یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۰۴
خانه / آب / نیک شهر هیچ سهمی از ۳۰ سد در دست مطالعه واجرا سیستان و بلوچستان ندارد
۱۳۹۴/۰۲/۲۱
فرماندار نیکشهر گفت:

نیک شهر هیچ سهمی از ۳۰ سد در دست مطالعه واجرا سیستان و بلوچستان ندارد

نیک شهر هیچ سهمی از ۳۰ سد در دست مطالعه واجرا سیستان و بلوچستان ندارد

فرماندار نیکشهر گفت: این شهرستان با وجود داشتن بیش از ۱۰ رودخانه مهم فصلی و هدر رفت سالانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب روان آب متاسفانه هیچ سهمی از ۳۰ سد در دست مطالعه و اجرا سیستان و بلوچستان در اعتبارات سال جاری ندارد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، صاحب گل صالحی ،افزود: مهمترین مشکل و موانع سرمایه گذاری و رشد اقتصادی این شهرستان دو پدیده بغرنج سیل و خشکسالی است که بطور متناوب و با دوره های بازگشت و تکرار خسارت جانی و مالی زیادی به زمین های کشاورزی، مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی برق، آب، راه و تلفن وارد می کند.

وی ادامه داد: متوسط بارندگی سالانه در شهرستان نیکشهر ۱۵۰ میلیمتر است که حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب روان آب حاصل از بارندگی با وارد کردن خسارت به زیرساختها و بدون هیچ سودی به دریا می ریزد.

وی افزود: در طول سالیان گذشته فقط سد خیرآباد با ۲۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب و ۵۰۰ سازه خاکی و بتنی آبخیزداری با ظرفیت ۴۵ میلیون مترمکعب احداث شده است که توان ذخیره ۲۰ درصد از روان آب ها را دارند و ۸۰ درصد آنها به هدر می رود.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: به منظور جلوگیری از خروج روان آب سطحی، تقویت سفره های آب زیرزمینی و تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و کاهش خسارت وارده در مواقع سیل و بارندگی به این شهرستان و شهرستانهای پایین دست چابهار، کنارک و قصرقند مطالعه و احداث سد بر روی رودخانه های بنت، تنگ سرحه، ملوران، شگیم، شیرآباد، اسپکه، نکهچ و شهریانچ ضروری است.

صالحی افزود: باوجود پیگیری و مکاتبات با شرکت سهامی آب منطقه ای سیستان و بلوچستان برای مطالعه و احداث سد بر روی رودخانه های این شهرستان متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته و این اقدام موجب نارضایتی مردم شده است.

وی با بیان اینکه پیگیری های لازم از طریق استانداری سیستان و بلوچستان انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: با مساعدت و تدبیر استاندار و همراهی و کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی کار مطالعه و احداث سد بر روی رودخانه های نیکشهر از سر گرفته شود.

نیکشهر در ۵۱۰ کیلومتر جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.