سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۲
خانه / نفت / هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۰

هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟

هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟

اندونزی به رغم اینکه در حال حاضر با تولید روزانه تنها ۸۴۰ هزار بشکه نفت یک وارد کننده نفت محسوب میشود قصد دارد به اوپک که سازمان کشورهای صادرکننده نفت است بازگردد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، اوپک بازگشت اندونزی به این سازمان در نشست ماه دسامبر را تایید کرده است.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) اعلام کرد: اندونزی به رغم اینکه در حال حاضر یک واردکننده صرف نفت است، در حال فعال کردن مجدد عضویت خود در این سازمان است.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در بیانیه ای اعلام کرد درخواست اندونزی برای فعال کردن مجدد عضویت کامل در اوپک بین اعضا توزیع شده و منتظر پاسخ آنها است. در نشست بعدی اوپک در چهارم دسامبر روال عضویت اندونزی انجام خواهد شد.

 

دبیرخانه اوپک افزود: اندونزی در گذشته در اوپک حضور فعالی داشته است. ما از بازگشت این کشور به اوپک استقبال می‌کنیم.

 

پیشتر سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی گفت: این کشور در ماه دسامبر پس از یک وقفه شش ساله به سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) باز خواهد گشت.

 

وی افزود: بازگشت اندونزی به اوپک چندان تعجب آور نیست زیرا از نظر اوپک ما هرگز این سازمان را ترک نکرده بودیم و این سازمان خروج ما را تعلیق تلقی می‌کرد. اکوادور که پیشتر در سال ۲۰۰۷ به اوپک بازگشت سابقه بازگشت از تعلیق را دارد.

 

وضعیت اندونزی به عنوان یک واردکننده محض نفت این سوال را ایجاد کرده که با توجه به مقررات اوپک مبنی بر اینکه اعضای دایم باید صادرکننده قابل توجه نفت باشند، عضویت این کشور چگونه توجیه خواهد شد.

 

اوپک بیش از یک سوم نفت جهان را تامین میکند و هم اکنون استراتژی دفاع از سهم بازار خود را به جای سیاست بالا نگه داشتن قیمتها در پیش گرفته است.

سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی به شبکه خبری سی ان ان گفت: ما یک تاییدیه رسمی از سوی دبیرکل اوپک دریافت کردیم که تمام اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت از بازگشت اندونزی به اوپک به عنوان عضو دائم استقبال کرده اند.

وی افزود: اندونزی یک عضو رسمی در نشست بعدی این سازمان در چهارم دسامبر در وین خواهد بود.

براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، اندونزی در ماه ژوئیه روزانه ۸۴۰ هزار بشکه نفت تولید کرد در صورت تکمیل این عضویت، تقریبا سه درصد به عرضه نفت اوپک که در ماه ژوئیه روزانه ۳۱ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه بود افزوده خواهد شد و تولید این سازمان به روزانه حدود ۳۳ میلیون بشکه خواهد رسید.

عرضه نفت این سازمان از سال ۲۰۰۸ تاکنون بالاتر از ۳۲ میلیون بشکه در روز نبوده است.

اندونزی در کنار لیبی، اکوادور و قطر چهارمین کشور کوچک تولیدکننده نفت است که به عضویت این سازمان درمی آید و تعداد اعضای این سازمان را به ۱۳ کشور می‌رساند.

اندونزی به دلیل رسیدن قیمت نفت به سطح بی‌سابقه و افزایش تقاضای داخلی و کاهش تولید نفت در سال ۲۰۰۹ از عضویت در اوپک انصراف داد. این کشور قبل از انصراف، ۵۰ سال عضور اوپک بود.