یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۵
خانه / نفت / چرا اوپک و روسیه برای بالا بردن قیمت نفت متحد نمی‌شوند؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۳

چرا اوپک و روسیه برای بالا بردن قیمت نفت متحد نمی‌شوند؟

چرا اوپک و روسیه برای بالا بردن قیمت نفت متحد نمی‌شوند؟

به نظر می‌رسد چشم‌انداز همکاری احتمالی بین روسیه و اوپک و هدف مشترک احتمالی آنها برای بستن شیرهای نفتی‌ خود در حال نگران ‌کردن جامعه تجارت جهانی است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، شبکه خبری بلومبرگ پنج دلیل برای عدم اتحاد و همکاری بین اوپک و روسیه در آینده نزدیک ارائه کرده است.

 

با وجود گمانه‌زنی‌های اخیر در بازار درباره اتحاد احتمالی بین روسیه و اعضای سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت، بلومبرگ چند دلیل اقتصادی و فنی منطقی ارائه کرده که چرا روسیه با اوپک در کاهش عرضه نفت و بالا ‌بردن قیمت‌ها همکاری نخواهد کرد.

 

در وهله اول با وجود اینکه قیمت نفت سهم عمده‌ای در بودجه روسیه دارد، اما این کشور قادر است قیمت پایین نفت را بهتر از هر کشور دیگری در اوپک تحمل کند.

 

آنتون سیلونوف وزیر دارایی روسیه می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه روسیه در سال جاری حدود سه درصد تولید اقتصادی این کشور باشد.

 

این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول عربستان بزرگ‌ترین تولید‌کننده اوپک یک کسری بودجه تقریبا ۲۰ درصدی خواهد داشت.

 

براساس گزارش بلومبرگ، آرکادی ورکوویچ معاون نخست وزیر روسیه هفته گذشته گفت: روسیه ‌با قیمت بالای ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت مشکلی ندارد.

 

این در حالیست که چند عضو اوپک برای متعادل ‌کردن بودجه خود به قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار درهر بشکه احتیاج دارد. نفت برنت در حال حاضر حدود ۴۸ دلار در هر بشکه داد ‌و ستد می‌شود.

 

بلومبرگ همچنین به نقل از وزارت نفت روسیه گزارش داد: حتی اگر روسیه بخواهد شیرهای نفت‌ خود را ببندد به دلیل زمستان‌های سخت و زمین‌شناسی پیچیده در میادین نفتی سیبری، همانند برخی از تولید‌کنندگان در حاشیه خلیج‌ فارس توانایی افزایش یا کاهش سریع عرضه خود را نخواهد داشت.

 

بلومبرگ به نقل از سرگئی کلابکوف تحلیلگر اکتشاف و تولید نفت در موسسه مشاوره انرژی ویگون نوشت: نمی‌توان میزان تولید چاه‌های نفت روسیه را صرفا به وسیله چرخاندن شیر نفت تنظیم کرد.

 

همچنین الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و ایگور سچین مدیرعامل روسنفت گفته‌اند: کاهش مصنوعی عرضه نفت برای بالا بردن قیمت‌ها در کوتاه ‌مدت بی‌معنی است. این کشور به اوپک نخواهد پیوست و حتی اگر بخواهد نمی‌تواند تولید خود را کاهش دهد.

 

سچین خاطرنشان کرد: روسیه همچنین یک شرکت دولتی همانند شرکت نفت عربستان یا شرکت ملی نفت ایران که روی تولید نفت این کشور نظارت کند ندارد.

 

تعداد تولید‌کنندگان نفت در روسیه به معنای این است که این کشور نمی‌تواند همانند اعضای اوپک روی تولید نفت خود کنترل داشته باشند.

 

شرکت‌های نفتی روسیه به دنبال اتحاد با اوپک نیستند. استخراج و نرخ مالیات صادرات نفت روسیه در پی کاهش قیمت‌ها کاهش یافته و شرکت‌های نفتی را در مقابل کاهش قیمت‌ها بیمه کرده است. دلیل دیگر اینست که روسیه در واقع در رقابت مستقیم با اعضای اوپک برای سهم بازار است. این رقابت به ویژه در آسیا که منبع اصلی رشد تقاضای نفت است وجود دارد.

 

ایران که کیفیت نفت‌ آن مشابه روسیه است، در تدارک برای افزایش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود تا سال آینده است.