دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۹
خانه / نفت / هشدار صندوق بین المللی پول به تولیدکنندگان نفت
۱۳۹۴/۰۲/۱۵

هشدار صندوق بین المللی پول به تولیدکنندگان نفت

هشدار صندوق بین المللی پول به تولیدکنندگان نفت

صندوق بین المللی پول هشدار داد: صادرکنندگان نفت خاورمیانه باید هرچه سریعتر هزینه های عمومی خود را کاهش دهند، در غیر این صورت، اقتصاد این کشورها با توجه به افت قیمت جهانی نفت با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، صندوق بین المللی پول اعلام کرد: کاهش شدید قیمت نفت در کمتر از یک سال، گرچه به نفع مصرف کنندگان بود اما بسیاری از تولیدکنندگان را با مشکل کاهش درآمد و کسری بودجه مواجه کرد.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود می افزاید: انتظار می رود، کشورهایی که با افت درآمد مواجه هستند برای عبور از بحران کاهش قیمت ها از ضربه گیرهای مالی استفاده کنند و در همین حال به تدریج هزینه های مالی خود را کاهش دهند.

صندوق اضافه کرد: دولت های این منطقه باید اصلاحاتی همچون کاهش دستمزد بخش دولتی، کاهش یارانه های انرژی و افزایش یارانه های اجتماعی را به مورد اجرا بگذارند. تاخیر در انجام این اصلاحات موجب می شود که دولت های مذکور در آینده با مشکلات پرهزینه ای مواجه شوند.

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود برای نرخ رشد اقتصادی شورای همکاری خلیج فارس (متشکل از ۶ کشور نفتخیز) در سال ٢٠١۵ را از ماه اکتبر تاکنون با یک درصد کاهش به ٣,۴ درصد رسانده است.

صندوق همچنین پیش بینی کرد که مازاد ٧۶ میلیارد دلاری این سازمان در سال ٢٠١۴ به یک کسری ١١٣ میلیارد دلاری تبدیل شود که معادل ٨ درصد تولید ناخالص داخلی این کشورها در سال جاری است.