دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۴
خانه / نفت / چاقو دسته خود را برید!
۱۳۹۴/۰۲/۲۸
اخراج کارکنان نفتی آمریکا در پی کاهش قیمت نفت

چاقو دسته خود را برید!

چاقو دسته خود را برید!

کاهش قیمت نفت باعث اخراج هزاران نفر از کارکنان بخش نفت آمریکا در ماه‌های اخیر شده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی، به نظر استراتژی آمریکاییها برای مقابله با اوپک از طریق افزایش تولید نفت شیل به دردسری برای آنها تبدیل شده است.

سیاست تقابلی اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید و دفاع از سهم بازار در برابر نفت شیل آمریکا کاهش بیش از حد قیمت نفت و ورشکستگی تولیدکنندگان شیل و در نتیجه اخراج نیروی کار این بخش را به همراه داشته است.

اخراج برنامه ریزی شده کارکنان بخش انرژی آمریکا در سال جاری به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. در ماه آوریل در مجموع ۶۱ هزار و ۵۸۲ کارگر نفتی در آمریکا در نتیجه تعطیلی سکوهای حفاری این کشور از کار اخراج شده اند. این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش یافته است.

در سال جاری کارفرمایان بخش انرژی در آمریکا در مجموع ۲۰۱ هزار و ۷۹۶ مورد تعدیل نیروی برنامه ریزی شده را اعلام کرده اند که نسبت به آمار اخراجی‌های چهار ماه نخست سال قبل که ۱۶۱ هزار و ۶۳۹ نفر بود ۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. از سال ۲۰۱۰ تاکنون این بیشتر آمار تعدیل نیرو در یک دوره چهار ماهه است.

در شرایطی که کاهش قیمت نفت باعث افزایش استخدامها در اکثریت ایالات آمریکا می‌شود، اما آنهایی که در تولید نفت سرمایه گذاری کرده اند همزمان با کاهش قابل توجه درآمدهای نفت و گاز شاهد کاهش استخدام در این بخش هستند.

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت تحت هدایت عربستان در نشست قبلی خود در ماه نوامبر تصمیم گرفت سقف تولید خود را حفظ کند و به عرضه بیش از حد به بازار جهانی ادامه دهد تا قیمت پایین نفت تولید‌کنندگان پرهزینه نفت شیل آمریکایی را به کاهش تولید وادار کند.

هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری نفت شیل در آمریکا مجددا برای بیست دو دومین هفته متوالی کاهش یافت. در حال تعداد سکوهای حفاری فعال در آمریکا ۶۶۰ مورد است که نسبت به آمار ماه اکتبر که ۱۶۰۹ سکو بود، ۵۸ درصد کاهش یافته است.