یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۱۰
خانه / نفت / همه مشتریان جدید نفتی ایران
۱۳۹۴/۰۷/۰۵
اختصاصی خبرانرژی

همه مشتریان جدید نفتی ایران

همه مشتریان جدید نفتی ایران
شرکای نفتی ایران

شمارش معکوس برای ابطال تحریم های اعمال شده علیه ایران و اجرایی شدن برجام یا همان برنامه جامع اقدام مشترک آغاز شده است؛ قرار است بلافاصله پس از لغو تحریم ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران وارد بازار شود؛ اما در حالی که به نظر می رسید ایران برای باز پس گرفتن سهم از دست رفته در بازار نفت با مشکل جدی روبه رو خواهد شد، در جریان سفر هیات های تجاری و اقتصادی، مشتریان زیادی عنوان کرده‌اند که با لغو تحریم ها از ایران نفت می خرند، مشتریانی از اروپا و آسیا و آفریقا.

به گزارش خبرنگار خبرانرژی،  بلافاصله پس از توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی در وین و در آستانه لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران، رفت و آمد هیات های تجاری به کشور آغاز شد و در این بین هر مسوول خارجی که به ایران سفر کرد، به وزارت نفت هم رفت و با وزیر نفت کشورمان دیدار کرد تا شاید نقشی در فصل جدید صنعت نفت در دوران پساتحریم داشته باشد.

بر اساس این گزارش، ایران از سال ۲۰۱۲ و با اعمال تحریم های نفتی صادرات خود را بیش از ۵۰ درصد کاهش داد و سایر کشورها از این وضعیت استفاده کرده و جای ایران را پر کردند؛ بنابراین در بازار داغ مذاکرات زنگنه و یارانش با هیات های متعدد تجاری، علاوه بر جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی، شاید بتوان گفت که بازاریابی برای نفت ایران یکی از مباحثی است که همواره مورد اشاره قرار گرفته است و نتیجه این شده که نفت ایران مشتریان زیادی پیدا کرده است.

انی ایتالیا خواستار نفت خام ایران

نیمه مرداد بود که هیات سیاسی و اقتصادی ایتالیا به ایران سفر کرده و در جریان این سفر با وزیر نفت کشورمان دیدار کردند، کلادیو دسکالزی، مدیرعامل انی از مدیرانی بود که در این هیات حضور داشت و از تمایل شرکتش برای از سرگیری واردات محموله های نفت خام ایران پس از لغو کامل تحریمها خبر داد.

مدیرعامل انی با بیان این که ایتالیا تا پیش از اعمال تحریمهای اتحادیه اروپا یکی از مشتریان اصلی نفت خام ایران در اروپا بوده است، گفت: نفت خام ایران برای پالایشگاههای ما بسیار مطلوب است، بنابراین شرکت انی از خرید دوباره نفت خام ایران پس از لغو تحریمها استقبال می کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا شما خواهان خرید نفت خام ایران به صورت قراردادهای بلند مدت یا تک محموله هستید، گفت: در شرایط کنونی نمی توانم به حجم یا نحوه قراردادهای خرید نفت خام از ایران پس از لغو تحریمها اشاره کنم، اما تاکید می کنم که نفت خام این کشور برای پالایشگران ایتالیایی مناسب است.

ژاپنی ها در انتظار نفت ایران

هجدهم مرداد ماه نیز در جریان دیدار زنگنه با دایشیرو یاما گیوا، معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن، اعلام شد که ایران آماده است پس از لغو تحریمها میزان صادرات نفت را به این کشور به پیش از اعمال تحریمها برساند.

در این راستا نماینده شرکت شوا شل که در جمع هیات ژاپنی حضور داشت نیز اظهار امیدواری کرده است تا سطح خرید نفت از ایران را به  پیش ازاعمال تحریمها برساند.

افزایش صادرات نفت به کره‌جنوبی در پسا‌تحریم

در ادامه این سفرها، اوایل شهریور ماه هیات اقتصادی کره جنوبی به ایران سفر و با وزیر نفت نیز دیدار کرد، در جریان این جلسه نیز مذاکره برای افزایش صادرات نفت خام به کره‌جنوبی از موضوعاتی بود که مطرح شد، این کشور  هم موافقت خود را برای افزایش خرید نفت از ایران اعلام کرده است، اما تصمیمات اصلی بعد از لغو رسمی تحریم‌ها گرفته می‌شود.

