چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۳
خانه / برق / نقش روشنایی در بحران
۱۳۹۵/۱۱/۲۷

نقش روشنایی در بحران

نقش روشنایی در بحران

بحران واژه ای که شنیدن و اظهار آن توام با دلهره و اضطراب و تنش روحی است و نیاز به تصمیم گیری سریع و فوق العاده در کوتاه ترین زمان ممکن برای مدیریت بدترین و سخت ترین شرایط ، آشفتگی و بهم ریختگی نظم و اوضاع است .

بحران ممکن است بهر شکل و در هر زمان و شرایطی و مکانی صورت پذیرد و موجب از هم گسختگی و به خطر افتادن کنترل ها و هدایت صحیح و عادی اجرای روش جاری کار های روزمره گردد.

بحران ها ممکن است بصورت : سیل – زلزله – آتش سوزی – حوادث سقوط هواپیما – خروج قطار از ریل- تصادفات بزرگ – سقوط از ارتفاع – بحرانهای ساختمانی در مجتمع های بزرگ–حوادث درساختمان سازمانها -طوفان های محلی و منطقه ای– برف و کولاک شدید دوره ای و…. صورت پذیرد.

دراین گونه حوداث مدیریت زمان حداکثر بهروری و نتیجه مطلوب را ارایه و منجر به کنترل حادثه و کاهش تلفات و صدمات جانی انسانی وکاهش خسارات مالی می گردد.

در این میان از آنجا که حوادث خبر نمی کنند و ممکن است در هر زمان و هر جایی و در هر شرایطی اتفاق بیفتد ۰ نقش روشنایی تاثیر بسزایی در کنترل اوضاع و هدایت و رهبری امدادگران و کمک به حادثه دیدگان وحد اکثر استفاده از زمان و درنتیجه منجر به کاهش قطعی تلفات انسانی و جلو گیری از گسترش آسیب های مالی میگردد.

