاد انرژی از آن یاد می گردد و بین روزهای ۹ الی ۱۳ جولای در استانبول ترتیب یافت، بازیگران مهم عرصه انرژی جهانی را گردهم آورد. این کنگره با حضور وزرای ۳۰ کشور مختلف جهان، ۵۰۰ مدیر ارشد اجرایی و در کل با حضور میهمانانی از ۷۰ کشور مختلف جهان ترتیب یافت. اقتصاد جهانی، تحولات اخیر رخ داده در بازار نفت و گاز طبیعی، جمعیت رو به رشد جهان و افزایش میزان تقاضای انرژی از مهمترین موضوعات مورد مذاکره در این کنگره بود.

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، همچنین تصمیم کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر کاهش تولید نفت مهمترین موضوعات دستور کار این کنگره را تشکیل داد. اوپک برای آخرین بار در ماه ژانویه اعلام کرده بود که میزان نفت تولیدی خود را کاهش خواهد داد. اما با توجه به اینکه اعمال محدودیت در میزان تولید نفت در ۶ ماهه اول سال، آنطور که انتظار می رفت، باعث کاهش ذخایر نفتی نگردید، اوپک تصمیم خود مبنی بر کاهش میزان تولید نفت را تمدید کرد. انتظار می رود این اقدامات که با هدف جلوگیری از افزایش عرضه در مقایسه با تقاضا اتخاذ شده است، باعث بهبود در بازار نفت شود.

در این روند که اوپک میزان نفت تولیدی خود را کاهش داده است، تولید نفت صخره ای ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است. این موضوع یکی دیگر از موضوعات در دستور کار کنگره نفت را تشکیل داد. افزایش میزان تولید نفت صخره ای از سوی آمریکا سبب خواهد شد تا میزان عرضه نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. این وضعیت نیز سبب خواهد شد تا قیمت نفت بیش از پیش کاهش یابد.

کاهش قیمت نفت گرچه از نقطه نظر کشورهای تولید کننده نفت امری ناراحت کننده و ناخواسته می باشد، اما این موضوع بر اقتصاد کشورهایی نظیر ترکیه که بخش اعظم نیاز خود به انرژی را از بازار جهانی تامین می کنند، مثبت می باشد. ترکیه یکی از کشورهای خریدار انرژی در سطح جهان است و همین نیاز مبرم به انرژی و خریداری آن از کشورهای خارجی سبب می گردد تا بطور مرتب با کسری بیلان تجاری مواجه گردد. در صورت ادامه کاهش قیمت انرژی طی سالهای آتی، کسری بیلان تجاری در ترکیه به میزان زیادی کاهش خواهد یافت و این امر نیز تاثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

در صورتیکه که ترکیه از کاهش قیمت انرژی در بازارهای جهانی به نفع خود استفاده کند، می تواند در عرصه انرژی گامهای مهمی بردارد. بطور قطع ترکیه هم بدلیل موقعیت جغرافیایی خود و هم بدلیل اقتصاد  در حال رشد خود، از نظر امنیت عرضه انرژی ایده آل ترین کشور منطقه ماست. ترکیه همچنین با تحقق پروژه ها و شراکت های بسیار در زمینه انرژی توانسته است موقعیت استراتژیک خود را بیش از پیش تحکیم نماید.

ترکیه با امضای قرارداد “جریان ترک” با روسیه و پروژه “تاناب” با آذربایجان در زمینه تامین امنیت عرضه انرژی برای خود و منطقه تبدیل به یکی از بازیگران بسیار مهم موازنه انرژی در منطقه شده است.

نیاز و تقاضای ترکیه در زمینه تامین انرژی بدلیل اقتصاد و جمعیت در حال رشد روز به روز در حال افزایش می باشد. از این رو نیز ترکیه مرتبا در حال جستجوی راه حلهای جدید برای حل ماله نیاز خود به انرژی است. آخرین راه حل در این زمینه سیاست انرژی ملی و معدن است که به اجرا گذاشته شد. این سیاست که در نظر دارد بخش اعظم نیاز کشور به انرژی را از منابع داخلی تامین نماید، در زمینه کاستن از وابستگی به خارج نیز استراتژی ها و راهکارهای بسیار مهمی را در بنیه خود دارد. افزایش سرمایه گذاریها در زمینه انرژی تجدید پذیر و وارد عمل کردن هر چه زودتر نیروگاههای هسته ای که فعالیتهای تاسیس آنها ادامه دارد، از مهمترین این استراتژی ها است.

در ترکیه هم اکنون نیروگاههای هسته ای آک کویو و سینوپ در حال احداث هستند. در صورتی که این نیروگاهها شروع به فعالیت کنند، ۱۰ درصد از میزان نیاز کشور به انرژی از این نیروگاهها تامین خواهد شد. تمامی این پروژه ها و شراکت ها در واقع نشانگر اهمیتی است که ترکیه به مساله امنیت در عرضه انرژی قایل است.

در طول بیست و دومین کنگره جهانی نفت که در استانبول برگزار شد، ترکیه در رابطه با تمامی این اهداف و پروژه ها دیالوگ ها و مذاکرات بسیار مهمی را به انجام رساند. در این چارچوب تمامی گامهای برداشته شده و اقدامات انجام گرفته، در راستای تبدیل ترکیه به مرکز انرژی در منطقه بسیار موثر بوده و موقعیت ترکیه را در منطقه بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>