چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۵ : ۰۳
خانه / Social media / چسبنده بودن گرد و غبار مشکل اهواز را دو چندان کرد
۱۳۹۵/۱۱/۲۴
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعام1ل:

چسبنده بودن گرد و غبار مشکل اهواز را دو چندان کرد

چسبنده بودن گرد و غبار مشکل اهواز را دو چندان کرد

جعفرزاده گفت: گرد و غباری که این مشکل را حادث کرده از جنس خاصی است که به مرور با رطوبت همراه می شود و روی مقره ها می نشینند و ابتدا خطوط اصلی را ازمدار خارج کرده و به تبع آن نیز خطوط فشار متوسط و ضعیف از مدار خارج می شود.

به گزارش خبرانرژی، میثم جعفرزاده، مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو درباره قطعی آب و برق استان خوزستان در پی بروز پدیده گرد و غبار اظهار داشت: با توجه به گرد و غبار محلی و مه غلیظ از ساعت ۴و۴۵ دقیقه صبح امروز شبکه برق از دست رفت و به دنبال بروز این حادثه ما تیم های مختلف خود را به منطقه اعزام کردیم و در حال حاضر نیز برق تمامی شهر و ۸۵ درصد شهر اهواز وصل شده و مشکل آب نیز برطرف شده است.

وی افزود: ما تدابیری اندیشیده ایم که بتوانیم از بروز این مشکلات جلوگیری کرده تا بروز اینگونه حوادث به اتفاقات دومینویی منجر نشود.

جعفرزاده تصریح کرد: گرد و غباری که این مشکل را حادث کرده از جنس خاصی است که به مرور با رطوبت همراه می شود و روی مقره‌ها می نشینند و ابتدا خطوط اصلی را ازمدار خارج کرده و به تبع آن نیز خطوط فشار متوسط و ضعیف از مدار خارج می شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به چسبنده بودن جنس گرد و غبار باید شست و شو صورت گیرد تا مشکل بر طرف شود.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو با اعلام اینکه کارگروه خاصی را در استان خوزستان برای پیشگیری از وقوع این معضل تشکیل داده ایم که از یک ماه آینده کار خود را آغاز می کند، خاطرنشان کرد: در این کارگروه برای مقابله با بحران باید تجهیزات خاصی داشته باشیم تا بتوانیم خطوط را شست و شو دهیم و همچنین باید برخی تجهیزات را تعویض کنیم و پوشش های جدیدی برای سیستم های فشار متوسط و قوی بکار ببریم که کمترین آسیب به خطوط انتقال وارد شود.

وی افزود: این پدیده قبلا نیز ۲ سال پیش در آبدانان ایلام رخ داده بود و با توجه به اینکه برای اولین بار است که به این وسعت رخ داده باید کار مطالعاتی انجام شود لذا باید تجهیزات مورد نیاز را ساخته و در محل مستقر کنیم.

جعفرزاده بیان کرد: این گرد و غبار از تالاب های جنوب خوزستان می آید و با توجه به همراه شدن با رطوبت منجر به بروز حوادث این چنینی می شود تا جایی که مقره ها نیز قابل شست و شو نیستند و خطوط فشار قوی و پست های ۴۰۰ ، ۲۳۰ و ۱۳۲ را با مشکل مواجه می کنند. ضمن اینکه به دلیل وسعت استان و عظیم بودن شبکه فشار زیادی را برای حل مسئله به ما وارد می کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برق تمامی شهرهای استان وصل است و تا غروب امروز مشکل قطعی برق شهر اهواز نیز حل می شود.

منبع: ایسنا