چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۴
خانه / نفت / چشمم آب نمی‌خورد سقف تولید اوپک کاهش پیدا کند
۱۳۹۴/۰۳/۰۳
زنگنه در آستانه اجلاس اوپک اعلام کرد:

چشمم آب نمی‌خورد سقف تولید اوپک کاهش پیدا کند

چشمم آب نمی‌خورد سقف تولید اوپک کاهش پیدا کند

وزیر نفت با بیان این‌که چشمم آب نمی‌خورد سقف تولید اوپک کاهش یابد، گفت: در حاشیه اجلاس اوپک با همه گفت‌وگو خواهیم کرد و با هیچ کس قهر نیستیم.

به گزارش اژانس خبری انرژی،بیژن زنگنه در پاسخ به اینکه آیا از نظر شما در اجلاس آتی اوپک سقف تولید تغییر خواهد کرد؟ اظهار کرد: چشمم آب نمی خورد.

وی در پاسخ به اینکه آیا این به معنای آن است که اعضا از قیمت‌های فعلی راضی هستند؟ گفت: خیر، تصمیم گیری در این زمینه نیاز به اجماع دارد.

وزیر نفت درباره اینکه پیش تر اعلام کرده بود بیشتر کشورهای عضو اوپک موافق کاهش سقف تولید هستند و دو تا و نصفی کشور که مخالف بودند اکنون موافق کاهش میزان تولید هستند، تصریح کرد:اجماع می خواهد، اعضای اوپک باید در این باره به اجماع برسند.

زنگنه اواخر فروردین ماه سال جاری در یک نشست خبری گفته بود که در نشست پیشین اوپک در نوامبر،هشت کشور موافق کاهش تولید بودند و اکنون دو تا و نصفی کشور! نیز با اعلام این که با کاهش قیمت نفت بیچاره شده اند به این جمع پیوسته‌اند و باید ببینیم در نشست بعدی اوپک چه تصمیمی گرفته می شود.

وزیر نفت در ادامه در پاسخ به اینکه در صورت تثبیت سطح تولید و تکرار نتیجه اجلاس یکصد و شصت و ششم، بازار چه تغییری خواهد کرد؟ اظهار کرد:هیچی، همینی که هست، قیمت ها در سطح فعلی باقی می ماند.

وی درباره میزان نفت مازاد در بازار خاطرنشان کرد: آمارهای متفاوتی در این زمینه اعلام می شود.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا در حاشیه اجلاس اوپک با وزیر نفت عربستان سعودی مذاکره خواهید کرد؟ گفت: ما با همه صحبت خواهیم کرد، با وزیر نفت عربستان نیز صحبت می کنیم و با هیچ کس قهر نیستیم.

وی در ادامه درباره اینکه در آستانه اجلاس پیشین با وزیر نفت عربستان صحبت کرده و اعلام کردید که دیدگاه تان به ایشان نزدیک است، گفت: گفتیم دیدگاه ها در خیلی موارد به هم نزدیک است،باید روی نقاط مشترک تاکید کنیم یا دائم در دنیا دعوا کنیم؟

زنگنه ادامه داد: وقتی می گوییم در نقاط بسیاری مشترک هستیم، واقعا هستیم، همین که عضو اوپک هستیم نقطه مشترک است، اینکه می خواهیم نقش اوپک در بازار بیشتر شود نقطه مشترک است، نمی شود بگوییم که نقطه مشترک نداریم و دائم دعوا کنیم.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه اظهارات رییس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه عرضه نفت از سوی سایر کشورها چه تاثیری می تواند در بازار داشته باشد؟ اظهار کرد: اینها در بازار دیده شده است.

زنگنه در پایان در پاسخ به اینکه تا آخر سال ٢٠١۵ قیمت نفت به بیش از ٧٠ دلار می رسد؟ گفت:پیشگو نیستم.