شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۶
خانه / نفت / نشست سران کشورهای اوپک و غیراوپک برگزار نخواهد شد
۱۳۹۴/۰۷/۰۷
وزیر نفت کویت:

نشست سران کشورهای اوپک و غیراوپک برگزار نخواهد شد

نشست سران کشورهای اوپک و غیراوپک  برگزار نخواهد شد

وزیر نفت کویت اعلام کرد نشست سران کشورهای اوپک و غیراوپک که ونزوئلا پیشنهاد کرده، برگزار نخواهد شد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل رویترز، علی العمر وزیر نفت کویت اعلام کرد نشست سران کشورهای اوپک و غیراوپک یک گردهمایی بی فایده است چرا که تولیدکنندگان مستقل به کاهش عرضه متعهد نیستند.

 

وزیر نفت کویت افزود: مشکل اینست که هیچ تعهدی از سوی کشورهای خارج از اوپک درخصوص آنچه که برای ثبات قیمتها ارائه خواهند داد، وجود ندارد.

 

وی افزود: درخواست آنها از اعضای اوپک اینست که تولید خود را کاهش دهند در حالیکه دیگر به تولید ادامه دهند و ما سهم بازار خود را از دست بدهیم.

 

ونزوئلا به عنوان یکی از اعضای اوپک که در بحران مالی قرار گرفته ماهها است که به دنبال برگزاری یک نشست اضطرای با روسیه برای پایان دادن به روند کاهش قیمت نفت است.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت قرار است نشست بعدی خود را در ماه دسامبر برگزار کند.

 

عربستان نیز همانند کویت و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در اوپک نیازی به برگزاری نشست سران یا دخالت در بازار نفت نمی‌بیند.

 

یک منبع آگاه در اوپک گفت: اگر چنین دیداری برگزار شود و نتیجه ای نداشته باشد روی قیمت نفت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اوایل این ماه بر درخواست خود مبنی بر اتخاذ اقدامی از سوی اوپک و تولیدکنندگان دیگر برای نجات قیمت نفت تاکید کرد و گفت: برای نشستی در این زمینه به کشورهای مختلف سفر خواهد کرد.

 

وزیر نفت کویت خاطرنشان کرد: مازاد عرضه جهانی نفت در حال حاضر روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه است و اگر تقاضای نفت افزایش پیدا کند و عرضه نفت شیل آمریکا در سطوح کنونی باقی بماند قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۱۵ افزایش خواهد یافت.

 

وی به جزییات بیشتر دراین زمینه اشاره نکرد.

 

بهای نفت در معاملات امروز تقریبا ثابت ماند و نفت برنت ۴۷ دلار و ۳۴ سنت و نفت سبک آمریکا ۴۴ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه داد‌وستد شد.