چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۵۷ : ۰۳
خانه / نفت / همه امتیازخواهی‌های نفتی از ایران
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
گزارشی از از ارزان‌خواهی مشتریان نفتی؛

همه امتیازخواهی‌های نفتی از ایران

همه امتیازخواهی‌های نفتی از ایران

در شرایطی که بعد از تفاهم لوزان هر روز صحبت از حضور شریک تازه‌تری برای نفت ایران می‌شود، نگاهی به برخی فعالیت‌های قبلی ایران نشان از آن دارد که تاکنون بسیاری از این شرکا به دنبال امتیازخواهی از ایران بوده‌اند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،شاید مهم‌ترین امتیازخواهی در این میان را بتوان به داستان همکاری ایران با ترکیه مرتبط دانست. ترکیه از همان ابتدای همکاری‌های گازی خود با ایران، خواهان گاز ارزان‌تری بود. برهمین اساس هم بود که درخواست خود را در نهایت در قالب شکایت به دادگاه بین‌المللی ارجاع داد. اخیرا هم که هیاتی ترک برای مذاکرات نفتی به ایران آمده بودند، دوباره مسئله امتیازخواهی ترکیه از ایران مطرح شد. در همان زمان هم این مساله از سوی ایران مطرح شد که ایران حاضر است در صورت افزایش صادرات گاز به ترکیه،‌ قیمت را قدری پایین بیاورد که البته مورد موافقت مقامات ترک قرار نگرفت.
امتیازخواهی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، مربوط به دولت قبل است اما پای آن به دولت جدید هم کشیده شده است. قرارداد خط لوله صلح، امتیازخواهی‌های بزرگتری را در دل خود داشت، چرا که از ساخت تا موعد بهره‌برداری از این پروژه، همگی با درخواست پاکستانی‌ها برای تخفیف روبرو بود. پاکستانی‌ها که بعد از کنار کشیدن هند از پروژه، به کلی در مذاکره مستقیم با ایران قرار گرفتند، ابتدا کار را به جایی رساندند که ایران ساخت خط لوله را خود به عهده بگیرد و کمی بعد نیز درخواست تاخیر در اجرای پروژه را مطرح کردند.
با این حال، در نهایت پای کشور سومی برای ساخت خط لوله به میان آمد که همگی این مسائل، بهره‌برداری از پروژه را با چند سال تاخیر همراه کرد. همین تاخیر، نیاز به پرداخت خسارت از سوی پاکستان را بیشتر می‌کرد. با این حال، پاکستانی‌ها حتی در پرداخت غرامت هم در حال چانه‌زنی هستند؛ تا جایی که طبق آخرین گفته وزیر نفت ایران، مقامات پاکستان به دنبال راهی برای تخفیف یا تاخیر در پرداخت خسارت هستند.
هند از دیگر شرکای همیشگی ایران است که حتی در شرایط تحریم نیز، مشتری نفت ایران بود. با این حال، اخیرا شرط همکاری خود را گاز دو سنتی اعلام کرده است تا این کشور نیز به جرگه امتیازخواهان نفتی ایران تبدیل شود. آن‌طور که در اوایل اردیبهشت ماه مطرح شد، با وجود سفر هیات هندی به ایران، شرط همکاری این کشور با ایران، گاز دو سنتی عنوان شده تا در صورت فراهم شدن این شرط، ایران میزبان شرکای جدید نفتی از هند باشد.
تمامی این امتیازخواهی‌ها در شرایطی است که شرکای نفتی به دنبال لغو تحریم‌ها هستند. این سرمایه‌گذاران به دنبال این هستند که با نهایی شدن تفاهم لوزان،‌ تحریم‌ها که به منزله مانعی برای حضور شرکای جدید است، برداشته و این مهمانان نفتی وارد شوند؛ هرچند که در این میان، برخی کشورها مانند ترکیه، هند یا پاکستان، حضور خود را مشروط کرده‌اند