یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۱۱
خانه / برق / هیات عراقی در راه تهران برای از سرگیری صادرات برق/ مطالبات ایران بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار است
۱۳۹۵/۱۱/۰۴
معاون وزیر نیرو خبر داد

هیات عراقی در راه تهران برای از سرگیری صادرات برق/ مطالبات ایران بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار است

هیات عراقی در راه تهران برای از سرگیری صادرات برق/ مطالبات ایران بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه قرار بود هیأت عراقی برای از سرگیری صادرات برق ایران به این کشور هفته گذشته به ایران سفر کند، گفت: به دلیل ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت این سفر به تأخیر افتاد بنابراین هیأت عراقی پایان این هفته وارد ایران خواهند شد.

به گزارش خبرانرژی، هوشنگ فلاحتیان در پاسخ به این سؤال که ماجرای از سرگیری صادرات برق ایران به عراق به کجا رسید، گفت: هیأت عراقی قرار بود برای مذاکره در خصوص از سرگیری مجدد صادرات برق ایران هفته گذشته وارد تهران شود اما به دلیل ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این سفر به تأخیر افتاد و قرار است آخر این هفته وارد تهران شود.

وی افزود: صادرات برق ایران به عراق همچنان متوقف است. برای از سرگیری مجدد صادرات برق به عراق باید قرارداد جدیدی میان دو کشور مبادله شود،بنابراین با ورود این هیأت عراقی باید در خصوص جزئیات صادرات برق صحبت‌های نهایی صورت گیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت برق صادرات ایران به عراق افزایش خواهد یافت، گفت: ایران علاقه‌مند است که برق صادراتی خود را با بالاترین قیمت به کشورهای همسایه صادر کند اما به هر حال قیمت برق بسته به نقاط مختلف و زمان آن متفاوت است.

*آیا قیمت برق صادراتی به عراق نسبت به سایر همسایگان کشور پایین و یا بالاتر است؟

فلاحتیان در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت برق صادراتی ایران به عراق نسبت به سایر کشورهای همسایه بالاتر و یا پایین‌تر است، گفت: برق صادراتی ایران به کشورهای همسایه بنا به شرایط و نقاط مختلف و میزان حجم آن قیمت متفاوتی دارد.

فلاحتیان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه میزان بدهی عراق به ایران از بابت خرید برق به چه میزان است، گفت: به هر حال، مطالبات یک امری طبیعی است و به همین منظور، طرف عراقی برای پرداخت مطالبات باید برنامه‌ریزی کند، در مذاکراتی که صورت خواهد گرفت بحث مطالبات نیز میان مقامات ایرانی و مقامات عراقی انجام خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر حجم مطالبات ایران بابت فروش برق به عراق بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است.

از ۱۱ دی ماه جاری صادرات برق ایران به عراق به دلیل آنچه که اتمام زمان قرارداد قبلی عنوان شده است متوقف است و به گفته مقامات مسئول ایرانی باید قرارداد جدیدی تنظیم شود تا صادرات برق مجددا از سر گرفته شود. هر چند باید مطالبات برقی را هم به این موضوع اضافه کرد چرا که طرف عراقی در پرداخت های خود چندان به موقع عمل نمی کند.