سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۳ : ۰۳
خانه / برق / وصول بیش از ۹۷ درصدی مطالبات صنعت برق
۱۳۹۵/۰۲/۰۷

وصول بیش از ۹۷ درصدی مطالبات صنعت برق

وصول بیش از ۹۷ درصدی مطالبات صنعت برق

مدیر عامل شرکت توانیر گفت: سال گذشته برای اولین‌بار درصد وصول مطالبات صنعت برق به عدد ۹۷٫۵ درصد رسید که این عدد به نوبه خود عدد بالایی است.

 

به گزارش خبر انرژی، آرش کردی امروز در بیست‌ویکمین کنفرانس شبکه‌های توزیع برق در خصوص تامین برق در سال ۱۳۹۵ اظهار کرد: در این موضوع نیازمند مدیریت مصرف به‌طور خاص و جدی هستیم و باید همانند کشورهای پیشرفته در زمینه‌ی مدیریت مصرف اقدامات اساسی انجام دهیم.

 

وی با بیان این‌که کره جنوبی سال گذشته در ایام پیک شش هزار مگاوات از طریق مدیریت مصرف، میزان مصرف خود را کنترل کرده است، اظهار کرد: هنوز در ایران در زمینه مدیریت مصرف انرژی کارهای اصولی انجام نشده است و ما باید بتوانیم این مساله را ساماندهی کنیم.

 

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان این‌که سال گذشته در موضوع ذخیره عملیاتی ۶۲۸ مگاوات در ایام پیک تنها توسط دیسپاچینگ ملی کنترل شد، گفت: از این طریق توانستیم از ساخت و احداث ۸۵۰ مگاوات نیروگاه بی‌نیاز شویم همچنین ۱۹۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد ملی کشور کمک شد.

 

کردی تصریح کرد: اگر امسال ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی داشته باشیم، می‌توانیم از پیک عبور کنیم و این در حالی است که سال گذشته ۲۲۰۰ مگاوات صرفه‌جویی در این زمینه صورت گرفت.

 

وی با بیان این‌که ما باید به منطقی‌شدن قیمت برق نزدیک شویم، ادامه داد: این راهی است که کشورهای زیادی از آن عبور کرده‌اند و باید به این مساله توجه کرد که صنعت برق می‌تواند یک صنعت کاملا مستقل باشد.

 

مدیر عامل شرکت توانیر با اشاره به موضوع کاهش تلفات بیان کرد: باید سرمایه‌گذاری جدی‌ای در این زمینه صورت بگیرد و با توجه به این‌که زمینه‌های این مساله فراهم شده است قطعا می‌توانیم گام‌های موثری در این امر برداریم.

 

به گفته کردی موضوع کاهش تلفات و مدیریت مصرف اهمیت مضاعفی نسبت به ایجاد ظرفیت تولید دارد، لذا باید به این امر توجه ویژه‌ای شود.

 

وی با بیان این‌که ۱۶۰ مگاوات تولید پراکنده را وارد مدار کرده‌ایم ادامه داد: با گشایش‌های مالی و اعتباری می‌توانیم در این بخش عدد دو تا سه هزار مگاوات را در افق برنامه ششم در نظر بگیریم.

 

به گفته مدیر عامل شرکت توانیر سال گذشته که آغاز عملیات اجرایی ۷۰۰۰ مگاوات نیروگاه گازی را داشتیم توانستیم ۱۲٫۵ میلیارد صرفه‌جویی سوخت داشته باشیم.

 

کردی تصریح کرد: براساس مصوبات صورت گرفته ۱۰ هزار مگاوات در نیروگاه‌هایی با راندمان‌ بالا سرمایه‌گذاری شود.

 

وی با اشاره به طرح سهام گفت: این طرح با نصب ۴۰۰۰ کنتور کار خود را آغاز کرد و من این اطمینان را می‌دهم کار ساخت کنتورها منطبق با استاندارد‌های جهانی است.

 

مدیر عامل شرکت توانیر از احداث ۴۰۰ پست توزیع و فوق‌ توزیع در استان تهران خبر داد و افزود: این طرح با سرمایه‌گذاری ۲٫۵ میلیارد دلار انجام می‌شود.

 

کردی تصریح کرد: سال گذشته برای تولید برق کل کشور ۸۱ درصد از گاز طبیعی استفاده شد که این مساله تاثیرات بسیار خوبی در محیط زیست گذاشته است.

 

وی با اشاره به ظرفیت ۷۴ هزار و ۲۵۰ مگاواتی برق کشور گفت: در حال حاضر رتبه صنعت برق ایران در دنیا ۱۴ است .

 

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان این‌که ۵۴ هزار و ۷۰ روستا تاکنون برق‌دار شده‌اند، عنوان کرد: صنعت برق ایران در قدرت تولید و شبکه در منطقه اول است و مهم‌ترین مساله‌ای که توانستیم در سال گذشته آن را بهبود ببخشیم مساله‌ی کاهش تلفات برق بوده است.

 

کردی با بیان این‌که از سال قبل تاکنون ۱٫۴ درصد به راندمان نیروگاه‌های حرارتی اضافه شده است، گفت: سال گذشته تلفات به ۱۱ درصد رسیدو قرار است که امسال این عدد را تک‌رقمی کنیم.

 

وی با بیان این‌که تک‌رقمی شدن تلفات یک ادعا نیست، گفت: یکی از شعارهای خاص و مورد تاکید وزارت نیرو و توانیر در قالب تحقق اقتصاد مقاومتی کاهش تلفات است که ما نیز موظفیم برهمین اساس تلفات را تک‌رقمی کنیم.

 

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان این‌که کاهش تلفات ۲۳۴ میلیون دلار صرفه‌جویی را به همراه داشته است، اظهار کرد: با توجه به اهمیت این مساله باید برنامه‌های اساسی برای این مهم صورت بگیرد.