دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۶
خانه / آب / نبود علم دلیل عدم توسعه صنعت آب و برق است
۱۳۹۴/۰۷/۰۵
وزیر نیرو مطرح کرد

نبود علم دلیل عدم توسعه صنعت آب و برق است

نبود علم دلیل عدم توسعه صنعت آب و برق است

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر همه مدیران و کارکنان صنعت برق و آب کشور متخصصان بسیار خوبی هستند، اما دلیل عدم پیشرفت در انرژی‌های تجدید‌پذیر، هوشمندسازی، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز و کاهش تلفات به دلیل نداشتن علم و فناوری کافی است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، حمید چیت‌چیان در مراسم زنگ مهر ۹۴ و تجلیل از برترین‌های آموزش صنعت آب و برق با اشاره به اهمیت دانش و تاکید اسلام به این موضوع اظهار کرد: مقام معظم رهبری نیز از ابتدا تاکید زیادی به شتاب علمی کشور داشته‌اند و براساس گفته‌های رهبری اگر علم نباشد و تمام منابع را در کشور داشته باشیم نمی‌توانیم توسعه پیدا کنیم.

 

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان گفت: تمام وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها باید درگیر این موضوع باشند، چرا که اگر مدیران صنعت آب و برق عالم نباشند نمی‌توان هیچ قدمی را در توسعه این صنعت برداشت.

 

وی با بیان این‌که پیاده‌سازی نقشه علمی کشور و ساماندهی نظام علمی لازمه‌ی وزارت نیرو است، گفت: پیشرفت کشور وابستگی زیادی به صادرات خدمات و داشتن محصولات دانش‌بنیان است، لذا باید به این نکته توجه ویژه‌ای شود.

 

چیت‌چیان با بیان این‌که در سال ۱۳۹۳، ۹۲ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت آب و برق صورت گرفت، اظهار کرد: این در حالی است که باید برای رسیدن به آرمان‌های تعیین شده در وزارت نیرو تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

 

وزیر نیرو با مهم دانستن توانمندسازی نیروی کار تاکید کرد: بدون آموزش مستمر هیچ پیشرفتی در کشور محقق نمی‌شود و باید به این مساله توجه کرد که صنعت آب و برق یک صنعت پویا در تمام دنیا شناخته شده، لذا باید دانش‌های جدیدی را در این راستا فرا بگیریم.

 

چیت‌چیان ادامه داد: باید به مساله محیط زیست در روند کارهای کشور توجه ویژه‌ای شود، چرا که اگر در حال حاضر بخواهیم بدون توجه به مسائل زیست محیطی کشور تولید را انجام دهیم نه تنها نمی‌توانیم مفید واقع شویم، بلکه ضرر‌های جبران‌ناپذیری را به محیط زیست کشور وارد می‌کنیم.

 

وی با بیان این‌که مسائل اجتماعی با صنعت آب و برق ارتباط مستقیمی دارد، اظهار کرد: این مساله ایجاب می‌کند که علم کامل در صنعت آب و برق وجود داشته باشد و می‌توان گفت که اگر در این صنعت به طور مثال توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر علی‌رغم داشتن مهندسان کارآمد پیشرفتی نداشته‌ایم به جهت نبود علم بوده است.

 

وزیر نیرو ادامه داد: تا زمانی که علم هوشمند‌سازی، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز، کاهش تلفات و مواردی از این قبیل را فرا نگیریم نمی‌توانیم کاری را پیش گیریم و به‌طور کلی می‌توان گفت که بدون آموزش و فراگیری در علوم جدید ما قادر نخواهیم بود که نیازهای صنعت آب و برق را برطرف کنیم.

 

وی تصریح کرد: تنها زمانی می‌توانیم پا به پای نیازهای دنیا و مردم پیش رویم که علوم صنعت آب و برق را فرابگیریم و باید گفت که حیات این صنعت وابسته به توسعه، آموزش، دانش و فناوری است، لذا ما باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

چیت‌چیان با اشاره به اهمیت وجود علم و فناوری در صنعت آب و برق گفت: زمانی که با محدودیت منابع آبی روبه‌رو هستیم نیاز بیشتری به آموزش پیدا می‌کنیم و باید سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهیم، چرا که تنها از این طریق بهره‌وری افزایش و بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

 

وزیر نیرو با بیان این‌که در حال حاضر وضعیت آموزش صنعت ارتقاء خوبی پیدا کرده، گفت: اما هنوز انتظاراتی که وزارت نیرو در این حوزه دارد برآورده نشده و اولین مساله‌ای که باید به آن توجه کرد این است که باید بتوانیم در حد توان فناوری کشورهای دیگر را به کشور وارد کنیم.