دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۱۲
خانه / نفت / هجوم نفت عراق به بازار در آینده
۱۳۹۴/۰۳/۰۶

هجوم نفت عراق به بازار در آینده

هجوم نفت عراق به بازار در آینده

کارشناسان نفتی معتقدند، اگر برنامه‌ریزی دولت بغداد برای انتقال نفت عراق درست باشد، باید منتظر هجوم نفت خام این کشور به بازار در آینده نزدیک بود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از بلومبرگ، با این برنامه عراق، استراتژی اوپک برای حفظ سهم خود از بازار جهانی نفت وارد مرحله تازه‌ای می‌شود. بغداد قصد دارد طی ماه آینده صادرات نفت خام خود را با ٢۶ درصد افزایش به سطح ٣,٧۵ میلیون بشکه در روز برساند. این امر به معنای تشدید برنامه اوپک برای کنار زدن رقیب بزرگ یعنی صنعت شیل اویل آمریکا است.

اقدام عراق به معنای ورود روزانه ٨٠٠ هزار بشکه نفت اضافی به بازار است که این مقدار بیش از تولید قطر است. انتظار می‌رود که سایر اعضای اوپک هم در نشست ۵ ژوئن سیاست حفظ سطح تولید این سازمان را ادامه دهند.

بر پایه این گزارش، اگرچه برنامه‌ریزی حمل با کشتی به معنای تحقق سطح مورد نظر تولید در آینده نیست، اما نشانه‌ای است از آنچه قرار است رخ دهد. آمارها نشان می‌دهند که میزان واقعی صادرات هنوز از میزان برنامه‌ریزی شده برای حمل با کشتی عقب است.

فیاض النیما معاون وزیر نفت عراق چندی قبل اعلام کرد که احتمالا این کشور قادر نخواهد بود هدف صادرات ماه ژوئن یعنی ٣,١ میلیون بشکه در روز را محقق کند. با این حال موسسه مورگان استنلی معتقد است، هر مقدار افزایش عرضه نفت عراق به معنای آن است که اوپک بیش از برنامه ٣٠ میلیون بشکه‌ای خود نفت به بازار تزریق می‌کند.