یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۰۴
خانه / نفت / نفت در مسیر ۵۰ دلاری شدن است
۱۳۹۵/۰۱/۱۶
تحلیلگران:

نفت در مسیر ۵۰ دلاری شدن است

نفت در مسیر ۵۰ دلاری شدن است

بهای نفت در هفته گذشته به پایین‌ترین سطح تقریبا یک ماه گذشته رسید، اما یکی از تحلیلگران برجسته بورس آمریکا می‌گوید احیای قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ در مسیر خود قرار دارد و ادامه خواهد یافت.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از شبکه خبری ان بی سی، حلیمه کرافت استراتژیست و تحلیلگر بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که قیمت نفت پس از نشست برنامه‌ریزی شده بین تولید‌کنندگان اوپک و بیرون این سازمان در ۱۷ آوریل در دوحه قطر جهش خواهد کرد.

 

وی افزود: ما یک سال تمام را با این سخنان عربستان و روسیه مبنی بر اینکه همه چیز عالی و سرجای خودش است، سپری کرده‌ایم.

 

این تحلیلگر نفتی افزود: تصمیم آنها مبنی بر وارد عمل شدن و حتی اشاره به تثبیت سطح تولید یک عامل محرک برای افزایش قیمت‌هایی است که اخیرا نفت را به کانال ۴۰ دلاری رساند. وقتی که به نشست ۱۷ آوریل می‌نگریم اگر توافقی حاصل نشود فکر نمی‌کنم عربستان حتی در دوحه حضور پیدا کند.

 

گمانه‌زنیها درباره توافق احتمالی بین اعضای اوپک، بازارهای انرژی‌ جهانی را با افزایش قیمت مواجه کرده است.

 

براساس بیانیه محمد بن صالح السعده وزیر انرژی قطر تقریبا ۱۵ کشور تولید‌کننده نفت که ۷۳ درصد تولید جهانی را در اختیار دارند برای مذاکره درباره امکان تثبیت تولید گردهم خواهند آمد.

 

در حال حاضر ایران همچنان مخالف این طرح است چرا که تهران دنبال افزایش صادرات خود پس از لغو تحریم‌ها در ماه ژانویه است.

 

این درحالی است که تحلیلگران می‌گویند بازار هنوز با مازاد عرضه مواجه است و این امر باعث شده قیمت‌ها در سطوح پایین باقی بماند.

 

کرافت به شبکه NBC گفت: اگر بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت جهان در آینده نزدیک اقدامی انجام دهد این شرایط به راحتی می‌تواند تغییر کند.

 

تحلیلگر وال استریت گفت: اگر عربستان تولید نفت خود را در سطوح ماه ژانویه تثبیت کند و در طول تابستان ثابت نگه دارد، به شکل موثری باعث کاهش روزانه صدها هزار بشکه نفت مازاد در بازار خواهد شد.

 

حلیمه کرافت در خصوص ارزیابی خود از بازار گفت: یک دوره رکود در حال شکل‌گیری است جایی که نفت آمریکا احتمالا در آستانه نشست به ۳۵ دلار در هر بشکه تنزل خواهد کرد.

 

وی افزود: ظرف چند هفته آینده فکر می‌کنم قیمت نفت قدری پایین خواهد آمد.

 

این در حالی است که کرافت گفت: در بلندمدت بازگشت قیمت نفت به ۵۰ دلار در هر بشکه قدری زمان می‌برد، اما با فرض اینکه تولید‌کنندگان بزرگ به کنترل عرضه خود ادامه دهند شدنی خواهد بود.

 

این تحلیلگر نفتی خاطرنشان کرد: ما همچنان انتظار داریم که قیمت تا سه ماهه چهارم امسال به ۵۰ دلار در هر بشکه برسد. آنچه که ما شاهدش هستیم اختلال روز‌افزون در عرضه از سوی کشورهای نیجریه و شمال عراق است. اگر این روند افزایش پیدا کند می‌تواند در سه ماهه سوم تعادل را به بازار بازگرداند. بنابراین ما شاهد کاهش در عرضه این مناطق هستیم. اگر این کاهش عرضه روی عدم تعادل موجود در بازار اثر بگذارد در سه ماهه سوم شاهد بازگشت قیمت نفت به ۵۰ دلار خواهیم بود.

 

کرافت افزود: از سه ماهه سوم به بعد حرکت قیمت نفت از ۵۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه دشوارتر خواهد بود چرا که نیازمند خالی شدن ذخایر است که معمولا فرآیند کندتری دارد.