دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۰۱
خانه / نفت / نوسان بهای نفت در بازار آسیا
۱۳۹۴/۰۶/۲۳

نوسان بهای نفت در بازار آسیا

نوسان بهای نفت در بازار آسیا

بهای نفت روز دوشنبه در معاملات بازار آسیا جهت گیری مشخصی نداشت و به نظر رسید فعالان و سرمایه گذاران بازار نفت در انتظار تصمیمات مهمی هستند که بانک مرکزی آمریکا ظرف روزهای آینده اتخاذ خواهد کرد.

 
به گزارش آژانس خبری انرژی،در معاملات الکترونیکی روز دوشنبه بازار آسیا هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه اکتبر با پنج سنت افزایش، چهل و چهار دلار و شصت و هشت سنت داد و ستد شد.

 

 

در همین حال بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اکتبر با شانزده سنت کاهش به چهل و هفت دلار و نود و هشت سنت رسید.

 
روزهای گذشته نیز روند نزولی بهای نفت تحت تاثیر نگرانیهای ناشی از وفور عرضه به بازار ادامه پیدا کرد.

 
بانک گلدمن ساچز در خصوص تحولات احتمالی در بهای نفت خام در بازارهای جهان ابراز بدبینی کرده است.

 

کارشناسان این بانک معتقدند مازاد نفت همچنان اثر محسوس خود را بر بهای نفت در بازارهای جهانی حفظ خواهد کرد و تاثیرگذاری این عامل بیشتر از آن چیزی بوده است که آنها پیش بینی می کردند.

 
تحلیلگران گلدمن ساچز می گویند بازگشت تعادل به بازار نفت بسیار کند است و پرشدن ذخایر نفت نیز همچنان ادامه دارد بنابراین این احتمال وجود دارد که بهای طلای سیاه در بازار جهانی حتی به بیست دلار در بشکه تنزل یابد.

 
سانجیو گوپتا، کارشناس شرکت EY ، می گوید تقاضای پائین نفت که برای جذب عرضه مازاد در بازار کافی نیست، موجب می شود تردید و بلاتکلیفی در بهای نفت همچنان ادامه داشته باشد.

 

وی افزود سرمایه گذاران اکنون توجه خود را به نشست آتی بانک مرکزی آمریکا که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تشکیل خواهد شد، متمرکز کرده اند. احتمالا بانک مرکزی آمریکا در این نشست برای اولین بار در تقریبا ده سال گذشته، در خصوص افزایش نرخ سود تصمیم گیری کند.

 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگاپور، جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا، هشدار داده است که این نهاد مایل است نرخ سود را که از زمان بحران مالی در سال دو هزار و هشت تقریبا در حد صفر حفظ شده است، در سال جاری افزایش دهد.

 
افزایش نرخ سود توسط بانک مرکزی آمریکا ارزش دلار را تقویت خواهد کرد. از آن جا که طلای سیاه به دلار ارزشگذاری می شود خرید آن برای مشتریانی که با دیگر ارزها معامله می کنند، گرانتر خواهد شد و همین مسئله می تواند میزان تقاضای نفت را که همین الان هم پائین است، بیش از پیش کاهش دهد.