چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۲
خانه / آب / وضعیت قرمز آب در زنجان
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

وضعیت قرمز آب در زنجان

وضعیت قرمز آب در زنجان

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: متأسفانه شهر زنجان به لحاظ کم‌آبی، هم‌اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد که این هشدار باید جدی گرفته شود.
به گزارش اژانس خبری انرژی،علی‌محمد نادرخانی ،با بیان این مطلب که مقوله اصلاح الگوی مصرف از دیرباز مورد تأکید متولیان حوزه آب بوده است، افزود: متأسفانه علی‌رغم تأکیدات لازم، امروز شاهد کاهش فاحش سطح سفره‌های زیرزمینی در استان هستیم که همین امر باعث شده است تا آب شهر زنجان به لحاظ کم‌آبی در وضعیت قرمز قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه وضعیت آب سایر شهرهای استان از جمله ابهر، قیدار، آب‌بر، ماه‌نشان و سهرورد نیز مطلوب نبوده و در وضعیت نارنجی قرار دارد، تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی و سطحی(سدها) در کشور، هر اقدامی که برای تامین آب جدید از محل سفره‌های آب زیرزمینی و یا سدها انجام می‌شود مجدداً پس از مدت کوتاهی دچار چالش خواهد شد.
این مسئول با یادآوری اینکه سرانه مصرف آب شهروندان زنجانی ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز به ازای هر نفر است، اظهار کرد: این در حالی است که متوسط سرانه مصرف استان در سال ۹۲ حدود ۲۱۰ لیتر بود که این میزان در سال گذشته به ۲۰۵ لیتر رسید که این مهم نشان‌دهنده کاهش پنج لیتری است که با سرانه متوسط جهان که ۱۵۰ لیتر است، ۵۵ لیتر فاصله داریم.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان با تأکید بر اینکه شرکت برای اینکه بتواند شرایط بحرانی امروز را پشت سر بگذارد برنامه‌های متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: یکی از این اقدامات در شهر زنجان، حفر چاه‌های جدید است که به واسطه این مهم برداشت آب از سد “تهم” کاهش خواهد یافت، لذا معتقدیم این اقدام با توجه به وضعیت بحرانی ذخیره سد تهم می‌تواند یکی از راه‌کارهای عبور از بحران آب باشد.