یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / نفت / نفت ایران بیش از ۸ دلار ارزان شد
۱۳۹۴/۰۶/۲۴

نفت ایران بیش از ۸ دلار ارزان شد

نفت ایران بیش از ۸ دلار ارزان شد

نفت ایران در ماه اوت با هشت دلار و ۶۱ سنت کاهش در هر بشکه به طور متوسط بشکه ای ۴۶ دلار و ۲۵ سنت معامله شد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، اوپک در گزارش خود در ماه سپتامبر اعلام کرد، بهای نفت سنگین ایران در ماه اوت نسبت به ژوئیه هشت دلار و ۶۱ سنت کاهش یافته است.

متوسط قیمت نفت ایران در ماه ژوئیه ۵۴ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه اعلام شده بود.

 

نفت ایران در ماه اوت همانند ماه قبل تر به عنوان هشتمین نفت به لحاظ قیمت در بین ۱۲ نفت موجود در سبد نفتی اوپک قرار گرفت.

 

همچنین براساس این گزارش متوسط قیمت نفت ایران در هشت ماه نخست امسال بشکه ای ۵۳ دلار و ۲۹ سنت بوده که نسبت به متوسط سال ۲۰۱۴ میلادی که ۱۰۴ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه بود، ۵۱ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه کاهش یافته است.

 

در این آمار در ماه اوت متوسط قیمت هر بشکه نفت بونی لایت نیجریه ۴۷ دلار و هفت سنت(۹ دلار و ۷۰ سنت کاهش)، گیراسول آنگولا ۴۷ دلار و ۴۲ سنت(۹ دلار و چهار سنت کاهش)، صاحاران الجزایر ۴۷ دلار و ۱۷ سنت(۹ دلار و ۱۷ سنت کاهش)، السدر لیبی ۴۵ دلار و ۸۲ سنت(۹ دلار و ۷۲ سنت کاهش)، موربان امارات ۴۸ دلار و ۸۳ سنت(هشت دلار و ۷۵ سنت کاهش)، سبک عربستان ۴۶ دلار و ۵۲ سنت(هشت دلار و ۴۳ سنت کاهش)، مارین قطر ۴۶ دلار و ۹۸ سنت(هشت دلار و ۳۸ سنت کاهش)، نفت سنگین ایران ۴۶ دلار و ۲۵ سنت(هشت دلار و ۶۱ سنت کاهش)، نفت صادراتی کویت ۴۵ دلار و ۲۸ سنت(هشت دلار و ۵۷ سنت کاهش)، نفت سبک بصره ۴۴ دلار و ۳۲ سنت(هشت دلار و ۷۸ سنت کاهش)، مِرِی ونزوئلا ۳۵ دلار و ۲۶ سنت(۹ دلار و ۱۷ سنت کاهش) و اورینت اوکوادور ۳۹ دلار و ۷۵ سنت(هشت دلار و سه سنت کاهش) بوده است.

 

این در حالیست که بهای سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با یک دلار و ۷۹ سنت کاهش به ۴۳ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه رسید.

 

نفت برنت امروز سه‌شنبه با ۱۳ سنت کاهش ۶۵ دلار و ۵۷ سنت در هر بشکه معامله شد و نفت سبک آمریکا با ۲۳ سنت کاهش به ۶۱ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید.

 

بهای نفت در ماههای ژوئن ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۱۵ به دلیل اشباع بازار ناشی از عرضه نفت شیل بیش از ۵۰ درصد کاهش قیمت داشت و از ۱۱۵ دلار به کمتر از ۴۵ دلار و ۱۹ سنت(پایین‌ترین قیمت شش سال اخیر) در ژانویه رسید اما سپس به دلیل ناآرامی‌های ژئوپلتیک در خاورمیانه روند افزایشی به خود گرفت و برای چند ماه در محدوده ۶۰ دلار تثبیت شد.

 

قیمت نفت پس از اتمام مذاکرات هسته ای ایران به دلیل چشم انداز بازگشت نفت ایران به بازار، رشد کند اقتصاد چین و افزایش تولید اوپک و عدم کاهش تولید نفت آمریکا به رغم کاهش دکلها مجددا کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرده و از محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار به کمتر از ۵۰ دلار رسیده است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک سال آینده بیشترین کاهش را طی دو دهه گذشته خواهد داشت، چرا که کاهش قیمت نفت باعث کاهش تولید نفت شیل در آمریکا خواهد شد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی مستقر در پاریس در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: تولید نفت عرضه‌کنندگان خارج از سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) در سال ۲۰۱۶ روزانه با ۵۰۰ هزار بشکه کاهش به ۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تنزل خواهد یافت.

 

بانک گلدمن ساش پیش‌بینی کرده به نظر می‌رسد که روند کاهش تولید آنقدر کافی نیست که باعث از بین رفتن مازاد عرضه شود و قیمت‌ها ممکن است تا کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه نیز سقوط کنند.

 

بانک گلدمن ساش اعلام کرد: عرضه نفت آمریکا در سال آینده باید روزانه ۵۸۵ هزار بشکه و تولید نفت کشور‌های خارج از اوپک باید روزانه ۲۲۰ هزار بشکه کاهش پیدا کند تا عرضه مازاد نفت جهان تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ به پایان برسد.

 

تقاضای نفت جهان در سال جاری روزانه با یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش به روزانه ۹۴ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه خواهد رسید، زیرا کاهش قیمت‌ها باعث بالا‌ رفتن تقاضا می‌شود و این افزایش تقاضا در سال ۲۰۱۶ روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه خواهد بود.

 

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: تولید نفت آمریکا در سال آینده در نتیجه کاهش قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار که باعث توقف رشد عرضه نفت خواهد شد ۹ درصد کاهش خواهد یافت.

 

در این گزارش همچنین آمده است: کاهش قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار و پایین‌ترین سطح شش سال گذشته چشم‌انداز احیای حفاری نفت شیل در این کشور را کم‌فروغ کرده است.

 

پیش‌بینی جدید آژانس با پیش‌بینی قبلی این سازمان کاملا متفاوت است، چرا که این آژانس دو ماه قبل پیش‌بینی کرده بود که عرضه نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ روزانه ۶۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

 

عرضه نفت تولید‌کنندگان خارج از اوپک نیز در سال آینده بیشترین کاهش را از سال ۱۹۹۲ تاکنون خواهد داشت، چرا که استراتژی عربستان برای دفاع از سهم بازار به وسیله فشار روی رقبا با پایین‌آوردن قیمت‌ها در حال تاثیر‌گذاری است.

 

شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز اعلام کرد: تعداد سکوهای حفاری فعال در میادین نفت شیل آمریکا طی تقریبا یک سال گذشته ۶۰ درصد کاهش یافته و در هفته منتهی به چهارم سپتامبر به ۶۶۲ سکو رسیده است.

 

تولید نفت آمریکا در حال حاضر روزانه ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه در روز است که نسبت به آمار پنجم ژوئن که به رقم بی‌سابقه ۹ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه رسید، پنج درصد کاهش یافته است.