دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۱۲
خانه / نفت / واردات نفت کره جنوبی از ایران کاهش یافت
۱۳۹۴/۰۲/۲۵

واردات نفت کره جنوبی از ایران کاهش یافت

واردات نفت کره جنوبی از ایران کاهش یافت

واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل ۶٫۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یافت.

به گزارش اژانس خبری،به نقل از رویترز، واردات نفت کره جنوبی از ایران در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی حدود ۱۴ درصد کاهش یافته تا این کشور از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تبعیت کرده باشد.

کره جنوبی و دیگر خریداران آسیایی نفت ایران می‌توانند در مجموع در محدوده روزانه یک میلیون بشکه که در پایان سال ۲۰۱۳ تعیین شد، از ایران نفت وارد کنند.

آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر باید تا ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای به توافق نهایی برسند.

آمار اولیه گمرک کره جنوبی که جمعه منتشر شد حاکی از این است که کره جنوبی در ماه گذشته میلادی در مجموع ۵۱۶ هزار و ۹۱۸ تن(روزانه ۱۲۶ هزار و ۳۰۰ بشکه) نفت خام از ایران وارد کرد. این در حالی است که واردات نفت کره جنوبی از ایران در دوره مشابه سال قبل ۵۵۲ هزار و ۸۸۴ تن (۱۳۵ هزار و ۸۸ بشکه در روز) بود.

چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا در دوره ژانویه تا آوریل امسال در مجموع یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن (روزانه ۱۱۷ هزار و ۱۶۱ بشکه) نفت از ایران وارد کرد که نسبت به آمار دوره مشابه سال قبل که دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن(۱۳۵ هزار و ۹۸۲ بشکه در روز) بود، کاهش نشان می‌دهد.

محاسبات رویترز در ماه ژانویه نشان داد، واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۴، شش میلیون و ۲۰۰ هزارتن(روزانه ۱۲۴ هزار و ۴۹۷ بشکه) بود که نسبت به متوسط سال ۲۰۱۳ که روزانه ۱۳۴ هزار بشکه بود ۷٫۱ درصد کاهش یافته است.

از چهار پالایشگاه کره جنوبی تنها دو پالایشگاه “اس کی انرژی” و “هیوندای اویل بانک” از ایران نفت وارد می‌کنند و واردات آنها هر ماه دچار نوسان است، چرا که یکی از این دو پالایشگاه هر دو ماه یک بار از ایران نفت می‌خرد.

محاسبات رویترز براساس آمارهای گمرکی نشان می‌دهد کره جنوبی در ماه آوریل ۴۱۶ هزار و ۳۳۵ تن (روزانه ۱۰۱ هزار و ۷۲۵ بشکه ) نفت از مکزیک با متوسط قیمت ۴۷ دلار در هر بشکه خریداری کرد.

همچنین کره جنوبی در ماه مارس ۱۳۵ هزار و ۷۰۷ تن معادل روزانه ۳۲ هزار و ۸۸ بشکه نفت از مکزیک خریداری کرد و شرکت “جی اس کلتکس” کره جنوبی برای اولین بار طی ۲۵ سال گذشته برای استفاده از مزیت کاهش قیمت‌ها این محموله را خریداری کرد.

شرکت نفت دولتی “پیمکس” مکزیک که اوایل امسال اعلام کرد در مجموع پنج میلیون بشکه نفت به کره جنوبی صادر کرده و امیدوار است تا پایان امسال این فروش را دو برابر کند، روز گذشته اعلام کرد که قراردادی را با هیوندای اویل بانک برای فروش پنج میلیون بشکه نفت امضا کرده است.

کره جنوبی در مجموع در ماه آوریل ۱۰٫۵ میلیون تن نفت خام (روزانه دو میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه) نفت وارد کرد. این آمار نسبت به واردات این کشور در دوره مشابه سال قبل که ۹٫۵ میلیون تن بود، ۱۰٫۷ درصد افزایش یافته است.

آمار نهایی درباره واردات نفت کره جنوبی در سال گذشته که شامل جزییات بیشتری است، توسط شرکت ملی نفت این کشور اواخر این ماه منتشر می‌شود.