نقش مدیریت بحران

اعضائ محترم مدیریت بحران اکثرا از مسئولین وکارشناسان برجسته با تجربه و آگاه و با تدبیر انتخاب شده اند که میتوانند همزمان با دور اندیشی در تقدم یکم از بروز حوادث که منجر به بحران میگردد جلوگیری و بحران پیش رو را بطور کامل مدیریت نمایند.
مدیران بحران قادرند که در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین و کارآمدترین تصمیمات بزرگ و ممکن را اتخاذ مینمایند . که منجر به جلو گیری گسترش بحران و توسعه آن میگردند.
مدیریت بحران قادراست با تدبیر و دور اندیشی با جذب نیری انسانی وتهیه لوازم لازم در زمان عادی و تقسیم کار و مسولیت بین اعضاء و بکارگیری و آموزش نیروهای لازم هدایت آنان را در شرایط ل بحران با تهیه انواع ابزار و لوازم جهت استفاده و کنترل بحران و امداد و کمک به آسیب دیده گان و مجروحان را در بدترین شرایط بنحو مطلوب به انجام برساند.
نیروهای امدادگر انسانی و ابزار و لوازم امداد
الف – نیروها
به منظورجلوگیری از اتلاف وقت در خصوص ماموریت و بکار گیری نیروها از ادامه بحث خوداری میشود.
ب- ابزار امداد
۱- انواع هواپیما و بالگرد و وسایل امداد و نجات هوایی
۲- انواع ماشین آلات و تجهیزات سنگین شامل بولدیزر- لودر– بیل مکانیکی– کمپرسی– تراکتور
۳- انواع خودرو آمبولانس – استیشن – وانت و سواری – موتورسیکلت
۴- انواع خودرو آتش نشانی و امداد و تجهیزات امداد انفرادی و جمعی
۵- انواع لوازم جانبی مثل : چرثقیل – بالابر – لوازم روشنایی
۶- لوازم نجات : طناب– قرقره– اره دستی برقی برای چوب و آهن –ابزار جوشکاری– ابزار برش- جکهای کشش و جمع کننده و….
نقش روشنایی در بحران
الف – نقش روشنایی در بحران
روشنایی به مفهوم روشن کردن و ایجاد نور برای دیدن مسیر حرکت ، نور برای کاویدن و کاوش کردن ، نور برای دیدن اشیاء وتشخیص دادن و تفکیک کردن چیزی و راهی و یارنگی و چیزی از چیز دیگر است و با ( نورپردازی متفاوت است) .
ب – تعریف کارایی روشنایی در بحران
از آنجا که شب و تاریکی نیمی از زمان است .ایجاد روشنایی مناسب و متناسب در شرایط و موقعیت بحرانی در هر یک حوادث سیل و زلزله وآتش سوزی و . . . نیاز مبرم به یک روشنایی خوب و مطمعن و پایدار میباشد که با استفاده از نور ، به گروه ها و امدادگران کمک کند تا بتوانند در شرایط دید راحتتر مسیر و شرایط محل بحران را بهتر ببینند و تشخیصدهند و توانایی آنان را افزایش میدهد.
ایجاد روشنایی مناسب و فراگیر امدادگران را قادر می سازد تا با اطمینان در زیر نور فراگیر و با عمق و گستردگی زیاد براحتی مانند روز روشن کلیه فعالیتهای خودرا بسهولت و راحتی به انجام برسانند.
تجهیزات و ابزار روشنایی در بحران
الف – ابزار روشنایی
شامل چراغهایی میباشند که بتوانند علاوه برایجاد روشنایی پایدار و کارآمد ، خود عامل بروز حوادث ثانویه شامل برق گرفتگی وایجاد انفجار در اماکن آلوده به مواد آشتعال زا مانند :(( مواد نفتی – بنزین – الکل و موادمنفجره و محترقه –شیمیایی– مواد چوبی و کاغذ و مقوا و … )) نگردند۰
ب – تجهیزات کارآمد
تجهیزات روشنایی کارآمد در بحرانانواع چراغهای با استاندارد EX , IP68 وجلوگیری از افزایش حجم و گستردگی انواع کابل و سیمهای برق بر روی زمین که خود موجب برق گرفتگی میشود.
ابزار مطمعن می‌توانند از بروز کلیه موارد برق گرفتگی وایجاد انفجار جلوگیری و خود موجب بالا رفتن راندامان و بهره مندیاز روشنایی و استفاده ازآنها در زمان تاریکی گردند.
حتی ممکن است حوادثی از آغاز تاریکی شروع شود و صورت نبود لوازم روشنایی مناسب و کارآمد موجب تاخیر و یا عدم توانایی لازم در کنترل و کاهش تلفات و خسارات مالی بعلت عدم پوشش نور مناسب گردد۰
ازجمله ابزاری که تا کنون استفاده از آن مرسوم و درحوادث مشاهده میشده
الف- استفاده از روشنایی چراغهای خودرو دارای معایب زیر میباشد:
۱- چراغ خودرونور کاملا متمرکز دارد از پراگندگی و پوشش مناسب برخوردارنیست
۲- استفاده مداوم از نور چراغ خودرو مقرون بصرفه نیست
۳- نورچراغ خودرو بعلت پست و پایین بودن سطح پردازش نور موجب خیرگی و کور چشمی میشود و مانع کار امدادگران میشود
۴- برای استفاده از نور چراغ خودرو ، باید مرتب خودرو را جابجا کرد
۵- برای استفاده از نور چراغ خودرو و بایستی از تعداد زیادی خوردو با چراغ دائم روشن جهت پوشش نوری استفاده نمود
۶- چراغ خودرو برای استفاده در شرایط بحران امکان انتقال سوخت سریع و مکرر برای تعدادی زیاد خودرو که از روشنایی چراغ آنها استفاده میشود امکان پذیر نیست
۷- استفاده از نور چراغ خودرو برای هرخوردو نفراتی درگیر شده و موجب اتلاف وقت نیروهای و کاهش تعداد نیروهای امداد میگردد
ب – استفاده از انواع چراغهای دستی :
پ – استفاده از ایجاد شبکه روشنایی موقت با گسترش کابلها روی زمین با (( احتمال برقگرفتگی و قطع شدن بر اثر عبور خودروها ))
ج – استفاده از روشنایی شبکه های آتش با شعله کم تا حد ۲۰ متر
چ – استفاده از مشعل که پس از مدت کوتاه خاموش میشوند

