سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۰۳
خانه / نفت / پالایشگاه های آسیایی، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند
۱۳۹۴/۰۲/۲۱
در چارچوب توافقات؛

پالایشگاه های آسیایی، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند

پالایشگاه های آسیایی، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند

پالایشگاه های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در چارچوب توافقات پیشین، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،براساس توافقات ایران و ۱+۵، سقف فروش نفت خام ایران یک میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مذاکره کنندگان غربی متعهد شده اند که از افزایش فشار برای کاهش خرید نفت خام ایران خودداری کنند.
در حال حاضر پالایشگاه های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در مجموع به طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری می کنند.
بزرگترین خریدار نفت ایران، کشور چین است که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت می خرد و پس از چین، کشور هند با خرید ۲۵ درصد نفت ایران دومین خریدار نفت ایران به شمار می رود.
در این راستا، سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از تمدید قرارداد با همه مشتریان نفت ایران براساس سهمیه تعیین شده تحریم ها خبر داد.
پیش از این، رویترز با ادعای اینکه یک پالایشگاه ژاپنی، قرارداد سالانه واردات نفت از ایران را تمدید نکرده است، اعلام کرده بود: این پالایشگاه در سال مالی که از ماه آوریل شروع شده، قرار داد سالانه خرید نفت از ایران را تمدید نکرده و مشخص نیست که آیا این کار را خواهد کرد یا خیر.
به ادعای رویترز، تایجی هاشیدوکو مدیر بخش سرمایه گذاری پالایشگاه ایده میتسو در گزارشی اعلام کرد: شرکت نفتی ایده میتسو در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس مقدار حداقلی نامشخصی از ایران نفت خریداری کرد که حدود کمتر از یک درصد مجموع خرید نفتی این شرکت را تشکیل می دهد.
هاشیدوکو سال گذشته با هدف جلوگیری از فشار احتمالی آمریکا به دلیل واردات نفت این شرکت از ایران، افزود: پالایشگاه ایده میتسو در سال منتهی به مارس ۲۰۱۵ یا از ایران نفتی نخواهد خرید یا حداکثر یک محموله وارد خواهد کرد.
پالایشگاه ایده میتسو دومین پالایشگاه بزرگ نفت ژاپن از لحاظ فروش است و ظرفیت پالایش روزانه ۵۳۵ هزار بشکه نفت را دارد. این شرکت سال گذشته برای واردات روزانه دو تا سه هزار بشکه نفت از ایران قرار داد امضا کرد.
قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت پیشتر به ایرنا گفته بود: امکان دارد که یک پالایشگاه در یک ماه برداشت نفت خام خود را کاهش دهد اما در ماه های بعد میزان برداشت را افزایش خواهد داد تا به سطح متوسط قراردادی برسد.
وی اظهار داشته بود: فروش روزانه یک میلیون بشکه در روز به این معنا نیست که به طور ثابت روزانه باید یک میلیون بشکه نفت خام صادر شود، بلکه میانگین فروش نفت در طی یک سال باید یک میلیون بشکه در روز باشد.