شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۱۱
خانه / منهای انرژی / پالایشگاههای لهستان خریدار نفت ایران می شوند
۱۳۹۴/۰۲/۱۵
به دنبال مذاکرات نفتی تهران و ورشو:

پالایشگاههای لهستان خریدار نفت ایران می شوند

پالایشگاههای لهستان خریدار نفت ایران می شوند

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از مذاکره فشرده با کشورهای اروپایی خبر داد و گفت: امکان استفاده از نفت خام ایران در پالایشگاه های لهستان در سفر هیات تجاری این کشور به ایران مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اژانس خبری انرژی، امیرحسین زمانی نیا، پس از دیدار با معاون وزیر خارجه لهستان، اظهار داشت: مهمترین محور این مذاکرات، بررسی همکاری در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و بکارگیری نیروهای متخصص در صنعت نفت است.

وی افزود: همچنین در این دیدار درباره امکان صادرات نفت خام ایران به پالایشگاههای لهستان مذاکراتی انجام شد.

وی با اشاره به توانمندی لهستان در صنعت پتروشیمی، تصریح کرد: در زمینه همکاریهای دو کشور در صنعت پتروشیمی نیز گفتگوهایی انجام شد و تلاش ما این است که همکاریهای بین المللی با کشورهای مختلف سبب تقویت بخش خصوصی ایران شود.

زمانی نیا درباره صادرات گاز به این کشور و دیگر کشورهای اروپایی، گفت: اروپا به دنبال متنوع سازی منابع انرژی خود است تا تنها وابسته به یک کشور نباشد.

وی با بیان آنکه صادرات گاز به اروپا جزء برنامه های میان مدت و بلندمدت ایران نیز است، ادامه داد: با مصرف بهینه انرژی و بخصوص گاز می توانیم سهم بسزایی در صادرات گاز ایفا کنیم.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، صبح امروز( سه شنبه) با خانم کاسپرچیک معاون وزیر خارجه لهستان، باربارازاک معاون وزیر اقتصاد، گوشتو سفیر لهستان و هیات همراه دیدار کرد.

معاون وزیر امور خارجه لهستان روز گذشته گفت: تجار و صاحبان سرمایه لهستان، ایران را برای سرمایه گذاری مستعد و باثبات ارزیابی می کنند.

هات ٨٠ نفره لهستان روز گذشته (دوشنبه ١۴ اردیبهشت ماه) برای رایزنی با مقامهای اقتصادی ایران وارد تهران شدند.

در هفته گذشته برخی منابع از خریداری یک محموله میعانات گازی ایران توسط بزرگترین شرکت پالایشی لهستان خبر دادند که البته تکذیب شد.

براین اساس، ادعا شده بود که بزرگترین پالایشگر نفت لهستان (پی.کی.ان.اورلن) یک محموله میعانات گازی ایران را به پالایشگاه مازیکیایی (Mazeikiai) خود در لیتوانی تحویل داده است.

معامله گران اعلام کردند که این محموله ١٢٢ هزار تنی به بندر بوتینگه ترانزیت شده است.

در هفته های گذشته، پس از پیشرفت مذاکرات هسته ای و افزایش احتمال لغو تحریم ها، شرکت های بزرگ نفتی اروپایی نظیر شل، از آمادگی برای از سر گیری همکاری های نفتی با ایران خبر داده بودند.