معرفی انواع لوازم و تجهیزات روشنایی در بحران
۱- از انواع چراغهای EX ضد انفجار برد بلند و دارای توسعه و گستردگی نور بسیار زیاد و فراگیر ساخت وتولید شرکت فروزش جستجو که داری کلیه مدارک و مستندات استانداردهای بین المللی و داخلی لازمEX برای انواع چراغهای روشنایی میباشد کاملا تولید داخل و در دسترس عموم میباشد
۲- از انواع چراغهایIP68برد بلند و دارای توسعه و گستردگی نور بسیار زیاد و ساخت و تولید شرکت فروزش جستجو که داری کلیه استانداردهای بین المللی و مدارک و مستندات لازمIP 68 برای انواع چراغهای روشنایی میباشد کاملا تولید میباشد
۳- برجهای نوری متحرک چرخ دار تولید شرکت فروزش جستجوکه در حالت جمع به ارتفاه حدود ۵/۴ و پس از بازشدن با ارتفاع ۱۸ متر میرسد که بصورت آنتی و با گیربکس دستی و برقی جمع و باز میشود که قابلت حمل هد متحرک تلسکوپی با ۱۲ دستگاه نور را دارا میباشد.
۴- برجهای نوری متحرک چرخدار کششی تولید شرکت فروزش جستجو با کارایی بسیار بالا دارای موتور روشنایی مستقل و بر خور از ایمنی %۱۰۰ کاملا قابلیت پوشش نوری تا ارتفاع ۵۰۰ متر و با طول برد ۲۰۰۰ متر با لوکس حدود ۵ الی ۷ لوکس در مسافت ۲۰۰۰ متربا تعداد ۱۲ دستگاه نورافکن قادر است شعاع ۳۶۰ درجه را بطول جمعا ۴۰۰۰ متر روشنایی ایجاد نماید و بک نفر خدمه قادر است ظرف مدت ۱۰دقیقه پس از استقرار روشنایی لازم را ایجاد نماید۰
۵- برجهای نوری متحرک چرخدارکششیتولید شرکت فروزش جستجو که خود تحول بزرگی در جهت امداد و نجات مخصوصا درحوادث سیل و زلزله ایجاد ونقش بزرگی را در استفاده و بهروره از زمان ایفا می نمایند
۶- برجهای نوری تولید شرکت فروزش جستجوقابل حمل و جابجای وبارگیری روی انواع خودرو ۵/۲ تن ( مینی خاور به بالا) تا ارتفاع ۲۰ متر و در روی زمین با ارتفاع ۱۸ متر با کارایی بسیار بالا دارای موتور روشنایی مستقل و بر خوردار از ایمنی ۱۰۰% کاملا قابلیت پوشش نوری تا ارتفاع ۵۰۰ متر و با طول برد ۲۰۰۰ متر با لوکس حدود ۵ تا ۷ لوکس در مسافت ۲۰۰۰ با تعداد ۱۲ دستگاه نورافکن قادر است شعاع ۳۶۰ درجه را بطول جمعا ۴۰۰۰ متر روشنایی ایجاد نماید و بک نفر خدمه قادر است ظرف مدت ۱۰دقیقه پس از اسقرار روشنایی لازم را ایجاد نماید وتحول بزرگی در جهت امداد و نجات خصوصا در حوادث سیل و زلزله و آتش سوزی و سوانح هوایی و ریلی ایجاد ونقش بزرگی را در استفاده از زمان ایفا می نماید
دستاورد ایجاد روشنایی پایدار در بحران
۱- حداکثر استفاده از زمان جهت کاهش تلفات و صدمات انسانی
۲- حداکثر استفاده از زمان برای کاهش خسارات و جلو گیری ازادامه زیانهای مالی و عواقب آن
۳- کاهش زمان امداد و نجات و بالا بردن کیفت امدادو نجات
۴- کاهش اتلاف وقت و امداد و نجات در کمترین زمان ممکن
۵- جلوگیری از فرسودگی و از هم گسیتخگی نیروهای امداد و نجات
۶- جلوگیری ازترک محل حادثه بعلت نبود امکانات روشنایی مناسب در تاریکی
۷- جلوگیری از هدر رفت انرژی ، مثبت روانی در آغاز بحران و حد اکثر استفاده از هیجانفداکاری و ایثار قبل از فروکش شدن عواطف و احساسات انسانی و عادی شدن موضوع امداد.
۸- امکان ایجاد روشنایی در سطح منطقه بحران و امکان امداد در گستره بیشترو مطمعن و پایدار.

* دکتر حسین خاقانی فر

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>