شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۹ : ۰۲
خانه / پتروشيمي / چشم انداز بهبود در بازار پتروشیمی چقدر به واقعیت نزدیک است؟
۱۳۹۴/۰۶/۱۱

چشم انداز بهبود در بازار پتروشیمی چقدر به واقعیت نزدیک است؟

چشم انداز بهبود در بازار پتروشیمی چقدر به واقعیت نزدیک است؟

بهبود آرام بازار محصولات پتروشیمی با افزایش حجم معاملات در حالی رخ می دهد که کاهش قیمت ها شرایط جذابی را ایجاد کرده ولی هنوز هم بسیاری از فعالان بازار خریدهای خود را به تعویق انداخته‌اند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،در روز چهارشنبه در تالار محصولات نفتی شاهد آن بودیم که ۸ هزار و ۱۸۳ تن انواع محصولات شیمیایی مورد داد و ستد قرار بگیرد که به نسبت هفته گذشته تغییر چندانی را نشان نمی دهد.

این در حالی است که با توجه به جذابیت و اهمیت برخی گریدهای خاص ، به نظر می رسد معاملات محصولات شیمیایی به آرامی در مسیر بهبود قرار گرفته که نوید بخش افزایش حجم تولید در صنایع پایین دستی مهم مصرف کننده است ولی هنوز برای اعلام زمان خروج از رکود بسیار زود خواهد بود.

افزایش ۷٫۶۱ درصدی قیمت منو اتیلن گلایکول تولیدی پتروشیمی شازند و رشد ۲٫۴۱ درصدی این محصول از تولیدات پتروشیمی مارون ، توجه بازار به گوگرد صادراتی و جوش شیرین ، دی اتانول آمین ، بنزن و اسید استیک ، کم توجهی عجیب بازار به عرضه دی اتیل هگزانول پتروشیمی شازند با کاهش ۲ درصدی قیمت آن معادل کاهش ۵۶۹ ریال و در نهایت کاهش ۴٫۱۲ درصدی بنزن برخی از مهمترین رخدادهای روز چهارشنبه در تالار محصولات شیمیایی بود.

با توجه به تمامی این موارد هنوز نمی توان گفت که بازار محصولات شیمیایی و یا پلیمری در مسیر افزایش قیمت ها و یا بهبود جدی قرار گرفته ولی می تواند آغازی برای تغییر جهت کلی بازار با افزایش حجم معاملات به شمار بیاید. این در حالی است که با توجه به کاهش مجدد قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی ، شیمیایی و نفت هنوز به کاهش قیمت های پایه و بهای این قبیل محصولات در بورس و کالا می توان امیدوار بود که افزایش حجم معاملات را نوید می دهد.

این در حالی است که در بازارهای جهانی ، قیمت نفت خام پس از یک جهش قیمت جدی باز هم کاهشی شده و این روند نزولی هنوز هم ادامه دارد. از سوی دیگر قیمت نفتا نیز کاهشی است ولی بهای اتیلن با ثبات قیمت ها رو به رو شده است. این موارد یعنی جهت گیری نزولی قیمت های مواد اولیه صنعت پتروشیمی در کنار کاهش ارزش ارزهای کشورهای واردکننده و عقب نشینی خریداران می تواند شرایطی را ایجاد کند که به ادامه کاهش قیمت ها منجر شود. به نظر می رسد این شرایط در بازارهای جهانی باعث خواهد شد تا به رغم افزایش قیمت دلار ، باز هم نرخ های پایه در بورس کالا کاهشی شود.

در بازار داخلی پلیمرها نیز هنوز کاهش قیمت ها ادامه داشته که شائبه افزایش عرضه ها در خارج از بورس را تقویت می کند. این وضعیت که شاید تصادفاً با زمزمه های خروج چندین باره پتروشیمی ها از بورس کالا همراه شده را می توان مهمترین خبر این روزهای بازار دانست ولی هنوز مشخص نیست که این کاهش قیمت ها دقیقاً چه هدفی را دنبال می کند.