کره‌جنوبی از مشتریان قدیمی نفت ایران است که پیش از تحریم‌ها روزانه بیش از ١٨٠ هزار بشکه از ایران نفت خریداری می‎کرده اما با افزایش تحریم‌ها واردات خود را کاهش داده و در حال حاضر روزانه حدود ١٠٠ هزار بشکه از ایران نفت وارد می‌کند.

آفریقای جنوبی اولین خریدار جدید نفت ایران پس از تحریم

هشتم شهریور ماه نیز وزارت نفت، میزبان معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی بود، منصور معظمی، معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری با تمبیسیله ماژولا، معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی دیدار و گفت وگو کرد، در جریان این دیدار نیز  بر سر افزایش خرید نفت ایران توسط آفریقای جنوبی مذاکره شد.

پس از این دیدار معظمی با بیان اینکه آفریقای جنوبی یکی از خریداران اصلی نفت خام ایران بوده است و دو طرف تاکنون روابط مطلوبی در این زمینه داشته اند، گفت: در طول سالهای اخیر به دلیل فشارهای تحریم سطح این همکاریها کاهش یافت، در این مذاکرات دو جانبه تاکید ما بر ازسرگیری خرید نفت خام از ایران و رساندن آن به سطوح پیش از تحریمها بود که ضمن اعلام آمادگی طرف مقابل قرار شد که گفتگوها در سطح کارشناسی و از طریق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پیگیری شود.
در این راستا  اخیرا سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که پیش سندی برای فروش نفت به آفریقای جنوبی به امضا رسیده گفته که پس از رفع تحریم ها، به احتمال زیاد آفریقای جنوبی اولین خریدار جدید نفت ایران خواهد بود.

اسپانیا دیگر مشتری نفت خام ایران

طبق روال سفر سایر هیات های تجاری و اقتصادی، اسپانیایی ها نیز از دیدار با زنگنه باز نماندند، خوزه مانوئل سوریا لوپز، وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا نیز شانزدهم شهریور ماه با زنگنه دیدار کرد، پس از این دیدار، سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به این که مذاکره با اسپانیا برای فروش نفت پیش از این دیدار آغازشده بود، درباره میزان صادرات نفت به این کشور پس از لغو تحریمها گفت: هنوز به رقم خاصی برای صادرات به این کشور نرسیدیم، اما تلاش می‌شود میزان صادرات نفت ایران به اسپانیا به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها یعنی ٢٠٠ هزار بشکه در روز برسد.

اتریش باز هم مشتری نفت ایران می شود

در ادامه این دیدارها و در جریان سفر رییس جمهور اتریش به ایران در اواسط شهریور ماه،  وزیر نفت کشورمان با مدیران شرکت های نفتی اتریش دیدار کرد، در حاشیه این دیدارها، رودی روت مدیرعامل روت اویل با اشاره به سابقه تجارت نفتی با تهران، از تمایل این شرکت اتریشی برای ازسرگیری خرید نفت خام از ایران خبر داد و گفت: آغاز فصل تازه روابط ایران با جامعه جهانی در پی توافقنامه جامع هسته ای در وین، بسیاری از شرکتهای نفتی جهان را به سوی از سرگیری همکاریهای خود با تهران سوق داده است، از این رو امیدوارم پس از تحریمها و هموار شدن مسیر فروش نفت خام ایران به اروپا، بتوانیم دوباره مشتری محموله های نفتی ایران باشیم.

مدیرعامل روت اویل اعلام کرده که این شرکت اتریشی می تواند در تجارت نفت خام ایران به بازارهای اروپا و فروش این کالا به پالایشگاههای بزرگی که ما با آن همکاری می کنیم، کمک کند.

روت اویل یکی از بزرگان فعالیتهای نفتی در اتریش به شمار می آید، این شرکت تعداد زیاد جایگاههای عرضه سوخت و اداره چند پالایشگاه کوچک نفتی را در مجارستان و اتریش بر عهده دارد.

