چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۳۰ : ۰۴
خانه / Social media / وزارت نفت آماده همکاری با بخش خصوصی است
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

وزارت نفت آماده همکاری با بخش خصوصی است

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: : وزارت نفت استفاده حداکثرسازی از توان و ظرفیت داخلی و دستیابی به فناوری‌های پیشرفته را به عنوان یک راهبرد عملی در همه جریان‎های توسعه ای صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی مطرح و مدنظر قرار داده است.

به گزارش خبرانرژی، حبیب الله بیطرف در آیین گشایش مخازن ذخیره سازی نفت خام با ظرفیت ١٠ میلیون بشکه در محدوده دیلم و گناوه استان بوشهر که ازسوی بخش خصوصی اجرا شده است، گفت: صنعت نفت ایران به عنوان یکی از صنایع زیربنایی و پایه ای اقتصاد کشور، امروز افزون بر اهتمام به سیاست توسعه ظرفیت‎های تولید و بهره‎برداری از منابع نفت و گاز و توسعه صنایع پایین دستی با هدف توانمندی اقتصادی، ایجاد اشتغال و گسترش فناوری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: توسعه نفت و گاز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی از مسائل ملی است و برای این‎که بتوانیم مخازن ذخیره سازی نفت را توسعه و توان انتقال این کالای راهبردی را افزایش دهیم باید دو نیاز اصلی سرمایه و فناوری در بدنه آن گنجانده شود.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت اظهار کرد: با توجه به طول عمر مخازن نفتی و مقرون به صرفه نبودن روش‎های قدیمی برداشت نفت از آنها، باید ضریب بازیافت از این مخازن افزایش یابد و این امر نیازمند فناوری‎های نو است، از این رو استفاده حداکثر از توان و ظرفیت‎های داخلی وانتقال فناوری به عنوان دو پیوست جدید به الگوی جدید قراردادهای نفتی افزوده شده است.

بیطرف گفت: برای تحقق این دو پیوست، مقررشده در امضای قراردادهای توسعه میدان‎های نفت و گاز، ‎شرکت‎های ایرانی به عنوان شریک خارجی‎ها در قراردادهای اصلی حضور داشته باشند.

وی افزود: با توجه به این‌که شرکت های اکتشاف و تولید نفت در دنیا توان و فناوری بالایی دارند، سیاست ایران این است که درصورت حضور هر شرکت که با خود سرمایه و فناوری می آورند باید یک شریک ایرانی با توانمندی بالا داشته باشند.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت مسئولیت و ماموریت دارد که در همه فعالیت‎های صنعت نفت این دو محور را به‎منصه ظهور برساند.

بیطرف تصریح کرد: برای تحقق این هدف، معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت باید ظرفیت‎های داخلی را شناسایی و ارزیابی و با همکاری آنان و تشکل‎های حرفه ای بتواند گواهینامه کیفیت لازم را برای حضور در مناقصات اصلی پیدا کند.

وی افزود: ایران از نظر توان، استقلال و خوداتکایی اقتصادی مسیر بسیار شکوهمندی را پیموده و شکوفا کرده است.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: اگر اقتصاد ما با توانمندسازی بتواند مقاومت و پایداری را در فراز و نشیب‎های جهانی و در ارتباط با نیازهای داخلی پیدا کند به اهداف اصلی و پایه ای انقلاب اسلامی دراین زمینه دست می‎یابیم.

بیطرف با بیان این که مخازن ذخیره سازی نفت خام گناوه از نظر تقویت تاسیسات ذخیره سازی، نقش کلیدی در برنامه های نفتی دارد، عنوان کرد: با اجرایی شدن این پروژه مهم حدود ١٨ درصد به ظرفیت مخازن در حال بهره برداری ایران افزوده می شود.

وی تاکید کرد: وزارت نفت برای همکاری با بخش خصوصی در اجرای طرح‎های مختلف آمادگی کامل دارد و از آنان دعوت می کند.

بیطرف  اظهار کرد: ابتکار منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سال ٧۵ مطرح شد و شرایط آن زمان این موضوع را تاکید می‌کرد و امروز این منطقه رشد یافته است.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار مدیریت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در به نتیجه رساندن طرح‌ها، یادآور شد: نمی‌توان این موضوع را نفی کرد؛ تیم مدیریت منطقه ویژه پارس جوان و پر انرژی است و آنان فکر و ایده های نو دارند که این موضوع می تواند در توسعه منطقه نقش موثری ایفا کند.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با اشاره به این‌که موضوع اطلاعات مکانی کاری مطلوب و نیاز آینده کشور است، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان با خلاقیت و نوآوری خدمات سنتی را تغییر می‌دهند و در مسیر بهبود شرایط مانند اجرای طرح اطلاعات مکانی، گام بر می ‎دارند.

 بیطرف با اشاره به این‎که وزارت نفت در پژوهش گام‌های بزرگی برداشته است، ادامه داد: در این زمینه دستورعمل و نظام‌نامه‎ها باید تغییر کند و به شرکت‌های ملی و استانی اختیارات بیشتری واگذار شود.

 وی افزود: هدف از این کارها این است که پژوهش‌های واقعی به وجود بیاید که معضلاتی که با بررسی فنی از میان نمی‌رود را رفع کند و پژوهش‌های بنیادین به طور جدی دنبال شود و در این صورت است که فعالیت‎ها مبنای علمی خواهد داشت.

 معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: وقتی که گزارش سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ را می‌بینیم، رقم‌های بالایی را در پژوهش صرف کرده‌اند که متاسفانه در ایران در مقایسه با آن شرکت‎ها رقم بودجه های پژوهشی بسیار پایین است.

 وی با بیان این‎که اجرای پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای نیاز شرکت‌های ماست، اظهار کرد: بهره‌برداری اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه در کشور ما این موضوع به درستی انجام نشده است.

بیطرف با اشاره به این‎که بهره‌برداری صحیح، بهره‌وری را افزایش می‌دهد، افزود: بهره‌برداری یک نظام علمی و بلندمدت است؛ صنایع باید رویکردی علمی و بنیادین در حوزه بهره‌برداری داشته باشند.

حمایت وزارت نفت از توسعه پژوهش و فناوری در صنعت پتروشیمی

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در حاشیه بازدید از مجتمع‎ها و طرح های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارس اظهار کرد: عسلویه به دلیل دارا بودن زیرساخت‎های مطلوب، محلی مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی است و باید از ظرفیت‎های موجود در این منطقه به‎طور کامل استفاده کرد.

وی افزود: ‎ها به دلیل تولید محصولات نهایی و تکمیل زنجیره ارزش اهمیت فراوانی دارند و استفاده از فناوری‎های نو و دانش روزآمد جهان سبب ایجاد ارزش افزوده بالایی در این صنعت خواهد شد و نقش پژوهش و فناوری در این زمینه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بیطرف در بازدید از مجتمع‎های پتروشیمی نوری، جم، کاویان و نیز پایانه‎ها و مخازن پتروشیمی (بندر پارس) در جریان وضع تولید و صادرات محصولات پتروشیمی قرار گرفت، همچنین بازدید از طرح‎های پتروشیمی بوشهر و دماوند نیز از دیگر برنامه های وی در منطقه ویژه پارس بود.