دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۴
خانه / برق / وجود زیربنای لازم جهت ساخت نیروگاه‌های بادی در استان مرکزی
۱۳۹۴/۰۲/۲۴
معاون برنامه‌ریزی استاندار مرکزی گفت:

وجود زیربنای لازم جهت ساخت نیروگاه‌های بادی در استان مرکزی

وجود زیربنای لازم جهت ساخت نیروگاه‌های بادی در استان مرکزی

معاون برنامه‌ریزی استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی به واسطه وجود بخشی از صنایع مورد نیاز جهت ساخت نیروگاه‌های بادی، از زیربنای مورد نیاز جهت احداث اینگونه نیروگاه‌ها برخوردار است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمدرضا عاشوری در جلسه با سرمایه‌گذاران خارجی که پیرامون امکان‌سنجی احداث نیروگاه و توربین‌های بادی برگزار شد، گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود در منطقه و استان، نزدیک به دو سال است که موضوع بهره‌گیری از انرژی بادی را پیگیری می کنیم.

وی افزود: بسیاری از کشورها با استفاده از انرژی سنتی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌اند و ما از این مقوله بسیار عقب هستیم.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار مرکزی گفت: در ایران با توجه به تنوع آب و هوایی و اختلاف دمایی که بین شمال و جنوب وجود دارد و بادهایی که در شمال غرب کشور می‌وزد به خوبی می‌توان از این تکنولوژی بهره گرفت.

وی ضمن اشاره به دوران جنگ و دوران بازسازی و تحریم‌ها گفت: امیدواریم با مذاکراتی که در حال انجام است و با یک نتیجه‌گیری خوب بتوانیم از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

عاشوری در پایان گفت: احداث نیروگاه بادی در استان با جدیت پیگیری شود تا در برنامه ششم توسعه از این تکنولوژی بهره‌مند شویم.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار مرکزی گفت: از دو مهندس مشاور و سرمایه‌گذار در زمینه امکان‌سنجی احداث نیروگاه و توربین‌های بادی دعوت شده است که تجربیات خود را در ایران و ۵۵ کشور دنیا به منظور پیاده‌سازی و انتقال تکنولوژی به کار گیرند.

براساس این گزارش، مدیر بازاریابی شرکت بین‌المللی گومز ( Gamesa) گفت: این شرکت یکی از پنج توربین‌ساز بزرگ دنیاست و در کشورهای آمریکا، چین، هندوستان، اسپانیا و اروپا دارای کارخانه است.

تانگو جین لبه افزود: این شرکت در ۵۵ کشور جهان در آفریقا، آسیا و آمریکا حضور فعال دارد.

وی گفت: شرکت گومز در کشورهایی چون مصر، تونس، آذربایجان، ازبکستان و آمریکای لاتین فعالیت طولانی‌مدت دارد و علاقه دارد در ایران نیز حضور فعال و طولانی‌مدت داشته باشد.

مدیر بازاریابی شرکت بین‌المللی گومز خاطرنشان کرد: پتانسیل بسیار زیادی در ایران جهت برخورداری از توربین‌های بادی وجود دارد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،سیاوش آقاخانی نیز در این جلسه توضیح داد: شرکت استرالیایی INFOTEC با بیش از یک دهه تجربه در زمینه احداث نیروگاه‌های بادی، متجاوز از ۹۰۰ مگاولت نیروگاه بادی را با شرکای اسپانیایی خود ایجاد کرده است و در حال حاضر نیز در حال بررسی مطالعات اولیه روی ۱۰ سایت با ظرفیت بالغ بر دو هزار مگاوات جهت احداث نیروگاه بادی در استرالیا است.

رئیس شبکه زیست محیطی استان مرکزی گفت: این شرکت اسپانیایی جزو بزرگترین شرکت‌های تولید توربین در دنیاست. اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو در صنعت توربین‌سازی و احداث نیروگاه‌های بادی است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت این پروژه توضیح داد: سازمان ملل متحد برای کاهش میزان دی‌اکسیدکربن و بهبود محیط زیست در نظر دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی تا ۹۵ درصد از نیروگاه‌های فسیلی را از رده خارج کرده و نیروگاه‌های برق سبز را جایگزین کند.

آقاخانی گفت: طبق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در افق چشم انداز سال ۱۴۰۴ می‌بایست حدود ۱۰۰ هزار مگا وات برق تولید شود و حدود ۱۰ درصد(۱۰ هزار مگا وات) از این ظرفیت می‌بایست توسط انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شود.

رئیس شبکه زیست‌محیطی استان مرکزی احداث نیروگاه‌های بادی در استان جهت جبران کمبود انرژی، آموزش نیروهای متخصص در حوزه مهندسی باد و توربین در استرالیا و اسپانیا، انتقال تکنولوژی پیشرفته ساخت توربین‌های بادی به کشور و احداث کارخانه ساخت توربین‌های بادی در استان را از اهداف این پروژه برشمرد.

وی تحویل موقت پنج ساله زمین‌های مناطق مشخص شده به شرکت INFOTEC جهت انجام مطالعات زیربنایی و آماده کردن این زمین‌ها طبق استانداردهای بین المللی جهت سرمایه‌گذاری شرکای اروپایی برای احداث نیروگاه‌های بادی و احداث کارخانه ساخت توربین در استان را از جمله انتظارات سرمایه‌گذاران عنوان کرد.

آقاخانی در پایان دو منطقه در زرندیه، یک منطقه در اراک، شازند و حاشیه تفرش را به عنوان پنج سایت پیش بینی شده برشمرد که پتانسیل لازم جهت ایجاد نیروگاه بادی را داراست.

این جلسه به منظور پتانسیل‌یابی و احداث نیروگاه‌های بادی و انتقال تکنولوژی و تعیین ظرفیت‌های احداث اولین کارخانه ساخت توربین‌های بادی در استان مرکزی با حضور دکتر سید حسین مهاجرانی دکترای انرژی و مدیرعامل شرکت INFOTEC، مدیر بازاریابی این شرکت و مهندس بازاریابی شرکت Gamesa برگزار شد.

در این نشست مقرر شد در خواست ایجاد نیروگاه توسط شرکت INFOTEC ظرف دو روز آینده به شرکت توانیر تحویل و سایت‌هایی برای ایجاد نیروگاه بادی تعیین شود و به محض تعیین سایت‌های مورد نظر، زمین توسط جهاد کشاورزی بلاک شود تا مطالعات مربوطه در آنها انجام شود.