یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۴
خانه / پتروشيمي / نرخ خوراک پتروشیمی ها ۷ سنت نیست!
۱۳۹۴/۰۲/۲۳
دبیر انجمن پتروشیمی در واکنش به خبر خوش رئیس سازمان بورس

نرخ خوراک پتروشیمی ها ۷ سنت نیست!

نرخ خوراک پتروشیمی ها ۷ سنت نیست!

شب گذشته رییس سازمان بورس خبر داد که نرخ خوراک پتروشیمی ها در صورت های مالی قرار است ۷ سنت محاسبه شود،‌اما دبیر انجمن پتروشیمی اظهار کرد که هنوز نرخ خوراک مشخص نشده است.

به گزارش اژامس خبری انرژی،شب گذشته رییس سازمان در گفت و گو با شبکه خبر اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی را برای سال ۱۳۹۳ معادل ۱۳ سنت درنظر گرفته بود، براساس تصمیمات و ابلاغیه های قبلی اعلامی به شرکت های پتروشیمی نرخ های مزبور به سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ تسری یافته بود.اما این امر تهدید، ابهام و فشاری را برای شرکت های پتروشیمی دربرداشت اما با توافقات و مصوباتی که در حال نهایی شدن است، قرار شد قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی ها برای سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ بر اساس قیمت گذاری قدیم که ۷ سنت بود صورت گیرد و قیمت گذاری گاز طبیعی در سال های یادشده تغییری نداشته باشد.

فطانت تصریح کرد: گزارش حسابرسی برخی از شرکت های پتروشیمی به دلیل عطف به ماسبق شدن قیمت خوراک گاز مشروط شده بود که آثار مالی آن می توانست قابل توجه باشد اما این مشکل با پیگیری های لازم برطرف شد.

این موضوع در حالی مطرح شد که رییس انجمن پتروشیمی گفت: مطرح شدن نرخ ۷ سنتی درست نیست. در واقه در سال های ۹۱ و ۹۲ که نرخ خوراک ۷ سنت بود،‌دلار هم هزار تومان بود. اما امسال دلار بیبش از ۳ هزار تومان است و طبیعتا نرخ خوراک ۷ سنت نمی شود. در واقع هنوز قیمت نرخ خوراک مشخص نیست و فقط می دانیم که قرار نیست ۱۳ سنت سال گذشته باشد.

گفتنی است در دی ماه سال گذشته،‌ مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی اعلام کرده بود که این نرخ احتمالا تا یک ماه آینده نهایی می‌شود،‌هر چند هنوز این نرخ نهایی نشده است، اما شعری مقدم در آن تاریخ اظهار کرد که باید سه وزیر صنعت، اقتصاد و نفت جلسه بگذارند و آیین‌نامه نهایی تعیین نرخ خوراک پتروشیمی را به تصویب برسانند و برای این کار شش ماه زمان به وزرا داده شده است.