یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / آب / پایان سال آبی کشور با ۱۰ درصد کاهش بارندگی
۱۳۹۴/۰۷/۰۲

پایان سال آبی کشور با ۱۰ درصد کاهش بارندگی

پایان سال آبی کشور با ۱۰ درصد کاهش بارندگی

مدیرکل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب کشور از پایان سال آبی جاری با ثبت ۱۹۷ میلی‌متر بارندگی خبر داد.

 

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، رضا راعی با بیان اینکه میانگین ارتفاع بارش در سال آبی جاری از مهرماه سال گذشته تا پایان شهریورماه، ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اظهار داشت: این در حالی‌است که در پایان سال آبی گذشته ۲۱۹ میلیمتر بارش در کشور داشته‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه میزان بارش ها در این مدت در کل کشور نسبت به میانگین ۴۶ ساله از کاهش ۱۸ درصدی برخوردار بوده است، ادامه داد: بر این نکته هم تأکید کرد که با توجه به کاهش ریزش‌های جوی سال آبی باید کماکان صرفه‌جویی و مصرف بهینه را در دستور کار خود داشته باشیم.

 

راعی با اشاره به وضعیت بارش استان‌ها تصریح کرد: بررسی وضعیت بارندگی در ۳۱ استان طی سال آبی ۹۴-۹۳ نشان می‌دهد، میزان بارش در ۱۴ استان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و این میزان در برخی استان‌ها مانند سمنان از رشد ۴۲ درصدی برخوردار بوده است.

 

وی افزود: میزان بارش‌ها در استان‌های مختلف کشور در این مدت نسبت به مدت مشابه میانگین ۴۶ ساله کشور در ۸ استان افزایش و در ۲۲ استان کاهش و در یک استان بدون تغییر بوده است.

 

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب در خصوص وضعیت افزایش بارش‌ها در استان‌های مختلف گفت: در بر این اساس در سال آبی ۹۴-۹۳ در آذربایجان شرقی ۳۸۰ میلیمتر بارش داشته ایم که نسبت به میانگین ۴۶ ساله ۲۸ درصد رشد داشته است. استان گیلان در رتبه دوم استان هایی است که با افزایش بارندگی رو به رو بوده است و میزان باران در این استان طی مدت یاد شده ۱۱۹۴ میلیمتر بوده که از رشد ۱۸ درصدی نسبت به میانگین ۴۶ ساله برخوردار بوده است.

 

وی ادامه داد: مازندران در ردیف سوم رشد قرار دارد که میزان بارش در آن از رشد ۱۵ درصدی برخوردار بوده است. در استان آذربایجان غربی ۳۹۹ میلیمتر باران باریده که نسبت به میانگین ۴۶ ساله رشد ۱۳ درصدی داشته است. استان اردبیل نیز در این مدت ۳۳۸ میلیمتر باران داشته و میزان بارش آن نسبت به دراز مدت افزایش ۸ درصدی داشته است.

 

راعی با بیان اینکه کمترین میزان بارش‌ها در استان‌های هرمزگان و خوزستان بوده است، گفت: در این دو استان به ترتیب ۸۲ و ۱۹۸ میلیمتر رخ داده است که در هرمزگان بارش سال جاری نسبت به متوسط بلند مدت۵۶ درصد کاهش داشته است.

 

وی خاطرنشان کرد: بهترین شکرگزاری برای هر نعمتی نظیر بارش‌های مناسب هفته‌های اخیر، درست مصرف کردن همان نعمت یعنی آب است.