چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / نفت / وزیر انرژی روسیه با وزیر خارجه ونزوئلا در وین دیدار کرد
۱۳۹۳/۰۹/۰۵
در آستانه نشست اوپک

وزیر انرژی روسیه با وزیر خارجه ونزوئلا در وین دیدار کرد

وزیر انرژی روسیه با وزیر خارجه ونزوئلا در وین دیدار کرد

انتظار می‌رود که وزاری نفت اوپک در نشست روز پنج‌شنبه در خصوص کاهش سهمیه اعضای این سازمان برای حمایت از قیمت‌های نفت تصمیم‌گیری کنند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از ایتارتاس، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و ایگور سچین رییس شرکت روسنفت با رافائل رامیرز وزیر امور خارجه ونزوئلا و نماینده این کشور در اوپک در این نشست اقداماتی که ممکن است به ثبات در قیمت نفت و جلوگیری از کاهش بیشتر‌ آن بینجامد، بررسی کردند.

 

این دیدار پشت درهای بسته انجام شد. این در حالی است که پیشتر قرار بود این دیدار به صورت یک کنفرانس برگزار شود.

 

قیمت نفت خام روسیه که بخش قابل توجهی از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد از شروع امسال تاکنون به دلیل کاهش تقاضا و افزایش تولید نفت آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافته است.

 

کاهش قیمت نفت باعث نگرانی زیاد کشور‌های صادر‌کننده که برای تامین بودجه خود به صادرات نفت وابسته هستند شده است. کاهش قیمت همچنین باعث کاهش ارزش پول ملی برخی کشور‌های صادر‌کننده شده است.

 

نمایندگان اوپک پنجشنبه این هفته برای تصمیم‌گیری کاهش سطح کنونی تولید به منظور حفظ ثبات گردهم می‌آیند. آخرین بار اوپک در سال ۲۰۰۸ تولید خود را زمانیکه قیمت‌ها از ۱۴۰ دلار در هر بشکه به ۳۲ دلار سقوط کرد، کاهش داد.

 

اعضای اوپک طی هفته‌های گذشته رایزنی‌های دیپلماتیک فعالی داشته‌اند و کارشناسان معتقدند پیچیدگی در رسیدن به یک رویکرد مشترک و موضع متحد به دلیل تلاش آنها برای حفظ سهم بازار است.

 

برخی اعضای اوپک نظیر ایران، عراق و نیجریه و ونزوئلا و اکوادور به دنبال کاهش سهمیه تولید و برخی دیگر نظیر امارات و کویت مخالف آن هستند. این در حالی است که عربستان در این زمینه موضع مشخصی را اتخاذ نکرده است.

 

روزنامه کامرسانت روز گذشته گزارش داد که روسیه آماده پیشنهاد کاهش تولید سالانه ۱۵ میلیون تن نفت به اوپک است و انتظار دارد اوپک نیز تولید سالانه خود را ۷۰ میلیون تن کاهش دهد. این گزارش تاکنون توسط منابع رسمی تایید نشده است.