سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۰۸
خانه / Social media / وعده وزیر نیرو برای افزایش تولید برق
۱۳۹۵/۱۱/۲۰

وعده وزیر نیرو برای افزایش تولید برق

وعده وزیر نیرو برای افزایش تولید برق

بر اساس برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، وزارت نیرو موظف است ۱۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کند که تاکنون ۱۹۹۵ مگاوات افتتاح شده و طبق وعده وزیر نیرو حدود ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تا سال آینده و در سال‌های بعد ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه به بهره‌برداری خواهد رسید.

به‌گزارش خبرانرژی، بیش از ۷۶ هزار مگاوات نیروگاه در دست بهره برداری در کشور وجود دارد که ۷۰۰۰ مگاوات از آن‌ها در دوره دولت یازدهم احداث شده و به بهره برداری رسید، همچنین ۱۱ هزار و ۵۴۸ مگاوات نیروگاه حرارتی در دست اجرا قرار گرفته که  ۱۶۹۵ مگاوات نیروگاه‌های برق آبی بزرگ، ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نو، ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های اتمی و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه پراکنده در دست ساخت است.

طی سال‌های اخیر ۳۷۰۰۰ مگاوات مجوز احداث نیروگاه حرارتی به بخش خصوصی واگذار شد که تنها ۱۲۰۰۰ مگاوات آن محقق شده، در حال حاضر نیز مجموعه مجوزهای صادر شده وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌ها در بخش خصوصی بیش از ۸۰۰۰ مگاوات در امیدیه، اندیمشک، غرب کارون، دزفول، اروند، رامهرمز، اهواز، آبادان، مسجدسلیمان، بهبهان و خرمشهر ثبت شده است.

البته این درحالی است که بخش خصوصی انتظار دارد نزدیک به ۷۰ درصد آورده را بانک‌ها تأمین کنند ولی این کار انجام نشده چراکه از محل حساب ذخیره ارزی قبلی و صندوق توسعه ملی کنونی حدود ۳.۶ میلیارد دلار برای صنعت برق سرمایه گذاری شده، لذا در شرایط فعلی مسوولان وزارت نیر بهترین راهکار را بر این می‌دانند که باید راه سرمایه گذاری و فاینانس خارجی را در کنار سرمایه گذاری‌های ملی باز کرد که البته در برنامه ششم قانون‌گذار وزارت نیرو را به این امر مکلف کرده است.

امسال از مجموع دو هزار مگاواتی که بهره برداری رسیده تنها حدود ۶۰۰ مگاوات آن متعلق به شرکت‌های دولتی است و مابقی آن را بخش خصوصی احداث کرده که این موضوع نشانه استقبال وزارت نیرو در بخش خصوصی است.

این شرایط در حالی است که از سال ۱۳۹۰ میزان سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه‌ها با سرعت زیاد کاهش پیدا کرد و در سال ۱۳۹۳ میزان نیروگاه‌های جدید به مدار آمده ۸۰۰ مگاوات بود در حالی که سالانه به حدود ۵۰۰۰ مگاوات نیاز داریم بر همین وزارت نیرو برنامه‌هایی را برای توسعه تولید برق در نظر گرفته است.

منبع: ایسنا