چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۰۶
خانه / گاز / نخستین واحد ال پی جی فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی راه اندازی شد
۱۳۹۴/۰۳/۱۰

نخستین واحد ال پی جی فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی راه اندازی شد

نخستین واحد ال پی جی فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی راه اندازی شد

مجری فازهای ١۵ و ١۶ میدان گازی پارس جنوبی از راه اندازی موفقیت آمیز نخستین واحد ال پی جی این فاز خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،با بیان این که تا پایان خرداد ماه امسال نخستین واحدهای اتان زدایی و اس آر یو پالایشگاه فاز ١۵ و ١۶ میدان مشترک پارس جنوبی وارد مدار می شود، گفت: هم اکنون با استفاده از گاز سکوهای فاز ١۵ و ١۶ و سکوی ١٨A روزانه بیش از ٣١ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری کشور تزریق می شود.

وی با اشاره به تلاش برای افزایش تولید گاز در دو سکو هر یک با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب گاز در فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی گفت: هم اکنون در پالایشگاه این فاز در حال تکمیل زنجیره تولید گاز هستیم.

هدف‌ از توسعه‌ فازهای ١۵و ١۶ تولید روزانه‌ ۵۶,۶ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ٧۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،۴٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ ١,٠۵ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ “LPG” (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ فازها شامل، ٢ سکوی‌ حفاری‌ (هرکدام شامل‌ ١١ حلقه‌ چاه‌)، ٢ رشته‌ خط‌ لوله‌ ٣٢ اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی ١١۵ ‌کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ ۴,۵ اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ ١١۵ کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و خدمات وابسته‌ است.

کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی مجری توسعه بخشهای خشکی و دریایی این پروژه هستند.

هم‌اکنون ٧٢ درصد گاز مصرفی کشور معادل روزانه ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود، بر اساس پیش بینیهای انجام شده، تلاش می شود امسال ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شود، ضمن آن که حداکثر تا سال ٩۶ توسعه فازهای پارس جنوبی به پایان می رسد.

کارشناسان فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی را ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی معرفی کرده اند.