شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۲
خانه / آب / وزارت‌نیرو پیگیر افزایش قیمت؛ وزارت‌نیرو بی‌خبر!
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
خبرهای جدید درباره قیمت آب در راه است؟

وزارت‌نیرو پیگیر افزایش قیمت؛ وزارت‌نیرو بی‌خبر!

وزارت‌نیرو پیگیر افزایش قیمت؛ وزارت‌نیرو بی‌خبر!
آب

وزارت نیرو به‌دنبال افزایش قیمت آب است؛ این نیازی است که شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه در حوزه آب فریاد می‌زنند و مدیران ارشد در سطح بالایی این وزارتخانه نیز به آن اذعان کرده‌اند. اما وزارت نیرو دوست ندارد بار مسئولیت افزایش قیمت آب را به عهده بگیرد.

به‌گزارش خبر انرژی، درحالی که معاون وزیر نیرو در نخستین روز تابستان و نخستین روز از هفته صرفه‌جویی در مصرف آب صراحتا اعلام کرد که این وزارتخانه به‌دنبال برنامه‌ای برای افزایش قیمت آب است و پیشنهاد خود را در این خصوص به شورای اقتصاد فرستاده است و تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه با این شوراست؛ اما از آن‌زمان تا کنون که بیش از دو ماه گذشته بود باوجود تشکیل جلسات شورا، خبری از تصمیم‌گیری درباره قیمت آب نبود.

جزییات برنامه وزارت نیرو برای افزایش قیمت آب

معاون وزیر نیرو در امور آب در آن زمان جزییاتی از برنامه این وزارتخانه برای افزایش تعرفه آب برای مشترکان پرمصرف را نیز تشریح کرد و با اشاره به اینکه ۷۲ درصد مصرف‌کنندگان آب محدوده مصرف معقولی دارند، گفت: هدف وزارت نیرو از افزایش تعرفه آب برای پرمصرف‌ها، کسب درآمد نیست بلکه اعمال روش‌هایی برای کنترل مصرف بی‌رویه است.

معاون وزیر نیرو میانگین معقول مصرف آب برای هر خانواده را ۲۰ مترمکعب اعلام کرد و گفت: در طرحی که وزارت نیرو به شورای اقتصاد ارائه کرده برای مصارف بالاتر از میانگین، اصلاح تعرفه‌ها را شاهد خواهیم بود به طوریکه قیمت آب برای مصرف بالای ۴۰ متر مکعب به بالا افزایش محسوسی خواهد داشت.

میدانی با بیان اینکه این افزایش قیمت برای مشترکین پرمصرف که بیش از ۴۰ متر مکعب آب مصرف می‌کنند مشهودتر است، گفت: هدف ما از این افزایش قیمت کسب درآمد نبوده بلکه اهداف سازمان در راستای صرفه‌جویی در مصرف این ماده ارزشمند تدبیر شده است.  معاون وزیر نیرو البته به طولانی شدن تصویب افزایش قیمت آب هم اشاره ای داشت و تصریح کرد: امیدوار بودیم درخواست وزارت نیرو در اردیبهشت ماه از سوی شورای اقتصاد به تایید برسد که اکنون انتظار داریم در ماه جاری با تایید این درخواست از سوی شورای اقتصاد، شاهد اصلاح تعرفه‌های آب برای مشترکان پرمصرف باشیم.

وزارت نیرو در انتظار تصمیم شورای اقتصاد

حدود ۶۰ روز از اظهارات معاون وزیر نیرو گذشت و شورای اقتصاد در جلسات خود اشاره‌ای به قیمت آب نمی‌کرد. موضوعی که باعث شد نمایندگان رسانه‌ها در نشست خبری وزیر نیرو در روزهای نخست شهریور ماه این موضوع را از حمید چیت چیان پیگیری‌کنند.

وزیر نیرو نیز بار دیگر با تاکید بر ضرورت اصلاح قیمت آب و برق، این وزارتخانه را در انتظار تصمیم‌گیری شورای اقتصاد اعلام کرد و با بیان این‌که تداوم توسعه پایدار صنعت آب و برق در گروی تعادل‌داشتن هزینه‌ها و درآمد‌ها با هم است اظهار کرد: این به این معنا است که باید قیمت‌های آب و برق در کشور تعدیل شود.

وزیر نیرو با اشاره به قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها گفت: براساس تاکید این قانون باید قیمت آب و برق تا پایان برنامه پنجم اقتصادی شود، اما از پایان دولت دهم که یکباره قیمت‌ها به صورت جهشی افزایش یافت تاکنون این سیاست متوقف مانده است.

چیت‌چیان در خصوص سیاست دولت درباره‌ی افزایش قیمت آب و برق گفت: سیاست دولت این است که باید افزایش قیمت به صورت تدریجی صورت بگیرد تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

 

وزارت نیرو پیگیر؛ وزارت نیرو بی‌خبر!

اما بالاخره پس از ماه‌ها انتظار، بالاخره شورای اقتصاد در جلسه خود موضوع افزایش قیمت آب را بررسی کرد؛ نشستی که براساس گزارش دولت، نماینده وزارت نیرو در آن حاضر بوده و از برنامه‌های این وزارتخانه نیز دفاع کرده است، اما یک روز بعد از آن معاون این وزارتخانه از این نشست ابراز بی‌اطلاعی می‌کند!

پایگاه خبری دولت روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد در نشست اخیر شورای اقتصاد که پیش از ظهر دیروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و وزرای نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رییس کل بانک مرکزی و رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز در آن حضور داشتند، نماینده وزارت نیرو به ارائه توضیحاتی در خصوص دستورالعمل تعیین تعرفه های آب و فاضلاب در سال ۱۳۹۴ پرداخت که پس از بحث و تبادل نظر، تصمیمات لازم دراین خصوص اتخاذ شد.

به‌طور قطع منظور دولت از اتخاذ تصمیم‌های لازم در این زمینه موافقت یا مخالفت با طرح وزارت نیرو برای افزایش قیمت آب مشترکان است. موضوعی که به شکلی عجیب هنوز به اطلاع معاون این وزارتخانه نرسیده است!

علیرضا دائمی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در واکنش به خبری که در سایت دولت درباره تصمیم‌گیری شورای اقتصاد درباره تعرفه آب منتشر شده است، گفت: من در این زمینه هیچ اطلاعی ندارم و تاکنون هیچ صحبتی در این زمینه صورت نگرفته است و باید این را از خود سایت دولت پیگیر شد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو از دو سال پیش تعرفه‌های آب را علی‌رغم نرخ تورم افزایش نداد و تاکنون نیز شورای اقتصاد هیچ تصمیمی در این زمینه نگرفته است. وی با تاکید بر این‌که هنوز هیچ ابلاغ و تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است، اظهار کرد: تصمیم‌گیری در شورای اقتصاد در حوزه رییس جمهور است و تاکنون نیز چیزی به وزارت نیرو مبنی بر قبولی بسته پیشنهادی ما ابلاغ نشده است.

براساس این گزارش، طبیعی است که این امکان وجود دارد که هنوز نامه ابلاغی معاون رییس‌جمهور به عنوان رییس جلسه شورای اقتصاد به کارتابل مسئولان وزارت نیرو نرسیده باشد؛ اما این که برنامه‌ریزان اصلی اصلاح قیمت‌ها که نماینده‌شان در جلسه شورای اقتصاد حضور داشته است، از اساس از تصمیم‌گیری در این زمینه ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند تاحدود زیادی عجیب به‌نظر می‌رسد.