سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۸
خانه / نفت / چهارمین تفاهم‌نامه توسعه میدان های نفتی با داخلی‌ها امضا شد
۱۳۹۵/۱۱/۱۳
با هدف مطالعه میدان‌های سوسنگرد، سپهر و جفیر

چهارمین تفاهم‌نامه توسعه میدان های نفتی با داخلی‌ها امضا شد

چهارمین تفاهم‌نامه توسعه میدان های نفتی با داخلی‌ها امضا شد
 • تفاهم‌نامه همکاری مطالعه توسعه میدان‌های سوسنگرد، سپهر و جفیر میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد که چهارمین تفاهم‌نامه توسعه میدان های نفتی با شرکت‌های داخلی‌ است.
 • به گزارش خبرانرژی، تفاهم‌نامه مطالعه توسعه میدان های سوسنگرد، سپهر و جفیر بعدازظهر امروز (چهارشنبه، ١٣ بهمن ماه) با حضور علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضای غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و سیدمهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد رسید.

  در آیین امضای این تفاهم‌نامه، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت با تبریک ایام الله دهه فجر، این تفاهم‌نامه را چهارمین تفاهم نامه ای عنوان کرد که با شرکت های داخلی امضا می شود و گفت: جای خوشبختی دارد که با تأیید فهرست مشترک (وندورلیست) شرکت های داخلی، این شرکت ها نیز موازی شرکت های بین المللی به مطالعه میدان های نفتی می پردازند که امیدواریم این تفاهم نامه ها به قرارداد نهایی منجر شود.

  وی با اشاره به این که شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تجربیات خوبی در این زمینه دارد، افزود: امیدواریم این شرکت با افزایش توانمندیهای داخلی خود و یا استفاده از همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی به شرکت واقعی اکتشاف و تولید (E&P) تبدیل شود.

  کاردر به جلسه امروز خود با سندیکای سازندگان صنایع نفت و گاز ایران در اتاق بازرگانی داشت اشاره و اظهار کرد: در مدل جدید قراردادهای نفتی، شرکت داخلی که همکاری مشترک با شرکت های بین المللی دارد، اطلاعات بخش مدیریت مخزن و فناوری مورد نیاز را به شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی انتقال دهند.

  وی درباره شرکت های داخلی که به صورت مستقل قرارداد خواهند داشت، ادامه داد: این شرکت ها باید در تهیه بسته های واگذاری خود در مناقصات به EPC کارها یک همکار خارجی و ایرانی داشته باشند؛ شرکت ملی نفت ایران در دستورالعمل ها امتیازهایی را برای این شرکت ها قائل می شود که در مناقصات برتری نسبی پیدا کرده و موفق شوند.

  کاردر تصریح کرد: شرکت های اکتشاف و تولید، اقلام اساسی خود را از وندورلیست شرکت های ایرانی که همکار بین المللی دارند استفاده کنند که شرکت ملی نفت ایران نیز در این مسیر با هیئت هایی که وارد ایران می شوند برای ایجاد این پیوند کمک می کند.

  وی با اشاره به این که شرکت ملی نفت ایران به دنبال استفاده از شرکت های EPC کار به عنوان گروه سازنده داخلی در حوزه ساخت داخل است، اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران به دنبال توانمندکردن و عمق بخشی به این حوزه کاری است تا توسعه، رشد اقتصادی و ارزش افزوده برای کشور فراهم شود.

  وی با اشاره به این که هم اکنون با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی رشد اقتصادی نیز تغییر می کند، تصریح کرد: با تکمیل فازهای پارس جنوبی دیگر شاهد این رشد اقتصادی نخواهیم بود و صنایع داخلی و E&P کارهای ایرانی، EPCکارهای ایرانی و ساخت تجهیزات را در کشور توسعه داد تا شاهد ادامه رشد اقتصادی در آینده نیز باشیم.

  همکاری با شرکت های بین المللی برای افزایش توانمندی های داخلی

  سیدمهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد نیز در این مراسم اظهار کرد: این شرکت نخستین مدل شبیه سازی مخازن نفتی را در ایران ساخته است که هم اکنون در حال بازاریابی آن هستیم.

  وی با اشاره به این که این شرکت یک شرکت سرمایه گذار است، ادامه داد: امیدواریم از تجربه های همکاری با شرکت های بین المللی برای افزایش توانمندی های شرکت استفاده کنیم.

 • منبع: شانا