سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / آب / چاه‌های غیرمجاز قانونی شدند
۱۳۹۵/۰۱/۱۷
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران:

چاه‌های غیرمجاز قانونی شدند

چاه‌های غیرمجاز قانونی شدند

براساس سیاست کلی وزارت نیرو قرار است که از این به بعد چاه‌های غیرمجاز موجود در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و همچنین چاه‌هایی که در قانون تعیین تکلیف کشاورزی قرار می‌گیرند قانونی شوند.

 

به گزارش خبر انرژی، خسرو ارتقایی در نشست خبری امروز با اشاره به سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای برای چاه‌های غیرمجاز اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار چاه غیرمجاز خانگی در تهران وجود دارد که براساس سیاست وزارت نیرو قرار است به این چاه‌ها مجوز بهره‌برداری داده شود.

 

به گفته وی با توجه به این‌که مصرف چاه‌های خانگی در قیاس با چاه‌های کشاورزی بسیار پایین است، لذا هدف این است که مردم برای استخر، کارواش و مصارف غیرشرب از این چاه‌ها استفاده کنند.

 

ارتقایی با بیان این‌که این مساله در راستای کمک به صرفه‌جویی در آب شرب صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: قرار است که در شهر تهران به فکر قانون‌مند شدن چاه‌های غیرمجاز باشیم.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: در سال ۱۳۹۰ شناسایی چاه‌ها آغاز شد و تاکنون به آنها اخطارهایی داده‌ایم و اگر افرادی به این اخطارها توجه نکردند، براساس قانون چاه آنها بسته شده به‌طوری که در سال گذشته ۳۰۰ حلقه چاه در تهران متوقف شد.

 

وی با اشاره به قانون تعیین تکلیف کشاورزی اظهار کرد: این قانون ما را مکلف کرده تا چاه‌هایی که قبل از سال ۱۳۷۵ برای مصرف کشاورزی احداث شده‌اند پروانه بدهیم که این اتفاق نیز در حال افتادن است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: برخی افراد مدعی هستند که باید برای چاه‌های خود پروانه بگیرند که ما براساس قانون تنها برای چاه‌های مشمول قانون تعیین و تکلیف کشاورزی و چاه‌های خانگی در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر پروانه صادر می‌کنیم و با مابقی چاه‌ها مقابله خواهیم کرد.

 

ارتقایی با بیان این‌که ۲۰ هزار چاه غیرمجاز که عمده مصرف آنها در بخش کشاورزی است، در استان تهران وجود دارد، اظهار کرد: سال گذشته یک هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران در راستای احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی مسدود شد.

 

وی با بیان این‌که سال گذشته کمتر از ۵۰ درصد اعتبار ۱۷۰ میلیارد ریالی طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی به منطقه تهران اختصاص یافت، گفت: بخشی از این اعتبار‌ها صرف شناسایی و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز شد که ۶۰ میلیون مترمکعب از برداشت‌های غیرمجاز جلوگیری کرد.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که سال گذشته ۷۰۰ کنتور در جهت کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی نصب شد، اظهار کرد: امیدواریم با تخصیص کامل بودجه احیاء و تعادل‌بخشی بتوانیم در این زمینه فعالیت بهتری را داشته باشیم.

 

ارتقایی در خصوص سال آبی گذشته تصریح کرد: از ابتدای سال آبی جاری تا صبح امروز میزان بارش‌ها در استان تهران به ۱۹۵ میلی‌متر رسید در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۳ میلی‌متر و متوسط بارش‌های درازمدت ۴۸ ساله در مدت مشابه ۲۱۲ میلی‌متر بوده است.

 

وی با اشاره به خشکسالی‌های دوساله استان تهران افزود: در پایان سال آبی منتهی به مهرماه ۱۳۹۴ شاهد کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل آن بودیم.