بر اساس این گزارش در جریان سفر  هاینر فیشر، رییس جمهوری اتریشی به ایران شماری از شرکتهای اتریشی، فعالان اقتصادی و بازرگانی همراه وی به تهران آمده بودند تا بتوانند در فرصت تازه روابط ایران با دنیا پس از توافق هسته ای وین سهمی داشته باشند.

در طول این سفر ٢۵ شرکت اتریشی فعال در حوزه های مختلف انرژی، صنعتی، بازرگانی و حقوقی به ریاست  کارل هارتلب، معاون مدیرکل اتاق اقتصادی با هیئتی از فعالان حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ایران به ریاست امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی دیدار و درباره زمینه های همکاری دو جانبه بحث و گفتگو کردند.

پیشنهاد فرانسه برای خرید نفت از ایران

در آخرین روزهای تابستان و پس از سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، یک هیات تجاری از فرانسه به ایران سفر کرد تا همکاری‌های نفتی و صنعتی ایران و فرانسه وارد فاز جدیدی شود.

در این راستا، سیدمهدی حسینی، رییس کارگروه قراردادهای نفتی هم که با آرنولد برویک، مدیر اکتشاف و تولید شرکت توتال فرانسه  دیدار داشته از آمادگی شرکت توتال فرانسه برای همکاری با ایران در زمینه اکتشاف، ازدیاد برداشت، خرید نفت، تولید و بازاریابی ال‌ان‌جی و پتروشیمی خبر داده و گفته که نقشه راه همکاری بین دو کشور در پساتحریم تدوین می‌شود. در عین حال آرنولد برویک (Arnaud Breuillac)، در دیدارش با زنگنه، پیشنهاد جدیدی داده و خواستار خرید نفت خام از ایران شده است.

لهستان مشتری نفتی ایران می شود

پس از همه این مشتریان جدید و قدیم، روز گذشته نیز وزیر نفت از آمادگی ایران برای فروش نفت خام به لهستان خبر داده و گفته که نخستین قدم برای آغاز دور جدید روابط بین دو کشور، امضای قرارداد خرید نفت خام با این کشور است.

وی پس از دیدار با یانوش پیخوچنسکی، معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لهستان، اعلام کرد که لهستان در بخشهای مختلف انرژی برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده است و با توجه به این که پالایشگاههای لهستان نوسازی شده است می توانند از نفت خام ایران استفاده کنند که بر همین اساس بنابراین ایران پیشنهاد داده است این کشور در نخستین مرحله اقدام به خرید نفت خام از ایران کند.

هند و یونان در صف

علاوه بر این کشورها که در دیدار با زنگنه با معاونانش برای خرید نفت ایران اعلام آمادگی کرده اند، پیش تر هند و یونان نیز آمادگی خود را برای افزایش خرید نفت ایران اعلام کرده بودند.

خرداد ماه سال جاری بود که دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند از اعلام آمادگی برای افزایش واردات نفت از ایران پس از لغو تحریم ها خبر داد و گفت: به اندازه کافی به ایران اعلام شده که اگر هر پیام مثبتی از گفتگوهای هسته‌ای حاصل شود، ما آماده اقدام در این زمینه هستیم. پهند در تلاش است تا از موقعیت خود به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان انرژی جهان برای چانه‌زنی بهتر با کشور‌های صادر‌کننده نفت استفاده کند.

به نظر می رسد یونان نیز از دیگر مشتریان نفتی ایران پس از تحریم ها خواهد بود و آنطور که اعلام شده لغو تحریمهای نفتی می تواند کمک شایانی به روابط تهران و آتن کند چرا که یونان تا سال ٢٠١٢ روزانه حدود ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام از ایران می خرید و یکی از مشتریان  سنتی ایران در اروپا به شمار می رفت.

بر این اساس با توجه به مذاکرات انجام شده طی ماه های اخیر مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت به آمادگی کامل ایران برای افزایش صادرات نفت خام اشاره کرده و گفته که  افزایش ۵٠٠ هزار بشکه ای نفت ایران پس از لغو تحریمها به راحتی جذب بازار می شود.