شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۰۲
خانه / نفت / پیش‌بینی کاهش تولید نفت شیل/ماه‌های سختی در انتظار تولیدکنندگان شیل است
۱۳۹۴/۰۷/۰۳
تحلیل یک تحلیلگر در گفت‌وگو با بلومبرگ:

پیش‌بینی کاهش تولید نفت شیل/ماه‌های سختی در انتظار تولیدکنندگان شیل است

پیش‌بینی کاهش تولید نفت شیل/ماه‌های سختی در انتظار تولیدکنندگان شیل است

یک تحلیلگر نفت و گاز «آلفا ولیو»به بررسی پویایی بازار و نوسانات قیمت نفت پرداخت و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تولید شیل ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه کاهش یابد و امیدواریم زمانی که به یک میلیون بشکه در روز رسیدیم، قیمت به ۶۰ دلار رسیده باشد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،الکس اندلایر که اخیراً از سفری به آمریکا و ملاقات با بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شیل جهان بازگشته،  در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» در رابطه با سفرش گفت: با بسیاری از بانک‌های محلی دیدار داشتیم که می‌گفتند اوضاع در سه ماهه چهارم سال جاری و سه ماهه اول سال آینده بسیار دشوار خواهد بود، زیرا خط اعتباری آنها، تنها به ذخایر متکی نیست بلکه به تولید نیز بستگی دارد.

 

اندلایر ادامه داد: زمانی که تولید کاهش یافت و تولیدکنندگان نفت نتوانستند به قیمت مناسب برسند، این خط اعتباری حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت. به این معنا که اگر خط اعتباری یک شرکت ۱۰ میلیون دلار ارزش داشته باشد، با افت ۳۰-۴۰ درصدی، اکنون شش میلیون دلار دارند و اگر پیش‌تر هشت میلیون دلار آن را مصرف کرده باشند، دو میلیون دلار بدهکار هستند و اگر پنج میلیون دلارش را مصرف کرده‌اند، فقط یک میلیون برایشان باقی مانده است.

 

به گفته آندلایر، به این دلیل که هزینه‌های تولید نفت شیل از آنچه تصور می‌‌شد بالاتر است و در ماه‌های آینده نیز افزایش خواهد یافت، برای افزایش سرمایه شرکت‌ها نیاز به نقدینگی هست.

 

او با مقایسه تولید کنونی با تولید شیل در سه ماهه اول سال، تأکید کرد که میزان تولید کاهش یافته و قیمت نفت نیز کاهش یافته و برای سه ماه پیاپی زیر ۴۵ دلار در هر بشکه بوده است.

 

به گزارش اقتصادنیوز، مجری «بلومبرگ» از الکس آندلایر پرسید که چه زمان شاهد کاهش قابل توجه قیمت نفت هستیم و کاهش تا چه سطحی خواهد بود؟

 

آندلایر در جواب تصریح کرد: می‌دانیم که تولید ۱٫۱ میلیون دلار در هر روز ریسک زیادی دارد، زیرا تولیدکنندگان شیل هزینه‌های بالایی دارند و تولیدکنندگان بزرگ این را می‌دانند و بنابراین چاه‌ها را خالی نخواهند کرد. ما پیش‌بینی می‌کنیم که تولید شیل ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه کاهش یابد و امیدواریم زمانی که به یک میلیون بشکه در روز رسیدیم، قیمت به ۶۰ دلار رسیده باشد.

 

مجری «بلومبرگ» با اشاره به اظهارات آندلایر، خاطرنشان کرد که اگر قیمت بهبود پیدا کند، آیا به این معنا نیست که تولیدکنندگان دوباره استخراج را افزایش خواهند داد؟

 

تحلیلگر نفت و گاز «آلفا ولیو» گفت که این بار به دلیل نوسانات قیمت نفت، بانک‌ها هشیارتر خواهند بود و به همین علت وقتی تولیدکنندگان در اوایل آپریل به سراغ بانک‌ها می‌روند، زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.