یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۹
خانه / پتروشيمي / نظر دولت درباره خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا
۱۳۹۴/۰۷/۰۸

نظر دولت درباره خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا

نظر دولت درباره خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا

” خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا “. این خبری است که برای چندمین بار در سال جاری از سوی بالاترین متولی صنعت کشور مطرح می شود و دلهره را به رینگ این محصولات در بورس کالا تزریق می‌کند.

 

به گزارش خبرانرژی،  وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری بر خلاف مصوبه دولت بارها موضوع خارج شدن محصولات پتروشیمی از بورس کالا را مطرح کرده و در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس و اختیاری شدن عرضه آن در بورس اصرار می‌کند.

طرح موضوع خروج این محصول از بورس کالا در حالی است که این طرح با مخالفت‌های جدی مسئولان مختلف و نمایندگان مجلس رو به رو شده و به دلیل نداشتن توجیه منطقی مانع عملی شدن آن شده است. زیرا اکثر مسئولان به اتفاق، خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا را تصمیمی نسنجیده و غیر علمی عنوان می کنند و معتقدند عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا زمینه چند نرخی شدن این کالا و نوسان قیمت‌ها را از بین برده و باعث کوتاه شدن دست دلالان و شفافیت آن نسبت به گذشته شده است.

 

مخالفان، ایجاد رانت و افزایش قیمت این محصول را مهم ترین تبعات این تصمیم عنوان می‌کنند و می گویند خروج معاملات پتروشیمی‌ها از بورس و بازگشت به سیستم گذشته و خرید محصول درب کارخانه‌ تنها پاک کردن صورت مسئله است زیرا هدف از ایجاد راه اندازی بورس شفافیت در عرضه و تقاضا و قیمت گذاری محصولات است.مخالفان همچنین تاکید دارند که اگر معاملات محصولات پتروشیمی در بورس با مشکلاتی مواجه است، این مشکلات باید در بازار بورس برطرف شود نه اینکه با خروج کامل محصولات پتروشیمی زمینه فساد عظیم در این محصولات فراهم شود.

 

از سوی دیگر، موافقان خروج محصولات پتروشیمی می‌گویند که با عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، بازار این محصول در دست دلالان افتاده است و توزیع آن با ابهاماتی مواجه است این در حالی است که مبنای معاملات بورس کالا سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت است یعنی سامانه بهین یاب توسط وزارت صنعت راه‌اندازی شده است تا صلاحیت شرکت‌ها و حجم مواد اولیه مورد نیاز آنها ارزیابی شده و برای خرید به بورس کالا معرفی شود و خریداران با مهر تایید وزارت صنعت وارد بورس می‌شوند.

 

به این ترتیب و در حالی همچنان مخالفت با خروج محصولات پتروشیمی از بورس ادامه دارد که اخیرا سخنگوی دولت اعلام کرده است که این طرح هنوز در دولت مطرح نشده است، بنابراین هنوز تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده، اما انتشار این اخبار بازار محصولات پتروشیمی را به شدت تحت الشعاع قرار داده و موجب ایجاد هرج و مرج و ترس در بازار این محصول شده است.

 

در این میان شهرام شهمیری- مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا –در خصوص تبعات خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به ایسنا گفت: خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا پاک کردن صورت مسئله بوده و نه به نفع صنعت، نه به نفع بورس و نه به نفع صنعت کارگزاری است و قطعا حضور این محصول در بورس کالا به نفع هر سه صنعت است.

 

وی با بیان اینکه حضور محصولات پتروشیمی در بورس کالا بهتر از بازار سنتی است، به مزایای عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد و افزود: بورس بازاری شفاف بوده و مدیریت ریسک دارد که این موارد در بازار سنتی کمتر دیده می‌شود علاوه بر اینکه می‌شود در بورس‌ها ابزارهای متفاوتی مانند اوراق سلف موازی استاندارد و معاملات فیوچرز روی محصول تعریف کرد و از عرضه محصول جهت تامین مالی بهره برد که بازار سنتی فاقد چنین ویژگی هایی است.

 

شهیمری تاکید کرد: لذا در گام اول باید دید با وجود مزیت‌های متعدد بورس کالا در عرضه محصول، دغدغه وزارت صنعت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا چیست و به چه دلیل بر خروج این محصول از بورس کالا اصرار می کند.

 

وی به دغدغه‌های وزارت صنعت در این خصوص اشاره و تصریح کرد:یکی از دغدغه های وزارت صنعت در خصوص محصولات پتروشیمی این است که امکان خرده فروشی فراهم شود و مصرف کنندگان خرد بتوانند به این محصولات دسترسی داشته باشند زیرا هم اکنون حداقل خرید محصول پتروشیمی در بورس کالا بین ۱۱ تا ۲۰ تن است که این امکان در بورس کالا فراهم است.

 

این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: دغدغه دیگر این است که کالا بدون واسطه به دست مصرف کنندگان برسد که این امکان نیز در بورس کالا فراهم است و اگر این موارد در بورس کالا اتفاق بیافتد برای صنعت پتروشیمی و مصرف کنندگان بهتر است.

 

وی یادآور شد: در بورس کالا مشوق هایی وجود دارد و عرضه کنندگان می توانند از تخفیف مالیاتی برخوردار شوند علاوه بر اینکه می‌توانند از ابزارهایی مانند فیوچرز و سلف موازی استاندارد استفاده کنند این در حالی است که عرضه محصولات در بورس با توجه به قانون مداری و شفافیت به نفع مصرف کنندگان هم است.

 

شهیمری به تبعات خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اشاره کرد و گفت: خروج این محصولا ممکن است موجب خارج شدن سایر محصولات و در نتیجه تضعیف و کوچک شدن بورس شود این در حالی است که بورس ها بازاری شفاف برای کشف قیمت هستند باید بزرگ تر شوند علاوه بر اینکه در بازار سنتی امکان تامین مالی گسترده و کشف نرخ وجود ندارد بنابراین بهتر است به جای خروج این محصول مهم از بورس کالا، دغدغه‌های وزارت صنعت برطرف شده و از قابلیت‌های بورس کالا در عرضه این محصول استفاده شود.