یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۴
خانه / آب / نیروگاه سیاه‌بیشه تکمیل شده،اما خط انتقال کشش ندارد
۱۳۹۴/۰۲/۲۲
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران:

نیروگاه سیاه‌بیشه تکمیل شده،اما خط انتقال کشش ندارد

نیروگاه سیاه‌بیشه تکمیل شده،اما خط انتقال کشش ندارد

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از عدم امکان بکارگیری همزمان چهار واحد نیروگاهی سیاه‌بیشه به خاطر مشکل خط انتقال برق خبر داد و گفت: خط انتقال کشش لازم را ندارد.
به گزارش اژانس خبری انرژی،محمدرضا رضازاده، در مورد آخرین وضعیت نیروگاه‌های سیاه‌بیشه تاکید کرد: چهار واحد نیروگاهی سیاه‌بیشه به‌طور کامل به بهره‌برداری رسیده‌اند و می‌توان از آنها استفاده کرد.
وی با تاکید بر لزوم انجام اصلاحات در خط انتقال برق گفت: شرکت برق منطقه‌ای ایران در حال انجام کارهای لازم است تا امکان بهره‌برداری از تمام واحد‌ها وجود داشته باشد.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاکید بر این‌که خط انتقال برق در حال اصلاح است، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این کار به پایان رسد.
براساس این گزارش، سد و نیروگاه سیاه بیشه که تنها نیروگاه تلمبه – ذخیره ای ایران و دارای دو سد در بالادست و پایین دست با ظرفیت ذخیره سازی ۱۱ میلیون متر مکعب آب است، توان تنظیم روزانه ۳/۵ میلیون متر مکعب آب را دارد.
نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای سیاه بیشه به صورت خاص انرژی برق را ذخیره می کند و تنظیم کننده بار شبکه ای برق به حساب می آید.
سدهای این نیروگاه از نوع سنگریزه بتونی هستند. ارتفاع سد بالا ۸۲٫۵ متر، طول تاج ۴۳۶ متر و عرض تاج ۱۲ متر و ارتفاع سد پایین ۱۰۲ متر ، طول تاج ۳۳۲ متر و عرض تاج ۱۲ متر است.
ایجاد تعادل در شبکه مصرفی کشور در ساعت های پربار و کم بار مصرف، تولید انرژی برق آبی با ظرفیت ۱۰۴۰ مگاوات در ساعت های پر بار مصرف ، مصرف انرژی الکتریکی با ظرفیت ۹۶۰ مگاوات در ساعت های کم بار مصرف و کاهش هزینه های استهلاک نیروگاه های حرارتی به میزان سالانه ۱۹میلیون دلار از جمله اهداف ساخت نیروگاه سیاه بیشه به شمار می‌رود.