دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۰۹
خانه / منهای انرژی / واردات نفت آسیایی‌ها از ایران افزایش یافت
۱۳۹۴/۰۳/۰۹
در ماه اوریل

واردات نفت آسیایی‌ها از ایران افزایش یافت

واردات نفت آسیایی‌ها از ایران افزایش یافت

واردات نفت خام مشتریان آسیایی از ایران در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۱۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، واردات نفت خام مشتریان آسیایی از ایران در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۱۲ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح چهار ماه اخیر رسید.

مشتریان آسیایی در مجموع در ماه آوریل از ایران روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت وارد کرده‌اند که بالاترین سطح مجاز براساس تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.

چهار خریدار آسیایی شامل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه گذشته روزانه یک میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴٫۱ درصد کاهش یافته، اما پس از واردات ماه دسامبر گذشته که روزانه یک میلیون و ۲۱۰ هزار بشکه بود، بالاترین رقم محسوب می‌شود.

ایران، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در ماه آوریل به یک تفاهم هسته‌ای دست یافتند، اما چند مساله همچنان حل نشده باقی‌ مانده است.

طرفین تا ۳۰ ژوئن فرصت دارند تا درباره یک توافق دایم سازش کنند.

بر اساس این گزارش ارنست مونیز – وزیر انرژی آمریکا – امروز شنبه برای مذاکره با مقامات ایران در ژنو به جان کری – وزیر خارجه این کشور ملحق می‌شود اما هرگونه افزایش زودهنگام در صادرات نفت ایران بعید به نظر می‌رسد.

توربجورن سولدت – تحلیلگر نفتی خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: باید یک شتاب کافی در مذاکرات وجود داشته باشد.

هرگونه تمدید گفتگوها بعید به نظر می‌رسد و بنابراین توافق در ۳۰ ژوئن یا کمی پس از آن از عدم توافق محتمل تر است.

وی افزود: لغو کامل تحریم‌های نفتی احتمالا از اواسط سال ۲۰۱۶ صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش به دلیل تحریمها صادرات نفت ایران از روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۱ به روزانه حدود یک میلیون بشکه کاهش یافته است.

پیشتر فرانسه مدعی شد که اگر ایران از حضور بازرسان هسته ای سازمان ملل در تمام تاسیسات از جمله پایگاههای نظامی جلوگیری کند، این کشور آماده جلوگیری از حصول توافق نهایی است.

ایران تردید‌های غرب مبنی بر تلاش مخفیانه برای دستیابی به توان ساخت تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و می‌گوید: صرفا برای اهداف صلح‌آمیز به دنبال انرژی اتمی است.

تا زمان توافق نهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران از چهار خریدار آسیایی احتمالا فقط چین واردات خود از ایران را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد.

واردات نفت خام چین از ایران در ماه آوریل دربالاترین سطح ۱۱ ماه گذشته و بالاتر از متوسط واردات این کشور از ایران در سال ۲۰۱۴ که روزانه ۵۵۰ هزار بشکه بود قرار گرفت.

صادرات نفت ایران به چین تقریبا با سطح قبل از تشدید تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در سال ۲۰۱۲ برابری می‌کند.

کاهش خرید نفت هند از ایران که واردات خود را پس از یک وقفه یک ماهه در ماه مارس از سر گرفته، به رسیدن سطح صادرات ایران به آنچه که مدنظر واشنگتن است کمک کرد.