 

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران متوسط بارش‌های تهران در طول یکسال آبی طی ۱۰ سال اخیر ۳۳۰ میلی‌متر بوده در حالی که تا امروز ۱۹۵ میلی‌متر بارش در سطح استان تهران در سال آبی جدید به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان این‌که در شرایط فعلی نمی‌توان در مورد مطلوب بودن بارش‌ها در سال آبی ۱۳۹۴ سخن گفت، اظهار کرد: با توجه به این‌که در اواخر فروردین‌ماه سال گذشته با باران‌های سیل‌آسایی روبه‌رو بوده‌ایم، لذا برای تخمین مطلوبیت سال آبی جاری باید منتظر مابقی سال بود، اما می‌توان گفت که در شرایط فعلی وضعیت نسبتا خوب بوده است.

 

ارتقایی در خصوص وضعیت سدهای تهران گفت: در حال حاضر در پشت سد لار ۳۵ میلیون‌ مترمکعب معادل پنج درصد از حجم این سد، پشت سد لتیان ۶۴ میلیون مترمکعب معادل ۹۰ درصد حجم این سد، پشت سد طالقان ۶۰ درصد حجم این سد، ۲۵۴ میلیون مترمکعب معادل ۶۰ درصد حجم این سد، پشت سد امیرکبیر ۱۵۳ میلیون مترمکعب معادل ۸۰ درصد حجم این سد و پشت سد ماملو ۱۲۳ میلیون مترمکعب معادل ۵۰ درصد حجم این سد آب ذخیره وجود دارد.

 

وی با بیان این‌که در حال حاضر با کسری ۱۵۰ میلیون مترمکعبی ذخیره آب پشت سد‌های تهران مواجه هستیم، گفت: اگر بتوانیم میزان این کسری را به صفر برسانیم گام موثری در این حوزه برداشته‌ایم.

 

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تصمیم آبفای کشور و هماهنگی آبفای البرز قرار شد تا در طول ایام نوروز به مدت ۱۹ روز تعمیرات اساسی و اقدامات لازم برای ارتقاء سطح بهره‌برداری از خط لوله انتقال آب از سد طالقان به کرج صورت بگیرد.

 

ارتقایی ادامه داد: در حال حاضر سد طالقان ۱۱۵ میلیون مترمکعب برای شهر تهران و ۳۵ میلیون مترمکعب برای استان البرز و کرج آب شرب تامین می‌کند که این عدد برابر سه مترمکعب بر ثانیه برای تهران و ۱٫۳ مترمکعب بر ثانیه برای شهر تهران حق‌آبه است.

 

وی با بیان این‌که این کار طی ۱۲ روز در تعطیلات نوروز صورت گرفت، گفت: ۱۱۴ شیر کشویی در آن منطقه نصب کردیم و طول این خط ۶۷ کیلومتر است و باید گفت که ظرفیت این خط حدود پنج تا ۵٫۵ میلیون مترمکعب بر ثانیه ثبت شده است.

 

ارتقایی با بیان این‌که بیش از ۱۸۰ حوضچه در این طرح وجود دارد، اظهار کرد: حدود یک متر رسوب از این خط تخلیه شد و در شرایط فعلی می‌توان گفت که این خط آبرسانی خود را به شهر تهران و استان البرز انجام می‌دهد.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که در طول سال ۱۳۹۴ حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب خام از سد‌های تامین آب شرب تهران به آبفای تهران فروخته شد، ادامه داد: نرخ فروش آب خام ۳۵ تا ۴۰ تومان در هر مترمکعب است و برخلاف این‌که تعرفه‌های آب در سال ۱۳۹۴ افزایش یافت، اما نرخ فروش آب خام تغییری پیدا نکرد.

 

وی در خصوص طرح علاج‌بخشی سد لار اضافه کرد: مطالبات اولیه این طرح انجام شده و گزینه نهایی ما برای اجرای این طرح منتظر مجوز از وزارت نیرو است.

 

ارتقایی با بیان این‌که سد لار در سال ۱۳۶۱ توسط شرکت‌های خارجی به بهره برداری رسید، گفت: به محض آبگیری متوجه شدیم که یک سوم آب سد فرار می‌کند و از همان زمان نیز تمهیداتی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم این بار بتوانیم این مشکل را به طور اساسی برطرف کنیم.