شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / آب / وعده آبفا برای آبرسانی به ۴ میلیون روستایی
۱۳۹۴/۰۶/۲۸

وعده آبفا برای آبرسانی به ۴ میلیون روستایی

وعده آبفا برای آبرسانی به ۴ میلیون روستایی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور گفت: تا دو سال آینده و با مشارکت بخش خصوصی و منابع دولتی می‌توانیم ۸۰ درصد مشکلات آب در روستاها را حل کنیم و جمعیتی بالغ بر چهار میلیون نفر تحت پوشش خدمات آبرسانی مستمر و پایدار قرار بگیرند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،علی اصغر قانع ، با بیان اینکه یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی در قالب ۲۶۰۰ روستا مشمول پروژه‌های سرمایه‌گذاری شدند، اظهار کرد: در کل کشور سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان از محل ردیف ملی که دراختیار شرکت آب و فاضلاب کشور قرار گرفته در استان‌ها توزیع خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۲۴ مجتمع در قانون بودجه به‌عنوان پروژه‌های نیمه‌تمام مطرح شد که باید تکمیل شود،گفت: تعدادی از این پروژه‌ها در سال ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده برای مابقی پروژه‌ها از محل ردیف متمرکز ۴۰۰ میلیارد تومانی که دولت امسال در قانون بودجه لحاظ کرده هزینه می‌شود.

 

به گفته وی به کمک دولت و مجلس۵۰۰ میلیارد تومان طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۴ از طریق صندوق توسعه ملی نیز به آبفا تعلق می‌گیرد که معادل ریالی آن را در تکمیل مجتمع‌های آبرسانی هزینه می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه تابه امروز به دلایل مختلفی موفق نشدیم که این منابع‌ را در اختیار بگیریم،اظهار کرد: امیدواریم با توجه به این‌که فرصت زیادی را از ابتدای سال از دست دادیم با کمک همکاران در صندوق توسعه ملی و مجموعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور این امر سریعا تحقق پیدا کند و این منابع در اختیار روستایی‌ها قرار بگیرد.

 

معاون برنامه‌ریزی وتوسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور ادامه داد: علی‌رغم این‌که منابع را دریافت نکردیم اما برنامه‌های عملیاتی این کار کاملا تبیین و بسیاری از پروژه‌ها آغاز شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده منابع از سوی بخش خصوصی تامین شود.

 

قانع با بیان اینکه عمدتا در بخش روستایی ۹۲۴ مجتمع آبرسانی تعریف کردیم،گفت: در سال ۱۳۹۳ علی‌رغم این‌که کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان منابع دراختیار داشتیم توانستیم برای تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اقدامات خوبی را اجرایی کنیم.

 

وی با بیان اینکه تا کنون ۹۱ مجتمع در ۸۴۴ روستا تکمیل شد، اظهار کرد:در این پروژه‌ها ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش آب سالم و مطمئن قرار گرفتند علاوه‌بر این نیز ۸۹۹ روستا در قالب تک‌روستایی و روستاهایی که در پروژه‌های مجتمع‌ها نیستند پروژه‌های عملیاتی انجام شد که جمعیتی حدود ۵۸۰ هزار نفر تحت پوشش تامین آب شرب سالم قرار گرفتند.

 

به گفته معاون برنامه‌ریزی وتوسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور این اقدامات در سال ۱۳۹۴ نیز ادامه پیدا می‌کند و امیدواریم با منابعی که دولت و مجلس در قانون بودجه پیش‌بینی کرده بتوانیم تعدادی از این مجتمع‌های روستایی را آبرسانی کنیم.

 

قانع با بیان اینکه تمامی پروژه‌ها توسط منابع دولتی تامین می‌شود،گفت:بر اساس پیش‌بینی‌های درنظر گرفته شده در سال ۱۳۹۴ معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فقط با اعتبارات بخش خصوصی تامین منابع شوند و با ورود بخش خصوصی به این حوزه می‌توان گفت که مشکل بیش از ۲۶۶۰ پروژه حل می‌شود.