شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۰۲
خانه / آب / هزینه ۱۸۰ میلیاردی برای کاهش یک درصدی اتلاف آب تهران
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
مدیرعامل آبفای تهران خبر داد:

هزینه ۱۸۰ میلیاردی برای کاهش یک درصدی اتلاف آب تهران

هزینه ۱۸۰ میلیاردی برای کاهش یک درصدی اتلاف آب تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وجود ۲۴ درصد آب بدون درآمد در استان تهران گفت: ۱۱ درصد از این میزان اتلاف آب به دلیل نشت در لوله ها، مخازن و تاسیسات است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،محمد پرورش ، گفت: ۲۴ درصد آب بدون درآمد استان در سه بخش آب اتلافی ناشی از نشت در شبکه، ۱۱ درصد هدررفت ظاهری ناشی از مصارف غیر مجاز و دو درصد ناشی از مصرف آب در فرآیند تصفیه تقسیم می شود.

 

وی ادامه داد: ۱۱درصد هدررفت ظاهری به دلیل خطای اندازه گیری و دقت کنترها و مصارف غیرمجازی است که در برخی نقاط وجود دارد، دو درصد هم در فرآیند تصفیه مصرف آب داریم یعنی آب ورودی به تصفیه خانه مصرف می شود ضمن اینکه در سایر تاسیسات نیز مقداری مصرف آب داریم که شامل همین دو درصد می شود.

 

وی تاکید کرد: نسبت به سال های گذشته میزان آب بدون درآمد سالانه یک درصد کاهش داشته است به طوری که این رقم در سنوات گذشته حدود ۳۰ درصد بوده است. هرچه این رقم پایین تر می آید هزینه بیشتری برای کاهش آن مورد نیاز است.

 

۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار، برای کاهش یک درصدی آب بدون درآمد

 

پرورش با اشاره به اعتبار ۱۸۰ میلیارد تومانی مورد نیاز برای کاهش یک درصد آب بدون درآمد در استان تهران، اظهار کرد: باید این اعتبار توسط دولت تامین شود چرا که قیمت فعلی آب یک دوم تا یک سوم قیمت واقعی است البته با وجود این شرایط به وظایف خود عمل کرده ایم و سالانه یک درصد کاهش تعیین شده را از طریق منابع داخلی و با اصلاح شبکه ها و اصلاح دستگاه های اندازه گیری و کنترها اجرایی کرده ایم.

 

وی کاهش آب بدون درآمد را تا سقف ۱۵ درصد منوط به تامین منابع مالی دانست و افزود: اگر اعتبار لازم در اختیار قرار گیرد می توانیم میزان آب بدون درآمد را به ۱۵ درصد برسانیم که به طبع آن میزان اتلاف ناشی از نشت در تاسیسات، مخازن و لوله ها با نوسازی کاهش می یابد.