یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۰۵
خانه / برق / نوسانات برقی کشور در کمتر از ۳۰ ثانیه برطرف می‌شود
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
وزیر نیرو:

نوسانات برقی کشور در کمتر از ۳۰ ثانیه برطرف می‌شود

نوسانات برقی کشور در کمتر از ۳۰ ثانیه برطرف می‌شود

وزیر نیرو با بیان اینکه با ورود و خروج مصارف بزرگ نوساناتی در شبکه برق‌رسانی ایجاد می‌شود، گفت: نیروگاه سد سیاه‌بیشه در کمتر از ۳۰ ثانیه به صورت مولد برق را وارد شبکه می‌کند و نوسانات برقی برطرف می‌شود.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، حمید چیت‌چیان ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از واحدهای نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه، اظهار کرد: این طرح از طرح‌هایی بود که قبل از انقلاب شروع شد، اما امروز به بهره‌برداری رسید.

 

وزیر نیرو با اعلام اینکه شبکه نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه چهاردمین شبکه بزرگ دنیاست، تصریح کرد: اکنون کشور ما دارای شبکه عظیمی است که حدود ۷۴ هزار مگاوات ظرفیت اسمی نصب شده و از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های کشور است.

 

وی با برشمردن دیگر ویژگی این شبکه گفت: مدیریت این شبکه با دیگر شبکه‌ها به دلیل انواع نیروگاه‌های بخاری، سیکل ترکیبی گازی، اتمی، آبی، بادی، انواع ژنراتورها و واحدهای بزرگ و کوچک متفاوت از دیگر شبکه‌هاست.

 

چیت‌چیان اضافه کرد: با توجه به اینکه با ورود و خروج مصارف بزرگ نوساناتی در شبکه ایجاد می‌شود و نیاز داریم تا شبکه به این نوسانات در کمتر از یک دقیقه پاسخ دهد این نیروگاه می‌تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه در مدار قرار گیرد و به صورت مولد وارد شبکه برق شود.

 

وزیر نیرو امکان ذخیره‌سازی بالای برق را از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح عنوان کرد و افزود: در سال‌های اخیر شبکه برق کشور توانست از نظر مدیریت فرکانس به شبکه کیفی بالایی ارتقا یابد که به خودی خود تنها با ساخت نیروگاه و پست امکان‌پذیر نیست.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون در شبکه، شبکه نیروگاه اتمی را داریم که باید در یک ظرفیت ثابت فعالیت کند، خاطر نشان کرد: وجود نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای یکی از مهم‌ترین مکمل‌های شبکه بود تا کمتر از یک دقیقه تولید خود را وارد شبکه کند تا تولید شبکه حفظ شود.