سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۳
خانه / نفت / پوتین :مجوز فعالیت شرکت‌های نفتی خصوصی در دریای بالتیک را صادر کرد
۱۳۹۴/۰۲/۱۵

پوتین :مجوز فعالیت شرکت‌های نفتی خصوصی در دریای بالتیک را صادر کرد

پوتین :مجوز فعالیت شرکت‌های نفتی خصوصی در دریای بالتیک را صادر کرد

رئیس‌جمهوری روسیه مجوز فعالیت شرکت‌های نفتی خصوصی در دریای بالتیک را امضا کرد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از شبکه تلویزیونی «راشا تودی»، ولادیمر پوتین دوشنبه (١۴ اردیبهشت ماه ٩۴) قانونی را امضا کرد که به شرکت‌های نفتی خصوصی اجازه می‌دهد تا میادینی که خودشان در دریای بالتیک کشف کرده‌اند را مورد بهره‌برداری قرار دهند.

بر اساس این قانون، شرکت‌هایی که تا قبل از سال ٢٠٠٨ مجوز اکتشافات جغرافیایی را در دریای سیاه دریافت کردند، این امکان حفاری در میادین این دریا را خواهند داشت.

طبق قوانین روسیه، تنها تعداد محدودی از شرکت‌ها اجازه دسترسی به میادین فراساحلی را دارند و تا پیش از این، تنها شرکت‌های دولتی که دست‌کم پنج سال تجربه حفاری داشتند،‌ می‌توانستند به ذخایر دریای بالتیک دسترسی پیدا کنند.
بر این اساس،‌ تاکنون تنها ٢ شرکت روسنفت و گازپروم شرایط حضور در دریای بالتیک را داشتند.

اعطای مجوز فعالیت در دریای سیاه به شرکت‌های خصوصی در حالی است که روسنفت در اواخر ماه گذشته میلادی، وزارت منابع طبیعی روسیه را متهم کرد که به سود شرکت های خصوصی لابی‌گری می‌کند. روسنفت مدعی شده بود که ایده اجازه دادن به شرکت‌های خصوصی برای فعالیت در دریای بالتیک با هدف بهره‌وری لوک اویل مطرح شده است.
شرکت‌های خصوصی روسیه از جمله لوک اویل و سرگتنفتگاز، در سال ٢٠١٢ از پوتین خواستند تا محدوده فعالیت‌ آنها را وسیع تر کند. زیرا بدون مشارکت شرکت‌های خصوصی، از سرعت فعالیت‌های اکتشاف نفت کاسته خواهد شد