سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۳
خانه / نفت / ونزوئلا به دنبال نفت ١٠٠ دلاری
۱۳۹۴/۰۲/۲۶

ونزوئلا به دنبال نفت ١٠٠ دلاری

ونزوئلا به دنبال نفت ١٠٠ دلاری

برخی اعضای اوپک همچنان در آرزوی نفت ١٠٠ دلاری هستند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل رویترز، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در تلاش برای افزایش قیمت نفت خام، در آستانه نشست اوپک اعلام کرد: برای تثبیت قیمت نفت ونزوئلا به دنبال ایجاد توافق جدید بین تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک است.

ونزوئلا با کاهش شدید درآمدها مواجه شده است. رکود شدید و افت تولید نفت سبب شده که رئیس جمهور این کشور بر ضرورت بهبود وضع بازار تاکید کند.

مادورو پس از دیدار با امیر قطر، گفت: ما روی توافقی بین اوپک و دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان کار می‌کنیم که امیدواریم در نشست ماه ژوئن به ثمر برسد و در نیمه دوم امسال به تثبیت بازار منجر شود.

کارشناسان می‌گویند: با توجه به افزایش ۵٠ درصدی قیمت نفت برنت نسبت به ماه ژانویه و عبور آن از مرز ۶۵ دلار، هنوز مشخص نیست که این تلاشها تا چه اندازه موفق خواهد بود.

سخنان مادورو در حالی مطرح می‌شود که یک ماه قبل نیز برخی مقامهای روسیه (دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان) از گفتگوهای بی سابقه خود با اعضای اوپک در همین زمینه خبر داده بودند. البته آنها تاکنون هیچ نشانه‌ای از تمایل به کاهش تولید نشان نداده‌اند.

مادورو که در ماه ژانویه گفته بود قیمتها دیگر به سطح ١٠٠ دلار بازنخواهند گشت، اعلام کرد: به نفع ونزوئلا و اوپک است که قیمتها در میان مدت در سطح بشکه‌ای ١٠٠ دلار تثبیت شوند.

در مقابل این سخنان، برخی اعضای اوپک معتقدند که تا سالها نباید انتظار نفت ١٠٠ دلاری را داشت. به گفته منابع آگاه، تولیدکنندگان عرب منطقه خلیج فارس امیدوار هستند که قیمتها در سطح ٧٠ دلار تثبیت شود.

به گزارش رویترز، اگرچه تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک ١۵ سال قبل برای حمایت از قیمتها (که به سطح ١٠ دلار سقوط کرده بود) دست به کاهش تولید مشترک زدند، اما بسیاری از تحلیلگران این بار نسبت به وجود اراده سیاسی برای تکرار آن اقدام شک دارند.