چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۵ : ۰۳
خانه / گاز / ورود روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری
۱۳۹۳/۰۹/۰۵
بهره برداری از واحد اول پالایشگاه فاز 17 و 18 تا پایان آذر

ورود روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری

ورود روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری

در راستای تامین سوخت زمستانی با بهره برداری از ترین (ردیف) اول پالایشگاه فاز ۱۷ و۱۸ پارس جنوبی تا پایان آذر ماه، روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق می شود.

به گزارش آژانس خبری انرژی، حسن بویری مجری طرح پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با اشاره به این‌که گاز ترین اول از فازهای دریایی ۶، ۷ و ۸ تامین می شود، گفت: ردیف دوم این پالایشگاه با تامین گاز از سکوی ۱۷ A تا پایان سال با ظرفیت روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به بهره برداری می رسد.

 

وی زمان بهره برداری از فازهای سوم و چهارم این پالایشگاه را تا شش ماه اول سال آینده عنوان و خاطرنشان کرد: هم اکنون مشعل سکوی ۱۸ A روشن شده و گاز این سکو آماده تحویل به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است.

 

مجری طرح پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با اشاره به این که برای ساخت این پالایشگاه ۵۰ درصد تجهیزات داخلی و ۵۰ درصد خارجی است، گفت: این پالایشگاه با استفاده از توان داخلی و فعالیت بیش از ۱۰ هزار نفر نیروی انسانی ساخته شده و در حالی که در گذشته ۲۵۰۰ نفر نیروی خارجی در این پالایشگاه مشغول به کار بودند اکنون تعداد نیروی کار خارجی حدود ۲۰ نفر است.

 

بویری در ادامه با اشاره به این که این پالایشگاه در مجموع با سرمایه گذاری شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ساخته می‌شود گفت: تاکنون پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شده است.

 

وی ارزش اقتصادی این پالایشگاه را روزانه ۱۰ میلیون دلار اعلام و تصریح کرد: طی یک سال و نیم تا دو سال سرمایه‌گذاری صورت گرفته برمی‌گردد.

به گفته مجری طرح پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ، ۷۰ درصد سود پالایشگاه از محل صادرات میعانات گازی تامین می شود و یکی از ویژگی‌های محصولات این پالایشگاه پایین بودن میزان گوگرد است.

بویری با بیان این‌که با بهره برداری کامل ظرفیت سکوهای فازهای ۱۷ و ۱۸ روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز است، اضافه کرد:از این طریق روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۲۹۰۰ تن ال پی جی ، ۲۷۰۰ تن اتان و ۴۰۰ تن گوگرد تولید می‌شود.

به گفته وی ، کل طرح توسعه فازهای ۱۷ و۱۸ توسط شش پیمانکار اصلی انجام می شود.

براساس این گزارش فاز ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی از ۴۴ حلقه چاه، دو سکوی اقماری و دو سکوی اصلی تشکیل شده است که سکوهای ۱۷ A و ۱۸A از پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد تشکیل شده است.