چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۲۵ : ۰۲
خانه / نفت / نماینده دشت‌آزادگان: سازمان حفاظت محیط زیست با تخلفات وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو مقابله کند
۱۳۹۵/۱۲/۰۶

نماینده دشت‌آزادگان: سازمان حفاظت محیط زیست با تخلفات وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو مقابله کند

نماینده دشت‌آزادگان گفت: ‌متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان محیط زیست و عدم جلوگیری از اقدامات شرکت‌های نفتی که به قلع و قمع تالاب هورالعظیم پرداخته‌اند، اکنون مشکلات ریزگردها در استان خوزستان تبدیل به چالش شده و خوزستان در حال مواجه شدن با نوعی جنگ است.

به گزارش خبرانرژی قاسم ساعدی در گفت‌وگو با ایسنا ‌اظهار کرد:‌ مشکل ریزگردها در خوزستان از زمانی آغاز شد که وزارت نفت برای بهره‌برداری و اکتشاف نفت به میادین نفتی آزادگان ورود کرد و تالاب هورالعظیم را خشکاند و یک کانون گرد و غبار در غرب خوزستان ایجاد کرد.

وی افزود: از ۱۳ یا ۱۴ سال گذشته پدیده ریزگردها در خوزستان بروز کرد و متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان محیط زیست کشور و استان خوزستان در جلوگیری از فعالیت شرکت‌های نفتی که اقدام به قلع و قمع تالاب هورالعظیم کرده بودند، اکنون مساله ریزگردها به یک چالش در خوزستان تبدیل شده است و خوزستان با نوعی جنگ مواجه شده که نفس را از مردم گرفته است.

نماینده دشت‌آزادگان تصریح کرد: ‌گرد و خاک، مردم خوزستان را در معرض انواع بیماری‌ها قرار داده است اما پس از این همه سال از ورود پدیده ریزگردها، دولت‌ها دائما وعده و قول و قرار می‌دهند و در عرصه عمل نتوانسته‌اند قدمی بردارند.

ساعدی عنوان کرد:‌ ظاهرا دولت اخیرا متوجه مساله ریزگردها شده و اقدام به شناسایی کانون‌ها کرده اما متاسفانه نمی‌خواهند واقعیت‌ها را بشنوند و دنبال چند کانون قدیمی گرد و غبار شامل اراضی اطراف امیدیه و هندیجان و اراضی اطراف بستان رفته‌اند؛ در حالی که عامل بروز پدیده ریزگردها و کانون اصلی پدیده گرد و غبار در خوزستان به خشکاندن تالاب هورالعظیم باز می‌گردد و کانون اصلی گرد و غبار، تالاب هورالعظیم است.

وی با بیان این‌که تا زمانی که تالاب هورالعظیم احیا نشود مشکلات ریزگردها و مسائل ناشی از آن در خوزستان ادامه خواهد داشت، گفت: تا زمانی وزارت نیرو، آب را برای تالاب هورالعظیم رها نکند، همچنان شاهد پدیده ریزگردها خواهیم بود و این موضوع، سلامتی مردم و زندگی اجتماعی مردم را تحت شعاع قرار می‌دهد و با توجه به این‌که خوزستان قطب انرژی و اقتصاد کشور است، برای بخش اقتصادی استان و کشور نیز مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

نماینده دشت‌آزادگان با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با پدیده ریزگردها اظهارکرد: ‌آنچه که در تاکنون از سازمان حفاظت محیط زیست دیده‌ایم، بی‌ارادگی این سازمان بوده است. این سازمان جرات ایستادگی در برابر تخلفات سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت نفت و وزارت نیرو را نداشته و نتوانسته که جهت جلوگیری از این تخلفات قدمی بردارد.

ساعدی ادامه داد: ‌تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب حقوقی و قضایی در زمینه مقابله با تخلفات وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو ورود نکند و از عملکرد این وزارتخانه‌ها جلوگیری نکند، در رابطه با معضل ریزگردها به جایی نخواهیم رسید.

وی با اشاره به سفرهای اخیر وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان بیان کرد: ‌این‌که آقای حجتی به خوزستان آمدند و نهال‌کاری را در کانون‌های گرد و غبار آغاز کردند، جای بحث وسیعی دارد. وزیر جهاد کشاورزی که می‌خواهد مثلا در ۴۰ هزار یا ۳۰ هزار هکتار از کانون‌های گرد و غبار نهال‌کاری کند، اگر در هر هکتار ۳۰۰ یا ۴۰۰ اصل نهال کاشته شود، آبیاری و نگهداری این نهال‌ها به چه صورت خواهد بود؟

نماینده دشت‌آزادگان افزود: امید است که این نهال‌کاری‌ها مانند نهال‌کاری‌های گذشته نشود که دیدیم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی اقدام به نهال‌کاری در برخی کانون‌های گرد و غبار خوزستان کردند اما در زمینه نگهداری این نهال‌ها هیچ توجهی نکردند و متاسفانه تمام این نهال‌ها نابود شدند.

ساعدی با تاکید بر لزوم ورود سازمان حفاظت محیط زیست در جهت مقابله با تخلفات وزارت نفت و نیرو در حوزه تخریب محیط زیست تصریح کرد:‌ سازمان حفاظت محیط زیست باید ورود کند و از تخریب محیط زیست توسط وزارت نفت جلوگیری و وزارت نیرو را مجبور به تامین حق‌آبه تالاب‌ها و حق‌آبه اراضی کشاورزی کند. در این صورت است که این سازمان می‌تواند نقش خود را در مقابله با مشکل ریزگردهای خوزستان ایفا کند.

وی افزود: ‌تا زمانی که خانم ابتکار با وزرای نفت مماشات کند و ارده‌ای از خود نشان ندهد، مشکلات و مسائل این پدیده در خوزستان ادامه خواهد یافت. مردم از صورت‌جلسه نوشتن‌ها و جلسات مکرر و قول و قرارهای غیرعملی که متاسفانه در چند سال اخیر از بلندپایه‌ترین افراد دولت تا رده‌پایین‌های استان خوزستان شنیده‌اند، مایوس شده‌اند.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>