سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۴۶ : ۰۲
خانه / نفت / واکنش عجیب یک نماینده مجلس به افزایش درآمدهای نفتی/مخالفت با افزایش فروش نفت
۱۳۹۴/۰۲/۱۵

واکنش عجیب یک نماینده مجلس به افزایش درآمدهای نفتی/مخالفت با افزایش فروش نفت

واکنش عجیب یک نماینده مجلس به افزایش درآمدهای نفتی/مخالفت با افزایش فروش نفت

به گفته یک نماینده مجلس به جای افزایش فروش نفت باید ظرفیت‌های تولید را در این صنعت افزایش داد.
به گزارش اژانس خبری انرژی، صادرات نفت ایران در ماه آوریل پس از کمی کاهش در ماه مارس، در زمان تفاهم نامه هسته‌ای لوزان به روزی ۵۰۰ هزار بشکه نفت افزایش پیدا کرد و ایران امیدوار است در صورت امضای توافق نامه هسته‌ای این روند را به یک ملیون بشکه در روز برساند.

در مورد افزایش صادرات نفت احمد سجادی، عضو کمیسیون انرژی می‌گوید: علت افزایش صادرات نفت به دلیل درصد بالای خرید کشور هند بوده است. ما خیلی به افزایش خرید نفت‌های خام خوش بین نیستیم چون برگشت پول ندارد البته برای افزایش و حذف سهمیه در بازار جهانی و اوپک ما توان ظرفیت تولید بیشتر را داریم. ظرفیت تولید با ظرفیت فروش متفاوت است. ما در حال حاضر توان تولید چهار ملیون بشکه را در روز داریم تا به مشتری‌های خود یعنی هند و چین و کشورهای دیگر در حد نیاز به فروش برسانیم. دلیل اصلی که این کشور‌ها به ما روی آوردند جنگ میان عربستان و یمن و تزلزل در بازار جهانی است و اگر فقط دغدغه ما این باشد که نفت خام را به فروش برسانیم این خیلی به نفع کشور ما نخواهد بود.

او اظهار می‌کند: به نظر بنده ما باید توان تولیدمان را بالا ببریم و آن را ذخیره‌سازی کنیم و برداشت نفت را از میدان‌های مشترک افزایش دهیم، البته میدان‌های داخلی به هیچ وجه به مصلحت نظام نخواهد بود و نباید از میدان‌ها نفت برداشت کنیم و به فروش برسانیم. چون برای دریافت پول آن با مشکل روبرو می‌شویم. نگهداشت نفت خیلی به نفع ماست و ذخیره‌سازی و برداشت از میدان‌های مشترک در اولویت کاری ما باید قرار گیرد. وزارت نفت به جای آمار باید اعلام کند که ما از میدان‌های مشترک چه میزان برداشت داشته‌ایم. من خیلی اعتقاد به فروش نفت خام ندارم بهتر است آن را تبدیل به فراورد‌ه‌ها کنیم. ما توان آن را در کشور داریم. درست است که فقط یک شعار در وزارت نفت به عنوان حفظ جایگاه کشور در بازار جهانی وجود دارد، اما این فروش‌ها نه‌تنها به قیمت‌های نفت کمکی نخواهد کرد بلکه قیمت آن را هم کاهش می‌دهد.

او خاطر نشان می‌کند: با خیانتی که عربستان کرد هم به کشور خود و هم به تمام صادرکنندگان نفت ضرر ۱۰ میلیارد دلاری رساند. وقتی تقاضا کمتر باشد و ارائه بیشتر قطعا دچار کاهش قیمت نفت می‌شویم واین طبیعتا به نفع ما نیست. در هر صورت ما افزایش خرید از طرف کشورهای هند و چین را داریم و اتفاقا مشتاق به خریداری نفت ما هستند، چون پولی به ما پس نمی‌دهند. این نکته بسیار مهم است، این هنر نیست، یک ضعف است و من کاملا با موضوع فروش نفت خام مخالف هستم. ما خیلی نباید در افزایش نفت خام مانور دهیم، چرا که نفعی برای ما ندارد، عرضه زیاد باعث کاهش قیمت می‌شود، از طرفی نفت خام که بهترین منابع و ثروت ملی ما به شمار می‌رود را به راحتی از دست می‌دهیم.

سجادی در پاسخ به این سوال که آیا این روند مقطعی است یا دائمی؟ می‌گوید: این روند مقطعی است، این کشور‌ها نیاز داخلی دارند با هدف اینکه مخزن پالایشگاه خود را پر کنند و معتقدند که ما دستاوردهای خیلی خوبی داریم، این روند طولانی مدت نخواهد بود. فقط بحث فروش نفت نیست، آیا بیرون ریختن نفت کار عاقلانه‌ای است؟ وقتی قیمت نفت از ۱۰۰ دلار به ۴۰ یا ۵۰ دلار می‌رسد چه معنا و مفهوم و نفعی برای ما خواهد داشت؟ این اصلا عاقلانه نیست در حالی که ما تمام تکنولوژی‌های نفت از صفر تا ۱۰۰ را در اختیار داریم. چرا ما به دنبال آماردهی و افتخار افزایش صادر کننده نفت خام هستیم؟ فروش نفت خام آن هم در این دوره اصلا کار عاقلانه‌ای نیست. نفت ما تجربه ۱۰۰ ساله دارد و ما به جای استفاده از شیوه‌های جدید به ۱۰۰ سال قبل برگشته‌ایم. این افتخار نیست، باید زمانی افتخار کنیم که ظرفیت تولید نفت کشورمان را حفظ کرده باشیم.

او در ادامه می‌گوید: کشور عربستان دقیقا سیاست دیکته شده آمریکا و اسرائیل را به کار گرفته و به سرمایه خود و دیگران لطمه وارد کرده است، اگر این افزایش‌ها دائمی شود اصلا به نفع ما نخواهد بود، ما باید منابع خودمان را حفظ کنیم و این منابع تجدیدپذیر نیست، و باید همتمان را روی میادین مشترک بگذاریم و آن را برداشت کنیم و با قیمت تعیین شده در بازار به فروش برسانیم.

سجادی تصریح می‌کند: من با خیلی از روش‌هایی که در صنعت نفت انجام می‌شود موافق نیستم، ما می‌توانیم هم تجهیزات نفتی را بسازیم و هم نفت خام را به فراورده‌های نفتی تبدیل کنیم. متاسفانه مواد اولیه قدیمی نفت که در اختیار ما است را در اختیار دیگر کشور‌ها می‌گذاریم تا آنها کارخانه و پالایشگا‌هایشان بچرخد و درآمد بیشتری به دست آورند که این کار اصلا منطقی نیست.