یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۱۱
خانه / نفت / همایش بین‌المللی فرصت‌های فناورانه در صنعت نفت
۱۳۹۴/۰۶/۲۰

همایش بین‌المللی فرصت‌های فناورانه در صنعت نفت

همایش بین‌المللی فرصت‌های فناورانه در صنعت نفت

معاون پژوهشگاه صنعت نفت گفت: دومین همایش بین المللی فرصت‌های فناورانه درصنعت نفت وگاز، ۸مهر باحضور جمع کثیری از استادان ومحققان بین المللی و شرکت‌های خارجی با تمرکز بر موضوع ازدیاد برداشت از مخازن برگزار می شود.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،سید امیرعباس حسینی  افزود: در این همایش یک روزه تلاش می کنیم با استفاده حداکثری از فضای بین المللی و تعاملات سیاسی جدید، از کشورهای صاحب فناوری در زمینه ازدیاد برداشت بهره ببریم.
وی اضافه کرد: این همایش با حضور چهره های شاخص جهانی ، نماد موفقیت دیپلماسی انرژی جهان است و امیدواریم با رسیدن به فناوری‌های مورد نظر کشور در حوزه ازدیاد برداشت از مخازن، راهبرد صنعت نفت کشور در برنامه ششم توسعه، تدوین شود.

 
هم اکنون نرخ متوسط ازدیاد برداشت از میدان‌های ایران حدود ۲۴ درصد برآورد می شود در حالی که متوسط این نرخ در جهان ۳۵ درصد است و کشورهایی نظیر عربستان، قزاقستان و نروژ ضریب برداشت معادل ۷۰ درصد را از مخازن نفتی خود هدف گذاری کرده اند.

 

 

وی موضوع ازدیاد برداشت از میدان‌های نفتی و هیدروکربوری را به ویژه در میدان‌های مشترک، موضوعی کلیدی و مهم در سرنوشت کشور و اقتصاد آن دانست و افزود: به دلیل اهمیت ازدیاد برداشت، موضوع دومین همایش فرصت‌های فناورانه در صنعت نفت و گاز به این موضوع اختصاص یافت.

 
حسینی با اشاره به تدبیر وزارت نفت در دولت یازدهم برای درگیر کردن دانشگاه‌ها با موضوع ازدیاد برداشت گفت: این امر در همین مدت کوتاه خروجی و دستاوردهای زیادی داشته است و با توجه به اینکه مدیریت یکپارچه مخازن به این پژوهشگاه و چند دانشگاه بزرگ کشور سپرده شده است، با گذشت زمان و همچنین با تعاملات این مراکز با مجامع بین المللی، نقش آفرینی این مراکز در مخازن بیشتر و بارزتر خواهد شد.

 
وی درخصوص مهمانان همایش فرصت های فناورانه صنعت نفت و گاز گفت: روز هشتم مهر ماه همه دانشگاه ها و مراکز داخلی و موسسات و دانشگاه ها وشرکت های خارجی صاحب فناوری در زمینه توسعه فناوری ازدیاد برداشت گرد هم می آیند.

 

وی افزود: حضور شرکت های صاحب فناوری از کشورهای اتریش، آلمان و هلند و شبکه دانشگاه های الف هلند، امپریال کالج انگلیس و چند دانشگاه معتبر دیگر در قالب کنسرسیوم که به ارائه آخرین دستاوردهای خود می پردازند قطعی شده و برنامه های این همایش هم در محتوا، هم شیوه ارائه و هم تنوع مهمانان با دوره اول همایش متفاوت است.

 
وی ارتباط گیری و تشکیل شبکه ارتباطی برای توسعه فناوری ها در حوزه ازدیاد برداشت و توسعه میدان‌های هیدروکربوری را مهم‌ترین هدف همایش دانست.