سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۲
خانه / نفت / ورود به بازار اروپا را دنبال می‌کنیم
۱۳۹۴/۰۳/۰۴
مدیر عامل شرکت نفت‌کش مطرح کرد:

ورود به بازار اروپا را دنبال می‌کنیم

ورود به بازار اروپا را دنبال می‌کنیم

مدیر عامل شرکت ملی نفت‌کش با اشاره به ظرفیت ۱۵ میلیون تنی ناوگان این شرکت گفت: هم اکنون در بازار بین‌المللی حضور داریم اما به دنبال ورود به بازار اروپا هستیم.

به گزارش اژانس خبری انرژی، علی‌اکبر صفایی در بیست و سومین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی با اشاره به اهمیت حمل و نقل دریایی در کشور و دنیا اظهار کرد:‌ سهم حمل و نقل دریایی از جابجایی کالاها در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰٫۵ میلیارد تن بوده که با تقسیم این رقم در جمعیت جهان، سهم هر نفر از مجموع حمل و نقل دریایی ۱٫۴ تا ۱٫۵ تن در سال است که نشانگر حجم عظیم تجارت در حوزه دریا و صنایع دریایی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت‌کش با بیان این که تجارت خارجی کشور ۹۳ درصد به دریا وابستگی دارد، گفت:‌ بخش دریایی در دو دوره دفاع مقدس و تحریم‌ها از فلج شدن تجارت خارجی کشور جلوگیری کرده‌اند و باید گفت که نقش کشتیرانی در این دوران بی‌نظیر بوده است.

وی افزود:‌ در دوران تحریم علاوه بر همه مشکلات ایجاد شده، نرخ حمل و نقل دریایی از سال ۲۰۰۸ نزول پیدا کرد به طوری که اجاره یک نوع کشتی از ۱۸۰ هزار دلار در روز در سال ۲۰۰۸ به کمتر از ۱۵ هزار دلار در سال ۲۰۱۳ رسید.

صفایی گفت: در کنار شرایط بین‌المللی در حوزه بیمه نیز با مشکلات بسیاری روبرو شدیم اما همه اینها نتوانست شرکت ملی نفت‌کش را از پا دربیاورد و امروز شرکت نفت‌کش با ۱۵٫۵ میلیون تن ظرفیت بزرگترین ناوگان دریایی دنیا را در اختیار دارد.

وی با تاکید بر این که کشتیرانی‌ها مصداق اقتصاد مقاومتی بوده و توانستند کارنامه بسیار خوبی در این دوران از خودشان برجای بگذارند، خاطرنشان کرد: مسائل مربوط به شرایط پس از تحریم نیز بسیار اهمیت دارد، از نظر فنی باید شرایط را مهیا کنیم که در این راستا اقدامات بسیاری از سالهای گذشته آغاز شده است.

وی با بیان این که در بازارهای بین‌المللی حضور داریم، گفت: به دنبال آن هستیم که با رفع تحریم‌ها نیز در بازار اروپا وارد شویم که البته نیاز است به دلیل شرایط سخت تحریم، حمایتهای دولت همانند قبل وجود داشته باشد.